O co chodzi z self-care?

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
O co chodzi z self-care?

© UNICEF/Xia Yong

Zatroszcz się o siebie 

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Troska o siebie jest kluczem do poprawy nastroju i zmniejszenia niepokoju. Pomyśl o prostych czynnościach, które dodają ci energii i wprawiają cię w dobry nastrój. Poświęcenie czasu na zjedzenie ulubionego posiłku bez pośpiechu, słuchanie muzyki i głośne śpiewanie lub wyjście na spacer – to tylko niektóre opcje. 

Samoopieka musi być czymś zaplanowanym, a nie przypadkowym zdarzeniem. Dodaj ją na stałe do swojego kalendarza, ogłoś swoje plany innym, aby zwiększyć własne zaangażowanie i aktywnie szukaj okazji, by mieć chwilę tylko dla siebie. Poproś o wsparcie bliskie ci osoby, a na pewno uda ci się znaleźć czas na self-care. 

Samoopieka jest kluczem do zapobiegania wypaleniu.

Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Pozytywne nastawienie, rozwiązywanie problemów i… zabawa  

Kiedy stajesz w obliczu dużego problemu, może być trudno odnaleźć nadzieję, że sytuacja może się poprawić. W tym momencie ważne jest, aby przypomnieć sobie, że masz kontrolę nad różnymi aspektami swojego życia i że możesz wprowadzać w nim zmiany. Kiedy czujemy nadzieję, pomaga nam to skupić się na szukaniu rozwiązań z zaangażowaniem. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na rozwiązywanie problemów i pozytywne podejście do self-care.  

Stwórz listę rozwiązań 

Jeśli borykasz się z jakimś problemem, spróbuj zapisać jak najwięcej sposobów na jego przezwyciężenie. Następnie zastanów się nad zaletami i wadami każdego rozwiązania i które z nich byłoby najłatwiej wprowadzić w życie. Czasami trzeba będzie wypróbować kilka rozwiązań. Jeśli problem wydaje się zbyt duży, spróbuj podzielić go na mniejsze zadania, wtedy łatwiej będzie go rozwiązać. 

5star.png

Proś o pomoc 

Ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteśmy sami, a proszenie o pomoc to nie słabość.Nie czekaj do momentu, gdy emocje biorą górę. Porozmawiaj z przyjacielem lub członkiem rodziny, który może Cię wesprzeć. Postaraj się znaleźć sposoby na włączenie dzieci w odpowiednie dla ich wieku zadania w domu - może to być świetny sposób na budowanie więzi, rozwijanie nowych umiejętności i odciążenie ciebie.   

Baw się na całego 

Zabawa z dziećmi to sprawdzony sposób na rozładowanie stresu. Niezależnie od tego, czy jest to gra, taniec czy wspólne śpiewanie, kiedy spędzacie czas razem i śmiejecie się, twoje ciało uwalnia endorfiny – tzw. hormon szczęścia. Pozwól sobie na beztroską zabawę, zapomnij o problemach, a dasz swojemu organizmowi tak potrzebną chwilę wytchnienia.  

3hands.png

Nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy  

Jeśli czujesz, że nie dasz już rady i poziom stresu oraz negatywnych emocji jest zbyt duży, to jak najszybciej poproś o pomoc specjalistę. Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub psychologiem. Doradzą ci w zakresie zarządzania stresem i budowania pozytywnych nawyków związanych ze zdrowiem psychicznym.   

Pamiętaj, że dla dzieci jesteś wzorem do naśladowania, więc twoja samoopieka stanowi pozytywny przykład tego, jak dzieci powinny dbać o siebie teraz i w przyszłości. 

O co chodzi z self-care?

© UNICEF/Willocq

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej