Tężec noworodkowy – cichy zabójca

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Tężec noworodkowy – cichy zabójca

Każdego roku na świecie umierają prawie 3 miliony noworodków. Ich śmierć stanowi aż 44% wszystkich przypadków śmiertelnych wśród dzieci poniżej 5. roku życia. Większość z nich można uratować dzięki lepszej opiece okołoporodowej.

Nairobi, Kenia – Aliaphonse Arite jest trochę zdenerwowana. Dzisiaj otrzyma szczepionkę przeciwko tężcowi, która ochroni ją i jej przyszłe dzieci przed tą chorobą. Piętnastolatka za chwilę po raz pierwszy zostanie zaszczepiona przeciwko tężcowi w szkole, w Baringo. Nauczyciel opowiadał mi o tężcu, mówi. To bardzo ważne, żeby się zaszczepić.

Szczepienie ratujące życie

Tężec u matek i noworodków jest poważną chorobą, z wysokim poziomem śmiertelności wśród noworodków. Jest to choroba dotykająca przede wszystkim osoby ubogie; większość przypadków zdarza się w społecznościach, które mają ograniczony dostęp do opieki medycznej przed, podczas i po porodzie.

Tężec jest nazywany „cichym zabójcą”. Wiele noworodków i ich matek dotkniętych tą chorobą umiera pozostawiona w domu bez pomocy wykwalifikowanego personelu. Szczepienia są prostym i udowodnionym środkiem, dzięki któremu kobiety i ich dzieci nie umierają na takie choroby, jak tężec. Można mu zapobiec, jeśli kobieta zostanie wcześniej zaszczepiona, ponieważ przekazuje ona odporność swojemu dziecku podczas ciąży.

Kampania w Kenii

Aliaphonse otrzymała szczepionkę w ramach kampanii prowadzonej w całej Kenii. Region, w którym mieszka Aliaphonse jest jednym z najbardziej narażonych, dlatego celem kampanii było zaszczepienie tam 130 000 kobiet i dziewcząt.

Dr Charles Kurgat z regionu Baringo mówi o sytuacjach, w których zagrożenie tężcem jest największe. Może dojść do zakażenia w wyniku ciętych i odsłoniętych ran oraz od używania niesterylnych narzędzi – szczególnie podczas przecinania pępowiny. Tężec może być także przenoszony z matki na dziecko w trakcie porodu.

Sukces dzięki szkołom

UNICEF Tężec noworodkowy – cichy zabójca

Kluczem do sukcesu kampanii jest zaangażowanie szkół podstawowych, takich, jak szkoła Aliaphonse.  Poprzez szkoły - mówi Ann Talam, jedna z nauczycielek, która namawia dziewczęta do szczepień – kampania dociera nie tylko do uczennic, ale także do ich sióstr, które nie chodzą do szkoły. Radzę im, aby tego nie zaniedbały i poszły na szczepienie.

Teraz, kiedy Aliaphonse została zaszczepiona, ona i jej przyszłe dzieci są ochronione przed tą niebezpieczną chorobą.

Jak możesz pomóc?

W listopadzie 2014 roku oraz w styczniu i kwietniu 2015 roku, wraz z marką Pampers i UNICEF, każdy może pomóc uchronić od zakażenia tężcem przyszłe mamy mieszkające w krajach rozwijających się. Każda paczka pieluszek lub chusteczek Pampers kupiona w tym czasie w sieci sklepów Carrefour pomaga ufundować jedną szczepionkę chroniącą przed tężcem noworodkowym. 

Akcję wspierają także inne marki: Fairy, Ariel, Vizir, Lenor, Pantene, Head&Shoulders, Blend-a-med, Oral-B, Ambi-Pur, Always, Naturella oraz Gillette. Kupowanie produktów tych marek w sklepach sieci Carrefour, podczas trwania kampanii, pozwoli na ufundowanie dodatkowych szczepionek.

Zobacz również

Czteroletnia Mila z Kijowa chroni się w ogrzewanym namiocie.

Z powodu wojny w Ukrainie co trzecie dziecko nie może wrócić do domu

Ponad jedna trzecia ukraińskich dzieci wciąż przebywa z dala od swoich domów – to niemal 2,6 mln. W poszukiwaniu bezpieczeństwa wiele z nich musiało uciekać więcej niż raz.

Więcej
Jak sporządzić ważny testament?

Jak sporządzić ważny testament?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto sporządzić testament i jak to zrobić, zapisz się na przygotowany przez UNICEF Polska webinar dotyczący prawa spadkowego i dziedziczenia. 

Więcej
Mniej osób choruje na odrę, ale wirus nadal się rozprzestrzenia

Mniej osób choruje na odrę, ale wirus nadal się rozprzestrzenia

Liczba zachorowań na odrę w Europie i Azji Centralnej spadła, jednak WHO i UNICEF ostrzegają, że ryzyko występowania ognisk choroby nadal pozostaje wysokie. 

Więcej