UNICEF: Od 2000 r. liczba zgonów nastolatków z powodu AIDS wzrosła trzykrotnie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI190225_Med-Res

Johannesburg/Nowy Jork, 30 listopada 2015 r. – W ciągu ostatnich 15 lat trzykrotnie wzrosła liczba zgonów nastolatków zakażonych wirusem HIV, alarmuje UNICEF w przeddzień Światowego Dnia Walki z AIDS.

AIDS jest główną w Afryce, a drugą na świecie, przyczyną śmierci wśród nastolatków. Nastolatki są też jedyną grupą społeczną, w której wskaźnik umieralności z powodu wirusa HIV nie maleje.

W Afryce Subsaharyjskiej, gdzie najczęściej występuje wirus, najbardziej zagrożone są dziewczęta. Aż 7 na 10 nowych infekcji dotyczy właśnie dziewcząt w wieku 15-19 lat. Niestety tylko 1 na 10 jest badana na obecność wirusa HIV.

Bardzo ważne jest, aby młodzi ludzie, którzy są nosicielami wirusa HIV mieli dostęp do leczenia, opieki i wsparcia, powiedział Craig McClure, dyrektor programowy UNICEF ds. HIV/AIDS. Jednocześnie osoby, które nie są zakażone wirusem HIV muszą mieć dostęp do edukacji i środków, które pomogą im uniknąć zakażenia.

Według danych UNICEF zawartych w raporcie „Statistical Update on Children, Adolescents and AIDS”, mniej niż połowa dzieci poniżej 2. miesiąca życia jest badana na obecność wirusa.

Na świecie żyje 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia, które są zakażone wirusem HIV, z czego tylko 1 na 3 jest objęte leczeniem.

Dane wskazują, że większość nastolatków, które umierają z powodu chorób związanych z AIDS została zakażona 10-15 lat temu, czyli w okresie wczesnego dzieciństwa. Wówczas, mniej kobiet w ciąży i matek zakażonych wirusem otrzymywało terapię antyretrowirusową powstrzymującą przenoszenie wirusa z matki na dziecko. Te dzieci przetrwały do młodzieńczych lat, często nawet nie wiedząc o swojej chorobie.

Mimo to, od 2000 r. udało się uniknąć niemal 1,3 mln nowych zakażeń wśród dzieci przede wszystkim dzięki postępowi w zapobieganiu przenoszenia wirusa z matki na dziecko.

W 2014 r. 3 na 5 ciężarnych kobiet zakażonych wirusem HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową. Od 2000 r. ten postęp przełożył się na 60% spadek wskaźnika umieralności dzieci poniżej 4. roku życia z powodu chorób związanych z AIDS.

Dane UNICEF wskazują, że obecnie wśród nastolatków (osób w wieku 15-19 lat) dochodzi do 26 nowych zakażeń w ciągu godziny, a połowa młodych osób zakażonych wirusem HIV mieszka w zaledwie 6 krajach: Republice Południowej Afryki, Nigerii, Kenii, Indiach, Mozambiku i Tanzanii.

Postęp, jaki udało nam się osiągnąć w zapobieganiu przenoszenia wirusa z matki na dziecko jest godny pochwały, powiedział Craig McClure, ale musimy podjąć natychmiastowe działania, aby dotrzeć z leczeniem ratującym życie do dzieci i nastolatków, które są zakażone wirusem HIV, dodał McClure.

###

Pełny tekst raportu „Statistical Update on Children, Adolescents and AIDS” można znaleźć na stronie: www.childrenandaids.org

Zobacz również

Wojna na Bliskim Wschodzie wpływa na dzieci na całym świecie

Wojna na Bliskim Wschodzie wpływa na dzieci na całym świecie

Poza wstrząsającą liczbą ofiar, konflikt przyniósł opóźnienia i zakłócenia w operacjach logistycznych, które narażają dzieci na całym świecie – najmłodsi, którzy potrzebują pilnej pomocy, mogą nie otrzymać jej na czas. 

Więcej
Raport Roczny 2025 UNICEF Polska

Raport Roczny 2025 UNICEF Polska

Przedłużające się konflikty, kryzysy humanitarne oraz skutki katastrof naturalnych sprawiły, że w 2025 roku skala potrzeb najmłodszych wyraźnie wzrosła. Dzięki wsparciu ludzi o wielkich sercach UNICEF mógł odpowiadać na te wyzwania i docierać z pomocą tam, gdzie dzieci najbardziej jej potrzebowały.

Więcej
W konflikcie na Bliskim Wschodzie dzieci płacą najwyższą cenę

W konflikcie na Bliskim Wschodzie dzieci płacą najwyższą cenę

Każdego dnia od początku wojny ginie lub zostaje rannych ok. 87 najmłodszych. Dzieci zasypiają przy huku spadających bomb, bojąc się o życie swoje i swoich bliskich.

Więcej