Konflikt w Libanie – co warto wiedzieć
Warunki humanitarne w Libanie pogarszają się z każdą godziną. W wyniku nasilenia konfliktu potwierdzono śmierć 104 dzieci, a 350 tys. musiało opuścić swoje domy.
Miasto Przyjazne Dzieciom to program UNICEF kierowany do samorządów. Jego celem jest wsparcie miast w zapewnieniu odpowiedniej jakości dóbr i usług dla dzieci i młodzieży oraz praktyczna realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka.
To właśnie prawa dziecka powinny być głównym impulsem do tworzenia miasta odpowiadającego na potrzeby i oczekiwania dzieci. Tylko zagwarantowanie dzieciom ich praw czyni je pełnoprawnymi obywatelami i mobilizuje do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Miasto Przyjazne Dzieciom to takie, które dba o swych najmłodszych obywateli i obywatelki, jest świadome ich potrzeb i praw. Rozumie, jak ogromny wpływ na ukształtowanie dorosłego człowieka ma dzieciństwo. Dlatego chce zagwarantować dzieciom i młodzieży optymalne warunki życia i rozwoju.
Miasto Przyjazne Dzieciom to nie tylko program realizujący działania rekreacyjne czy edukacyjne, ale to również wyzwanie dla samorządu, by w budowę Miasta Przyjaznego Dzieciom zaangażować dzieci, rodziny, oraz partnerów biznesowych, środowiska pozarządowe i media.
przeprowadzenie zmian wewnątrz struktur administracyjnych
bezpośrednie włączenie w życie społeczne miasta
włączenie lokalnej społeczności w budowę środowiska przyjaznego dzieciom
Udział w prestiżowej i międzynarodowej inicjatywie
Włączenie do sieci Miast Przyjaznych Dzieciom
Poprawa jakości życia dzieci i młodzieży
Przeciwdziałanie "starzeniu się" miast
Rozwijanie kompetencji uczestników programu
Realne uczestnictwo dzieci w życiu miasta
Poszerzanie wiedzy o prawach dziecka
Wpływ na politykę i decyzje ich dotyczące
Zwiększenie oferty rekreacyjnej i kulturalnej
Włączenie w życie społeczne dzieci z grup marginalizowanych
Budowanie społeczeństwa obywatelskiego
Wzmocnienie pozycji lokalnych organizacji pozarządowych
Budowanie i rozwój społecznej odpowiedzialności biznesu na rzecz lokalnej społeczności
Wzmocnienie wizerunku i promocja lokalnych przedsiębiorstw
Budowanie wielosektorowych partnerstw
Tworzenie Miasta Przyjaznego Dzieciom jest procesem o charakterze ciągłym i długookresowym. Proces ten składa się z fazy przygotowawczej, fazy implementacji oraz realizacji i reoceny. Co dwa lata dokonuje się ponownej oceny programu.
(6 miesięcy)
Przygotowanie diagnozy sytuacji dzieci w mieście oraz planu działań na rzecz najmłodszych.
(12 miesięcy)
Realizacja założeń programu: wykonanie planu działań, wdrożenie mechanizmów partycypacji dzieci i młodzieży, edukacja o prawach dziecka oraz nawiązanie współpracy z partnerami (organizacjami pozarządowymi, mediami i biznesem).
(5 miesięcy)
Ocena realizacji programu dokonywana przez UNICEF Polska i niezależnych ekspertów oraz uroczyste nadanie tytułu "Miasto Przyjazne Dzieciom".
(24 miesiące)
Realizacja działań przyjętych w długookresowym planie działań oraz kontynuacja i rozwój pozostałych założeń programu.
Program został zainicjowany w 1996 roku podczas obrad Konferencji Narodów Zjednoczonych. Główną motywacją do podjęcia działań na rzecz Miasta Przyjaznego Dzieciom było przekonane, iż dobrobyt dzieci jest najlepszym wyznacznikiem realizacji praw dziecka, funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego oraz skutecznego zarządzania na szczeblu samorządowym.
Poznaj inne Miasta Przyjazne Dzieciom na świecie
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie: https://childfriendlycities.org
Prosimy o wypełnienie formularza poniżej lub kontakt telefoniczny 690 524 650. Pracownik UNICEF wkrótce skontaktuje się z Państwem.
Warunki humanitarne w Libanie pogarszają się z każdą godziną. W wyniku nasilenia konfliktu potwierdzono śmierć 104 dzieci, a 350 tys. musiało opuścić swoje domy.
Firma Gold Drop Sp. z o.o. dołączyła do programu „Firma z Sercem”. Swoim udziałem w programie chce przyczynić się do ochrony życia i zdrowia dzieci przebywających w strefach konfliktu, a także najmłodszych cierpiących z powodu głodu i susz.
Powodzie i osunięcia ziemi wywołane przez tajfun Yagi spustoszyły Wietnam, Mjanmę, Laos i Tajlandię. Sześciu milionom dzieci grozi brak dostępu do czystej wody, edukacji, opieki zdrowotnej, żywności i schronienia.