Rysowanie pomaga dzieciom pozbyć się traumy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Moriac 14

Obrazy zamknięte w głowach dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej są przerażające: kobieta w ciąży z karabinem przyłożonym do skroni, dom stojący w płomieniach z niemowlakiem w środku, mężczyzna z maczetą stojący nad ciałem skąpanym we krwi. Wszystkie te rysunki zostały stworzone przez dzieci, które uczęszczały na warsztaty UNICEF w Miejscu Przyjaznym Dzieciom w Bossangoa. W szczegółach pokazują one horror wojny w Republice Środkowoafrykańskiej, którego świadkiem było każde dziecko.

Onias 11

W najgorszym momencie kryzysu w Republice Środkowoafrykańskiej 0,5 miliona dzieci zostało przesiedlonych, a wiele było celem przemocy tylko z powodu miejsca zamieszkania lub wiary. Dla tych dzieci rysowanie to terapia, która pomaga wyrazić swoje uczucia oraz chronologicznie poukładać wspomnienia dobre i złe.

Ponadto rysunki mogą pomóc odnaleźć rodziców dzieci, z którymi rozłączone zostały podczas ucieczki. Często łatwiej jest dzieciom narysować swój dom czy wioskę wraz z mieszkańcami i na tej podstawie opowiedzieć o swoim życiu, niż przypomnieć sobie imiona rodziców.

Możemy usiąść z dzieckiem i poprosić go o narysowanie pokoju, w którym spało. A potem pytamy: Kto zwykle śpi koło Ciebie? Możesz ich narysować? Kto jeszcze jest w pokoju? W ten sposób powoli możemy zbudować profil rodziny, który wykorzystamy podczas jej poszukiwań tłumaczy Marie de la Soudiere, Specjalista UNICEF ds. Ochrony Dzieci

Leticia 13

Od grudnia zamknięte są szkoły, więc wspierane przez UNICEF Miejsce Przyjazne Dzieciom to jedyne miejsce, gdzie dzieci mogą bawić się, czuć się bezpiecznie i otrzymać emocjonalne wsparciem. Oprócz rysowania, dzieci uczestniczą w zajęciach sportowych, teatralnych i tanecznych. Takie zajęcia pomagają dzieciom poradzić sobie ze stresem związanym z tragicznymi doświadczeniami i życiem w obozie dla uchodźców.

Madeleine Logan z Republiki Środkowoafrykańskiej

baner_pomagam teraz

Zobacz również

Czteroletnia Mila z Kijowa chroni się w ogrzewanym namiocie.

Z powodu wojny w Ukrainie co trzecie dziecko nie może wrócić do domu

Ponad jedna trzecia ukraińskich dzieci wciąż przebywa z dala od swoich domów – to niemal 2,6 mln. W poszukiwaniu bezpieczeństwa wiele z nich musiało uciekać więcej niż raz.

Więcej
Jak sporządzić ważny testament?

Jak sporządzić ważny testament?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto sporządzić testament i jak to zrobić, zapisz się na przygotowany przez UNICEF Polska webinar dotyczący prawa spadkowego i dziedziczenia. 

Więcej
Mniej osób choruje na odrę, ale wirus nadal się rozprzestrzenia

Mniej osób choruje na odrę, ale wirus nadal się rozprzestrzenia

Liczba zachorowań na odrę w Europie i Azji Centralnej spadła, jednak WHO i UNICEF ostrzegają, że ryzyko występowania ognisk choroby nadal pozostaje wysokie. 

Więcej