Orlando Bloom spotkał się z dziećmi i rodzinami w Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Orlando Bloom

© UNICEF/Skyba

Orlando Bloom ma na swoim koncie wiele ról filmowych, za które go pokochaliśmy. Jednak najważniejszą w jego życiu jest bycie ojcem Flynna i Daisy. Aktor angażuje się w działania, mające na celu pomoc wszystkim dzieciom na świecie - jest Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. 

Orlando Bloom

© UNICEF/Skyba

Aktor spędził w Ukrainie trzy dni, podczas których odwiedził Kijów, Irpień i Demydiw. W trakcie swojej wizyty, spotkał się z dziećmi i ich rodzinami, cierpiącymi na skutek działań wojennych w kraju. 

Dla dzieci, które przez ostatnie 13 miesięcy żyją w ogarniętym wojną kraju, spędzenie czasu z idolem, który ma twarz Legolasa i Willa Turnera, a przy tym potrafi się świetnie bawić, to chwila wytchnienia i beztroski. Aktor poświęcił czas dzieciom w punktach Spilno w Kijowie i Irpinie, który w pierwszych dniach wojny został prawie całkowicie zniszczony. To właśnie tam, dzięki wsparciu UNICEF, piwnica lokalnej szkoły została przekształcona w schron przeciwbombowy. Dzięki temu dzieci mogą uczyć się nawet wtedy, gdy wokół rozbrzmiewa przenikliwy i przerażający dźwięk syren alarmowych.

Orlando Bloom

© UNICEF/Skyba

Orlando Bloom bawił się z dziećmi i rozmawiał z ich rodzinami w punktach Spilno w dwóch miastach Ukrainy. „Spilno” w języku ukraińskim oznacza „wspólnie” lub „razem”. Celem, który przyświecał nam przy ich tworzeniu jest zapewnienie kompleksowego i długofalowego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, pomocy prawnej, edukacyjnej i społecznej dla najbardziej potrzebujących rodzin, które zostały dotknięte skutkami wojny w Ukrainie. Spilno zapewniają również bezpieczną przestrzeń do integracji z lokalną społecznością. Zlokalizowane w miejscach takich jak domy kultury, oferują szeroki zakres zajęć i wsparcia dla dzieci i dorosłych. Punkty Spilno działają również w Polsce: w Lublinie, Poznaniu, Białymstoku, Katowicach, Gdyni oraz Łodzi.

Kiedy w 2016 roku po raz pierwszy przyjechałem do Ukrainy, zobaczyłem, jak katastrofalne skutki na dzieciach i ich rodzinach wywiera wojna oraz jak kluczowe dla ich dobrostanu jest wsparcie psychospołeczne i edukacja. Teraz, gdy dzieci w całym kraju cierpią, ta pomoc jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

- powiedział Orlando Bloom

Orlando Bloom

© UNICEF/Skyba

Sytuacja w Ukrainie

Szacujemy, że 1.5 mln dzieci jest narażonych na depresję, lęki i inne zaburzenia zdrowia psychicznego, które mogą mieć długotrwały wpływ na ich dobrostan.  

Wojna jest również ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dzieci oraz ciągłości ich edukacji. W ciągu ostatnich 13 miesięcy tysiące szkół w Ukrainie zostało poważnie uszkodzonych lub zniszczonych przez bombardowania, sprawiając, że prawie 2.7 mln ukraińskich dzieci zostało zmuszonych do nauki zdalnej lub hybrydowej. W krajach, które przyjęły uchodźców, ponad 60% dzieci z Ukrainy nie zostało włączonych w krajowe systemy edukacji. 

Według najnowszych danych UNICEF, dzieci w wieku przedszkolnym tracą najwięcej, gdy wojna zakłóca ich edukację.Działania wojenne pozbawiają je szans na rozwinięcie kluczowych umiejętności, które na dalszych etapach nauki są niezbędne. 

Orlando Bloom

© UNICEF/Skyba

Przede wszystkim wojna musi się skończyć. Dzieci potrzebują długotrwałego pokoju, żeby były w stanie odzyskać swoje dzieciństwo, wrócić do normalności i zacząć odzyskiwać siły.

- powiedział Orlando Bloom

Dobro dzieci oraz ich prawa były również kluczowym tematem podczas spotkania Orlando Blooma z Prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. 

Co dla dzieci z Ukrainy robi UNICEF?

Przez ostatni rok zapewnialiśmy dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, wsparcia psychologicznego, żywności, wody i odpowiednich warunków sanitarnych. Zadbaliśmy o wsparcie psychologiczne 2.9 mln dzieci i ich opiekunów oraz pomoc dla ofiar przemocy ze względu na płeć dla 352 tys. kobiet i dzieci. Ponadto, 4.6 mln ludzi otrzymało dostęp do bezpiecznej wody pitnej, a 4.9 mln opiekę zdrowotną.

W krajach, które przyjęły uchodźców, takich jak Polska, współpracujemy z władzami krajowymi lokalnymi oraz partnerami i innymi organizacjami pozarządowymi. Dzięki temu możemy docierać z najpilniejszą pomocą do całych rodzin, które zostały zmuszone do ucieczki z Ukrainy. 

Orlando Bloom

© UNICEF/Skyba

Nadal możesz wesprzeć nasze działania. Wpłać na naszą zbiórkę i pomóż nam przywrócić im dzieciństwo. 

Dzieci z Ukrainy potrzebują pomocy teraz!

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej