Trzęsienie ziemi w Wenezueli. Pomóż!

Konferencja UNICEF – prezentacja raportu „Warunki i jakość życia w krajach rozwiniętych”

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI43419++

Według najnowszego raportu UNICEF Polska zajmuje dopiero 21 miejsce w rankingu dotyczącym warunków i jakości życia dzieci w krajach rozwiniętych. Prezentacja raportu miała miejsce 17 kwietnia 2013 r. w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie. 

Otwierający spotkanie Dyrektor Generalny UNICEF Polska Marek Krupiński podkreślił znaczenie merytorycznej debaty na temat sytuacji dzieci w dzisiejszym świecie, a także wyraził przekonanie o konieczności prowadzenia stałego monitoringu tych zagadnień niezbędnego do kształtowania bieżącej polityki państw. 

Podstawowe kwestie dotyczące warunków życia dzieci przedstawiła Profesor dr hab. Elżbieta Tarkowska, Dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Najważniejsze ustalenia raportu zaprezentowała Ewa Falkowska, Dyrektor ds. Advocacy z UNICEF. Raport zawiera analizę warunków i jakości życia dzieci w krajach rozwiniętych, ocenia postęp jaki dokonał się w tej dziedzinie w ciągu ostatnich dziesięciu lat oraz prezentuje opinię dzieci na temat ich satysfakcji z życia. 

Komentarze do wybranych części raportu przedstawili wybitni eksperci. Analizę wybranych czynników kształtujących jakość edukacji dzieci w Polsce zaprezentowała Profesor dr hab. Danuta Waloszek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Sytuację zdrowotną dzieci omówiła Profesor dr hab. Alicja Chybicka – Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Na zakończenie konferencji Agnieszka Telusiewicz-Pacak z UNICEF przedstawiła najnowszą publikację opracowaną przez UNICEF Polska  „Dzieci w Polsce. Dane, liczby statystyki”, będącą kompendium wiedzy o sytuacji dzieci w Polsce. 

W konferencji wzięli udział przedstawiciele najwyższych urzędów państwowych (Ministerstw: Zdrowia, Edukacji, Pracy i Polityki Społecznej, Spraw Zagranicznych), przedstawiciele władz Miasta Stołecznego Warszawy, instytucji publicznych (Ośrodka Rozwoju Edukacji, Instytutu Badań Edukacyjnych, GUS), agend ONZ, a także reprezentanci organizacji pozarządowych oraz szerokie grono ekspertów, w tym licznie reprezentowane środowisko akademickie. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie. 

Raport dotyczący sytuacji dzieci w krajach rozwiniętych jest już kolejnym raportem opublikowanym przez UNICEF z tego zakresu. Ubiegłoroczny poświęcony był zagadnieniu ubóstwa dzieci. Więcej informacji tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych” oraz publikacją „Dzieci w Polsce. Dane, liczby, statystyki”. Oba dokumenty do pobrania poniżej.  

      

   

Zobacz również

Trzęsienie ziemi pogłębia kryzys w Wenezueli

Trzęsienie ziemi pogłębia kryzys w Wenezueli

Dwa trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,1 oraz 7,5 nawiedziły północny obszar Wenezueli wieczorem 24 czerwca. Co najmniej 32 osoby nie żyją, ponad 700 zostało rannych. UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc.

Więcej
Akt urodzenia to szansa na przyszłość

Akt urodzenia to szansa na przyszłość

Dla dzieci akt urodzenia stanowi oficjalne uznanie ich istnienia i tożsamości prawnej. Rejestracja urodzenia chroni je przed bezpaństwowością, przemocą i wyzyskiem, a jednocześnie ułatwia dostęp do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna, edukacja oraz ochrona prawna i socjalna.  

Więcej
UNICEF dociera tam, gdzie dzieci najbardziej potrzebują wsparcia

UNICEF dociera tam, gdzie dzieci najbardziej potrzebują wsparcia

W 2025 r. skumulowane kryzysy i niestabilna sytuacja sprawiły, że potrzeby najmłodszych wzrosły do rekordowego poziomu, podczas gdy zasoby finansowe na pomoc drastycznie spadły. Mimo tych wyzwań skutecznie nieśliśmy wsparcie, docierając tam, gdzie było najbardziej potrzebne.  

Więcej