Jak chronić zdrowie psychiczne rodziny

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Dowiedz się jak chronić zdrowie psychiczne - zarówno własne, jak i najbliższych. Poznaj rady eksperta UNICEF, psycholog dr Lisy Damour, która odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania związane ze zdrowiem psychicznym rodziny.

Jak chronić zdrowie psychiczne rodziny

© UNICEF/Oleksandr Pecherytsia

Jak rozmawiać o zdrowiu psychicznym, jeśli w mojej rodzinie jest to temat tabu?

Kiedy odczuwamy nieprzyjemne emocje, najzdrowszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest rozmowa o tym, co czujemy, z ludźmi, których kochamy. W ten sposób chronimy nasze zdrowie psychiczne.

Aby rozpocząć rozmowę o zdrowiu psychicznym z dzieckiem, wyjaśnij, że jest ono bardzo podobne do zdrowia fizycznego. Osoby zdrowe psychicznie czasami odczuwają dyskomfort emocjonalny, taki jak smutek, złość lub zdenerwowanie. Podobnie jak osoby zdrowe fizycznie nie zawsze czują się dobrze. Zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego, ważne jest, aby obserwować samego siebie i szukać wsparcia, gdy nasz stan nas zaniepokoi. Takie działanie może pomóc w lepszym samopoczuciu.

Co mogę zrobić, aby chronić zdrowie psychiczne mojego dziecka?

Zacznij od podstaw, czyli od poświęcania swojemu dziecku czasu i odpowiedniej uwagi. Wspólna zabawa sprawia, że zarówno ty, jak i twoje dziecko poprawiacie swój nastrój. Może to być także wspólne gotowanie obiadu lub naprawianie czegoś w domu. Tak długo, jak twoje dziecko czuje się dobrze w twoim towarzystwie, to co robisz, jest dobre dla jego zdrowia psychicznego.

Ciepłe i pełne miłości relacje z bliskimi najlepiej chronią zdrowie psychiczne dziecka.

Jak chronić zdrowie psychiczne rodziny

© UNICEF/Oleksandr Pecherytsia

Jak pogodzić obowiązki z opieką nad dzieckiem?

Wychowywanie dzieci wymaga czasu i energii, a pogodzenie roli rodzica z pracą może być bardzo trudne. Jedną z rzeczy, która może ci pomóc, jest skupienie się tylko na jednej rzeczy na raz. Zajmij się opieką nad dzieckiem lub pracą. Jeśli będziesz próbować robić obie rzeczy w tym samym czasie, będziesz odczuwać frustrację, a twoje dziecko również będzie podenerwowane. Pamiętaj, że dzieci szybko dorastają. Etap bycia rodzicem wychowującym bardzo małe dziecko minie, zanim się obejrzysz i wkrótce wszystko stanie się łatwiejsze.

Jak motywować dziecko do działania?

Czasami dzieciom trudno jest utrzymać motywację. Mogą czuć się zmęczone i wyczerpane. Nie martw się, że coś jest nie tak z twoim dzieckiem, jeśli nie zawsze ma ochotę na odrabianie lekcji lub prace domowe. Wspieraj je, np. proponując wykonywanie obowiązków, będąc obok siebie, gdy dziecko odrabia pracę domową, na którą nie ma nastroju. Poszukajcie zabawnych sposobów na wykonanie tych zadań, takich jak gra lub plan zrobienia czegoś fajnego po zakończeniu pracy.

Jak chronić zdrowie psychiczne rodziny

© UNICEF/Oleksandr Pecherytsia

Jak radzić sobie z samotnością jako rodzic?

Bycie rodzicem może być bardzo samotnym okresem w życiu. Zaspokajanie potrzeb dziecka może utrudnić pamiętanie o własnych. Rozwiązaniem może być nawiązanie kontaktu z innym rodzicem, który wychowuje dziecko w tym samym wieku poprzez rozmowę przez telefon lub spotkanie. Inni rodzice wiedzą, przez co przechodzisz i stanowią doskonałe towarzystwo. Spróbuj otworzyć się na taką relację.

Jak zachować pozytywne nastawienie w trudnych chwilach?

W trudnych momentach łatwo jest popaść w przygnębienie. Aby poczuć się lepiej, warto skupić się na tym, za co jesteśmy wdzięczni. Radosna chwila z dzieckiem, piękny dzień, obecność bliskich - kiedy myślimy o rzeczach, za które jesteśmy wdzięczni, prawie zawsze poprawia to nasze samopoczucie.

Jak pomóc dziecku przygotować się do zmian w życiu?

To oczywiste, że zmiany są stresujące. Dotyczy to zarówno tych niechcianych, takich jak konieczność opuszczenia ukochanego domu, jak i tych mile widzianych, takich jak wyjazd na ekscytującą wycieczkę. Jest jeden sprawdzony sposób na wsparcie dziecka w radzeniu sobie ze stresem związanym ze zmianami: przygotowanie go na to, czego może się spodziewać. Kiedy dużo mówimy dziecku o tym, co się wydarzy i odpowiadamy na jego pytania, znacznie ułatwiamy mu przystosowanie się do dużych zmian w życiu.

Wskazówki dla rodziców przygotowała dr Lisa Damour (@lisa.damour) - psycholożka, współpracowniczka New York Times, matka dwójki dzieci. 

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej