Katastrofalne powodzie na Bałkanach

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Serbia powódź

Katastrofalne powodzie na rzece Sava w Bośni i Hercegowinie oraz Serbii spowodowały poważne zniszczenia w infrastrukturze. Tysiące ludzi straciło swoje domy. Mimo iż poziom wody powoli opada, fala powodziowa nadal zagraża mieszkańcom Bałkanów. Zagrożeniem są także wypłukiwane przez wodę miny przeciwpiechotne, pozostałość po wojnie. Wciąż nieznany jest dokładny rozmiar zniszczeń.

UNICEF bierze udział w oszacowaniu potrzeb poszkodowanych i  w każdej chwili gotowy jest na dostarczenie pomocy humanitarnej, między innymi artykułów higienicznych, koców, tabletek oczyszczające wodę. Ponadto UNICEF zmobilizował ponad 70 psychologów wolontariuszy. Psychologowie przeprowadzili już wstępną analizę sytuacji i potrzeb w 14 ośrodkach, gdzie przebywają powodzianie, docierając do co najmniej 700 potrzebujących dzieci. Na dystrybucję do 20 takich ośrodków czekają zestawy zabawek do rekreacji, które posłużą do zajęć i zabaw dla dzieci prowadzonych rano i po południu przez przeszkolonych specjalistów.

UNICEF obecny jest w Serbii i pomaga dzieciom nieprzerwanie od 1947 roku.

Katastrofalne powodzie w Serbii
Tysiące ludzi w Bośni i Harcegowinie oraz Serbii straciło swoje domy.
Tysiące ludzi w Bośni i Harcegowinie oraz Serbii straciło swoje domy

Zobacz również

100 milionów szczepionek: Ratujemy pokolenie dzieci po pandemii

100 milionów szczepionek: Ratujemy pokolenie dzieci po pandemii

W ciągu ostatnich trzech lat UNICEF, wspólnie z Gavi i WHO, dotarł do 18,3 miliona dzieci, którym pandemia COVID-19 odebrała szansę na bezpieczne dzieciństwo. W 36 krajach Afryki i Azji dostarczyliśmy ponad 100 milionów dawek ratujących życie szczepionek, odpowiadając na bezprecedensowy regres w światowej immunizacji.

Więcej
Rekordowa pomoc dla dzieci w 164 krajach – Roczny Raport Dostaw UNICEF 2025

Rekordowa pomoc dla dzieci w 164 krajach – Roczny Raport Dostaw UNICEF 2025

Od Demokratycznej Republiki Konga, przez Haiti i Sudan, aż po Państwo Palestyna – w 2025 r. UNICEF dostarczył pomoc dzieciom w 164 krajach i terytoriach, chroniąc ich życie i zdrowie, zapewniając im dostęp do edukacji i wspierając ich rozwój. 

Więcej
Oświadczenie UNICEF w sprawie zabicia dwóch kierowców cystern z wodą w Strefie Gazy

Oświadczenie UNICEF w sprawie zabicia dwóch kierowców cystern z wodą w Strefie Gazy

Jesteśmy głęboko oburzeni zabiciem dwóch kierowców zatrudnionych przez UNICEF do dostarczania wody ludności Strefy Gazy. Ofiary zginęły w izraelskim ostrzale, który miał miejsce dzisiaj wczesnym rankiem w punkcie dystrybucji wody Al-Mansura na północy Strefy Gazy. UNICEF składa szczere wyrazy współczucia rodzinom zabitych mężczyzn.

Więcej