Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Polska - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

© UNICEF/Dejongh

Dokładnie 31 lat temu światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, uchwalając Konwencję o prawach dziecka. Jest to najważniejszy dokument dotyczący prawa dziecka. Od czasu powstania, Konwencja przyczyniła się do poprawy życia dzieci na całym świecie. Dzień rocznicy uchwalenia dokumentu jest co roku obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. Do obchodów tego dnia z UNICEF włączyły się placówki edukacyjne w całej Polsce. Uczniowie i nauczyciele realizują aktywności on-line, mające zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci i podejmujące inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, których prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane. Niestety nadal nie każde dziecko może w pełni cieszyć się bezpiecznym i zdrowym dzieciństwem. UNICEF szacuje, że co czwarte dziecko na świecie żyje na obszarach konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych. Jednym z najgorszych miejsc do życia na ziemi jest obecnie Jemen – kraj, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. 80% ludności w Jemenie potrzebuje pomocy. Połowa z nich to dzieci. Prawa najmłodszych w tym kraju są regularnie łamane. 

Przywódcy państw, przedstawiciele biznesu oraz społeczność międzynarodowa powinni wypełniać złożone zobowiązania i podejmować kolejne działania na rzecz realizacji praw dziecka. Obowiązek ten spoczywa zarówno na rządach państw rozwijających się, jak i bogatych.

Warto przypomnieć, że z Raportu Alternatywnego organizacji pozarządowych, opracowanego we wrześniu tego roku, w naszym kraju nie ma nadal istotnych elementów, które są niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci. W Polsce brakuje strategii działań na rzecz dzieci, mechanizmu koordynującego te działania, monitoringu implementacji Konwencji o prawach dziecka, budżetu na rzecz dzieci czy też systemu zbierania danych, który włączałby wszystkie obszary życia dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto, o którym warto pamiętać. To okazja, aby przypomnieć sobie, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sam prawa – prawa człowieka. Dziecko jako istota dopiero ucząca się, rozwijająca i nabierająca doświadczenia, potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli. Pamiętajmy o tym obowiązku i zapewnijmy dzieciom realizację ich praw nie tylko 20 listopada, ale każdego dnia w roku.

Zobacz również

Ponad tysiąc dzieci zabitych lub rannych w eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

Ponad tysiąc dzieci zabitych lub rannych w eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

Eskalacja przemocy na Bliskim Wschodzie w ciągu zaledwie kilkunastu dni przyniosła ogromną liczbę ofiar wśród najmłodszych. W wielu miejscach regionu sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę.

Więcej
Zachowek 2026 – jak go uniknąć lub skutecznie dochodzić

Zachowek 2026 – jak go uniknąć lub skutecznie dochodzić

Jak świadomie zaplanować spadek? Czy można uniknąć rodzinnych konfliktów? Jak skutecznie dochodzić swoich praw? Na te pytania odpowiemy w czasie bezpłatnego webinaru organizowanego przez UNICEF Polska: „Zachowek 2026 – jak go uniknąć lub skutecznie go dochodzić?”.

Więcej
Eskalacja militarna na Bliskim Wschodzie stanowi poważne zagrożenie dla milionów dzieci w tym regionie.

Eskalacja militarna na Bliskim Wschodzie stanowi poważne zagrożenie dla milionów dzieci w tym regionie

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni doniesieniami o atakach w Iranie oraz w innych częściach regionu, które stawiają dzieci w obliczu ogromnego niebezpieczeństwa. Pojawiają się informacje o zbombardowaniu szkół w Iranie, w tym placówki dla dziewcząt w Minab, w prowincji Hormozgan na południu kraju. Według doniesień dziesiątki uczennic i uczniów straciły życie, a wiele innych osób zostało rannych.

Więcej