1 procent

UNICEF Polska - 1% - Ty decydujesz, my działamy!

Jak przekazać jeden procent na UNICEF? To bardzo proste!

Jeżeli rozliczasz się za pomocą formularza PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 odszukaj w nich część:

„WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)"

i wpisz numer KRS:  0000107957 oraz przekazywaną kwotę 1%.

Jeżeli nie korzystasz z formularzy interaktywnych gdzie kwota wnioskowanego podatku 1% obliczy się automatycznie, musisz:

  1. pomnożyć podatek należny przez 1%,
  2. wynik zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół, (przykładowo: jeśli 1% wynosi 66,23 zł, należy przekazać 66,20 zł).

Kwota wnioskowanego podatku 1% zostanie wyliczona automatycznie jeżeli rozliczenia dokonasz w jednym z dostępnych na rynku darmowych programach PIT lub skorzystasz z rozliczenia TWÓJ PIT.

Kwoty 1% podatku nie wpłacasz sam na konto bankowe UNICEF Polska. Na podstawie Twojego zeznania podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego sam przekaże pieniądze na konto organizacji pod warunkiem, że złożysz swoje zeznanie w ustawowy terminie do: 

  • 1 marca 2021 r. – rozliczając się ryczałtowo za pomocą formularza PIT-28,
  • 30 kwietnia 2021 r. – pozostali podatnicy, formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 

oraz uregulujesz w terminie należny podatek wynikający z zeznania rocznego.

Jesteś emerytem bądź rencistą i rozlicza Cię ZUS?

W łatwy sposób możesz przekazać nam 1% podatku za pomocą formularza PIT-OP. Nie musisz sam wypełniać całego zeznania podatkowego. W oświadczeniu PIT-OP wskazujesz tylko numer KRS: 0000107957. I tyle — resztę za ciebie zrobi urząd skarbowy. 

Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.

Dlaczego warto przekazać 1% na UNICEF?

Działamy w wielu miejscach na świecie - UNICEF jest dużą organizacją, a dzięki temu bardzo efektywną. Aktywnie działamy w ponad 190 krajach świata i terytoriach, nierzadko w najtrudniejszych miejscach na ziemi. Każdego dnia nasi pracownicy są w terenie i niosą dzieciom ratującą życie pomoc.

Działamy dla każdego dziecka - nasze działania skoncentrowane są na pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. UNICEF ratuje więcej dzieci niż jakakolwiek inna organizacja humanitarna;

Posiadamy wieloletnie doświadczenie – UNICEF działa od 1946 roku. 75 lat doświadczenia w niesieniu pomocy dzieciom i znajomość lokalnych warunków pozwala nam skutecznie pomagać najmłodszym i ich rodzinom;

Działamy w wielu obszarach – dzięki wsparciu z 1% zapewniamy dzieciom dostęp do czystej wody i sanitariatów, podstawowych szczepień i leków, żywności. Na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi tworzymy miejsca przyjazne dzieciom, w których odnajdują schronienie i bezpieczeństwo; 

Działamy na rzecz przestrzegania praw dziecka - dzięki wsparciu z 1% możemy na bieżąco monitorować przestrzeganie praw dziecka w Polsce i prowadzić działania edukacyjne w tym obszarze.

Mamy zaufanie Darczyńców - transparentność i efektywność działań jest dla nas kluczowa. Bez tego nie moglibyśmy pomagać z taką skutecznością i na taką skalę. UNICEF cieszy się bardzo wysokim zaufaniem społecznym, a jego działalność dobroczynna jest oceniana pozytywnie przez 92% Polaków.

Przekazując swój 1% na UNICEF:

Przekazując swój 1% na UNICEF wspierasz dzieci wykluczone edukacyjnie.

© UNICEF/NICOKINGMAN

Wspierasz dzieci wykluczone edukacyjnie, takie jak 11-letnia Raiza z ekwadorskiej części Amazonii. Dzięki programowi wspieranemu przez UNICEF dziewczynka może kontynuować naukę, poprzez cotygodniowe wizyty jej oddanej nauczycielki!

Przekazując swój 1% na UNICEF wspierasz leczenie niedożywienia dzieci i ich powrót do zdrowia.

© UNICEF/Helene Sandbu Ryeng

Wspierasz leczenie niedożywienia i powrót do zdrowia dzieci takich jak 11-miesięczna Jenty z Sudanu Południowego. Po zdiagnozowaniu u dziewczynki ciężkiego ostrego niedożywienia, we wspieranym przez UNICEF centrum żywienia,  Jenty otrzymała gotową do spożycia pastę terapeutyczną. Będzie ją dostawać, dopóki zielony kolor nie pojawi się na taśmie do mierzenia obwodu ramienia i dziewczynka nie będzie zdrowa. 

Przekazując swój 1% na UNICEF pozwalasz zapewnić dzieciom wsparcie psychologiczne.

© UNICEF/Fouad Choufany

Pozwalasz zapewnić wsparcie psychologiczne dzieciom takim jak 12-letni Hussein z Bejrutu. Eksplozja w stolicy Libanu z początku sierpnia 2020 r. wywarła ogromny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i opiekunów. Ponad 33 tysiące osób, w tym ponad 7,2 tysiące dzieci borykających się z psychologicznymi konsekwencjami wybuchów, otrzymało wsparcie w ramach szeregu interwencji wspieranych przez UNICEF. 

Przekazując swój 1% na UNICEF zapewniasz równe szanse rozwoju dziewczętom.

© UNICEF/Feridoon Aryan

Zapewniasz równe szanse rozwoju dziewczętom takim jak 17-letnia Somaya z Afganistanu. Somaya buduje prototypy robotów, które mogą pomóc jej społeczności. Jest liderką „Afghan Dreamers”, zespołu zajmującego się robotyką, wspieranego przez UNICEF w ramach programu zaangażowania młodzieży. Somaya i jej zespół z dumą przedstawiają alternatywną historię o dorastających dziewczętach w Afganistanie. 

Podaruj swój 1%, podaruj dziecku: edukację, równe szanse rozwoju, zdrowie, wsparcie psychologiczne, bezpieczne dzieciństwo.

Zobacz również

Miliony dzieci na świecie nie mają pełnowartościowej diety

Miliony dzieci na świecie nie mają pełnowartościowej diety

Ich prawidłowy rozwój jest zagrożony.

Więcej
UNICEF apeluje o jak najszybsze otwarcie szkół

UNICEF apeluje o jak najszybsze otwarcie szkół

UNICEF apeluje o jak najszybsze otwarcie szkół.

Więcej
Rusza druga edycja wyjątkowego projektu dla szkół – TO(działa)MY!

Rusza druga edycja wyjątkowego projektu dla szkół – TO(działa)MY!

Organizatorami akcji są UNICEF Polska i Fundacja Santander Bank Polska.

Więcej