Przystań w sieci. Jak pomóc uczniom w bezpiecznym korzystaniu z internetu?

Facebook, NASK i UNICEF Polska zapraszają nauczycieli i pedagogów na konferencje „Przystań w sieci. Jak pomóc uczniom w bezpiecznym korzystaniu z internetu?”

© UNICEF/Markisz

Facebook, NASK i UNICEF Polska zapraszają nauczycieli i pedagogów na konferencje „Przystań w sieci. Jak pomóc uczniom w bezpiecznym korzystaniu z internetu?”

Konferencje online odbędą się 30 marca oraz 13 kwietnia 2021 r. jako część ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Przystań w sieci”. W całej Polsce dołączyło do niego już blisko 3000 nauczycieli i 36 000 uczniów, którzy pogłębiają wiedzę na temat bezpiecznego i świadomego korzystania z internetu, realizując kursy e-learningowe dostępne na platformie www.przystanwsieci.pl.

Celem programu jest wsparcie procesu kształtowania umiejętności krytycznej oceny treści i wyposażenie odbiorców –  nauczycieli i uczniów w wieku 13-17 lat –  w kompetencje niezbędne do radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci. Wirtualne wydarzenia, które odbędą się 30 marca oraz 13 kwietnia 2021 r. w godzinach 10:00-14:00, dostarczą wiedzę  adresowaną do szerokiego grona profesjonalistów pracujących na co dzień z młodzieżą.

Wykłady poprowadzą eksperci, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem online. Wśród zaproszonych gości są m.in. prof. Jacek Pyżalski, zajmujący się tematami agresji elektronicznej i cyberbullyingu wśród młodzieży, dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, koordynatorka badań dotyczących FOMO (ang. fear of missing out), Przemek Jaroszewski, kierownik zespołu CERT Polska, zajmujący się bezpieczeństwem teleinformatycznym, Dawid Łasiński, znany w sieci jako Pan Belfer, a także Agnieszka Jaworska i Karol Karpiński, eksperci Facebooka w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Obie konferencje poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, w przeszłości związana m.in. z Radiem ZET czy Polskim Radiem.

- Obserwując ogromne zainteresowanie naszym projektem wśród nauczycieli i uczniów, widzimy rosnącą potrzebę pogłębiania informacji, które zdobyli dzięki naszej platformie i dostępnym tam materiałom – mówi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce, krajach bałtyckich, Rumunii i Bułgarii. – Konferencje dla nauczycieli to kolejny krok ku bezpiecznemu i świadomemu odbieraniu treści internetowych przez młodych ludzi, którzy w dobie zdalnej edukacji potrzebują wsparcia i opieki jak nigdy dotąd. Cieszę się, że Facebook jest częścią projektu, który realnie odpowiada na ich potrzeby i wpisuje się w aktualne wyzwania polskich szkół.

Na bezpłatne konferencje mogą zarejestrować się wszyscy nauczyciele i pedagodzy, którzy w codziennej pracy z młodzieżą szukają odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem nastolatków w sieci. Z uwagi na epidemię COVID-19, udział odbiorców konferencji zaplanowany jest w formule online. Zapisy odbywają się poprzez formularz dostępny pod adresem www.przystanwsieci.pl/konferencje. Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Chętni mogą wybrać jedną konferencję lub wziąć udział w obydwu wydarzeniach.

– NASK od wielu lat realizuje projekty mające na celu podwyższanie poziomu kompetencji cyfrowych, zarówno u dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. „Przystań w sieci” doskonale wpisuje się w naszą misję edukacyjną. Chcielibyśmy, aby dzięki takim inicjatywom internet nie tylko był miejscem wolnym od zagrożeń, ale też stawał się przestrzenią, w której młodzi mogą z powodzeniem realizować swoje pasje i zdobywać wiedzę. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku, kiedy korzystają z zasobów sieci w pełni świadomie. Jestem przekonana, że projekt „Przystań w sieci” i najbliższe konferencje pomogą młodszym i starszym użytkownikom internetu poczuć się online bezpiecznie i pewnie – mówi Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE.

W trakcie transmisji uczestnicy będą mogli także pobrać certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu. Po zakończeniu obydwu wydarzeń nagrania wystąpień i materiały konferencyjne zostaną udostępnione na platformie projektu. Będą mogły z nich skorzystać np. osoby, które z różnych przyczyn nie wezmą udziału w spotkaniach.

– Z ogromną przyjemnością zapraszamy wszystkich nauczycieli i pedagogów do udziału w konferencjach poświęconych bezpieczeństwu w internecie. Programy obu wydarzeń są niezwykle interesujące, wypełnione aktualną wiedzą, którą można wykorzystać w pracy dydaktycznej. Wierzę głęboko, że zarówno udział w projekcie „Przystań w sieci”, jak i uczestnictwo w konferencjach, przyczynią się do budowania i rozwijania kompetencji cyfrowych nauczycieli, a w efekcie przełożą się na podniesienie bezpieczeństwa młodych ludzi w sieci – podsumowuje Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

„Przystań w sieci” to projekt edukacyjny poświęcony tematyce bezpieczeństwa w sieci i świadomego odbioru treści internetowych, który został zainicjowany w listopadzie 2020 r. przez Facebooka, NASK PIB oraz UNICEF Polska. Głównym elementem projektu jest platforma edukacyjna z sześcioma modułami tematycznymi przystosowanymi do potrzeb nauczycieli, a także uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Projekt trwa do końca roku szkolnego 2020/2021. Na bazie dodatkowych materiałów dostępnych na stronie internetowej projektu, uczestnicy mogą wziąć udział w konkursie na projekt kampanii społecznej, a także zorganizować w swojej placówce Dzień Świadomego Korzystania z Internetu. Szczegółowe informacje dostępne są po zalogowaniu na platformie www.przystanwsieci.pl. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Projekt „Przystań w sieci” został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów. Wszystkie placówki, które zrealizują projekt zgodnie z jego założeniami, otrzymają Certyfikat Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z internetu w roku szkolnym 2020/2021.

Więcej informacji jest dostępnych jest na platformie www.przystanwsieci.pl oraz na stronach organizatorów na Facebooku:

Przestrzeń from Facebook https://www.facebook.com/PrzestrzenFb
NASK https://www.facebook.com/NASKpl
UNICEF Polska https://www.facebook.com/unicefpolska 

W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu:

Biuro Prasowe Facebooka – Piotr Czarniak, tel. 609 520 578, piotr.czarniak@hkstrategies.com
NASK BIP – Bartosz Loba, tel. 693 220 713, media@nask.pl 
UNICEF Polska – Monika Kacprzak, tel. 509 224 588, mkacprzak@unicef.pl

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej