Trzęsienie ziemi w Wenezueli. Pomóż!

U miejscowego uzdrawiacza

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
IMG_0871

W Czadzie co 7 minut jedno dziecko umiera z głodu. Pomóż teraz!

„Możecie wejść, ale nie wyciągajcie ręki na przywitanie. Nie poda wam dłoni” – przestrzega żeńską część ekipy Francois Kampundu, szef biura UNICEF w Abéché. Przed wejściem trzeba zdjąć buty, wąskie pomieszczenie wyłożone jest dywanami. Pod ścianą, w otoczeniu świętych ksiąg, siedzi miejscowy uzdrawiacz. W jego spojrzeniu jest coś niepokojącego, przenikliwe oczy świdrują każdego z nas. Opowiada o swoim zajęciu. Podobno przyjeżdżają do niego potrzebujący z całego regionu, miał nawet gości ze stolicy, Ndżameny. Kiedyś ludzi było więcej, teraz ta liczba nieco się zmniejszyła.  Uzdrawiacz pomaga ludziom wykorzystując odpowiednie wersety ze świętych ksiąg, ma też specjalną chustę, którą nakłada na chorą osobę przy odprawianiu modłów. Na szczęście nasz gospodarz przyznaje, że chorych, których nie potrafi wyleczyć odsyła do szpitala. On akurat tak.

Niestety, jak komentują nasi koledzy z biura UNICEF w Czadzie, w wielu przypadkach rodzice chorego dziecka szukają pomocy u miejscowego uzdrawiacza. Jednym ze sposobów „leczenia” niedożywienia u dzieci jest wykonywanie skaryfikacji, czyli nacięć na skórze. Ten okrutny zwyczaj stanowi ogromne zagrożenie dla słabych, podatnych na infekcje organizmów chorujących dzieci, o bólu nie wspominając. Lekarz z Abéché potwierdza, że matki często zgłaszają się do szpitala gdy stan dziecka jest już krytyczny.

IMG_0552

Dlatego UNICEF w Czadzie przykłada dużą wagę do programów edukacyjnych. Współpracuje z lokalnymi społecznościami, aby wyeliminować tak zwane szkodliwe praktyki, czyli na przykład wykonywanie skaryfikacji lub korzystanie z pomocy uzdrawiaczy. Większość mieszkańców Czadu jest niepiśmienna, a ugruntowane przez lata zwyczaje trudno jest zmienić. Dlatego zmieniać trzeba mądrze, nie poprzez wprowadzenie odgórnego zakazu, ale przez zaangażowanie do współpracy osób, które w danej społeczności cieszą się szacunkiem i mogą rozpowszechniać wiedzę o tym, jak właściwie opiekować się dzieckiem. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Połączona z zapewnieniem żywności terapeutycznej, opieki medycznej i pitnej wody pozwoli nam uratować tysiące potrzebujących dzieci w Czadzie.

IMG_0582

UNICEF niesie pomoc dzieciom w Czadzie tylko dzięki darowiznom od Darczyńców takich jak Ty. Dlatego, aby walczyć z tak okrutnymi praktykami jak skaryfikacja, potrzebujemy Twojego zaangażowania!

Prosimy, przekaż darowiznę i zapewnij głodującemu dziecku w Czadzie żywność terapeutyczną i fachową pomoc lekarza. Z Tobą uda nam się uratować te dzieci!

czad

Z Czadu – Zofia Dulska

Zobacz również

Trzęsienie ziemi pogłębia kryzys w Wenezueli

Trzęsienie ziemi pogłębia kryzys w Wenezueli

Dwa trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,2 oraz 7,5 nawiedziły północny obszar Wenezueli wieczorem 24 czerwca. Co najmniej 32 osoby nie żyją, ponad 700 zostało rannych. UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc.

Więcej
Akt urodzenia to szansa na przyszłość

Akt urodzenia to szansa na przyszłość

Dla dzieci akt urodzenia stanowi oficjalne uznanie ich istnienia i tożsamości prawnej. Rejestracja urodzenia chroni je przed bezpaństwowością, przemocą i wyzyskiem, a jednocześnie ułatwia dostęp do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna, edukacja oraz ochrona prawna i socjalna.  

Więcej
UNICEF dociera tam, gdzie dzieci najbardziej potrzebują wsparcia

UNICEF dociera tam, gdzie dzieci najbardziej potrzebują wsparcia

W 2025 r. skumulowane kryzysy i niestabilna sytuacja sprawiły, że potrzeby najmłodszych wzrosły do rekordowego poziomu, podczas gdy zasoby finansowe na pomoc drastycznie spadły. Mimo tych wyzwań skutecznie nieśliśmy wsparcie, docierając tam, gdzie było najbardziej potrzebne.  

Więcej