UNICEF potępia atak na szkołę w Pakistanie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Warszawa, 16 grudnia 2014 roku – UNICEF wyraża głębokie oburzenie z powodu brutalnego ataku na szkołę w Peszawarze. W zamachu terrorystycznym zginęło wiele osób, z czego większość to dzieci. Ostateczna liczba ofiar nie jest jeszcze znana.

Szkoły powinny być miejscem bezpiecznym dla dzieci. Tym bardziej bulwersuje fakt ataku na tych, którzy są najsłabsi. W Pakistanie, który od lat boryka się z problemem dostępu do edukacji i gdzie 1/3 kobiet jest niepiśmienna, prawo do nauki jest szczególnie ważne. Edukacja jest dla dzieci jedną z największych szans na zmianę ich życia, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Atak w Peszawarze jest dla nas tym większym wstrząsem, że miał on miejsce w kraju, z którego pochodzi tegoroczna laureatka Pokojowej Nagrody Nobla – Malala Yousafzai, która niemal straciła życie walcząc o dostęp do edukacji dla każdego dziecka, dodaje.

Pakistan jest członkiem ONZ od 1947 roku. Kraj ten zmaga się z wieloma problemami, m.in.: z problemem ubóstwa, dostępu do wody pitnej, przemocy i wysokiego poziomu umieralności dzieci poniżej 5. roku życia. Trzęsienie ziemi w 2005 i powódź w 2010 roku jeszcze bardziej pogorszyły warunki życia, szczególnie kobiet i dzieci.

UNICEF od wielu lat prowadzi w Pakistanie działania pomocowe. Swoją uwagę skupia na projektach edukacyjnych, wodnych, sanitarnych oraz na programach szczepień. Dzięki staraniom UNICEF tysiące uczniów ma dostęp do edukacji i pomocy żywnościowej. UNICEF otoczył również opieką osoby przesiedlone z regionu Północnego Waziristanu oraz poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi i powodzi, które dotknęły ten kraj w ubiegłych latach.

UNICEF przesyła wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim rodzicom oraz społecznościom dotkniętym tym bezsensownym czynem i wzywa do wzmocnienia wysiłków na rzecz ochrony dzieci w Pakistanie.

Zobacz również

100 milionów szczepionek: Ratujemy pokolenie dzieci po pandemii

100 milionów szczepionek: Ratujemy pokolenie dzieci po pandemii

W ciągu ostatnich trzech lat UNICEF, wspólnie z Gavi i WHO, dotarł do 18,3 miliona dzieci, którym pandemia COVID-19 odebrała szansę na bezpieczne dzieciństwo. W 36 krajach Afryki i Azji dostarczyliśmy ponad 100 milionów dawek ratujących życie szczepionek, odpowiadając na bezprecedensowy regres w światowej immunizacji.

Więcej
Rekordowa pomoc dla dzieci w 164 krajach – Roczny Raport Dostaw UNICEF 2025

Rekordowa pomoc dla dzieci w 164 krajach – Roczny Raport Dostaw UNICEF 2025

Od Demokratycznej Republiki Konga, przez Haiti i Sudan, aż po Państwo Palestyna – w 2025 r. UNICEF dostarczył pomoc dzieciom w 164 krajach i terytoriach, chroniąc ich życie i zdrowie, zapewniając im dostęp do edukacji i wspierając ich rozwój. 

Więcej
Oświadczenie UNICEF w sprawie zabicia dwóch kierowców cystern z wodą w Strefie Gazy

Oświadczenie UNICEF w sprawie zabicia dwóch kierowców cystern z wodą w Strefie Gazy

Jesteśmy głęboko oburzeni zabiciem dwóch kierowców zatrudnionych przez UNICEF do dostarczania wody ludności Strefy Gazy. Ofiary zginęły w izraelskim ostrzale, który miał miejsce dzisiaj wczesnym rankiem w punkcie dystrybucji wody Al-Mansura na północy Strefy Gazy. UNICEF składa szczere wyrazy współczucia rodzinom zabitych mężczyzn.

Więcej