Orlando Bloom spotkał się z dziećmi i rodzinami w Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Orlando Bloom

© UNICEF/Skyba

Orlando Bloom ma na swoim koncie wiele ról filmowych, za które go pokochaliśmy. Jednak najważniejszą w jego życiu jest bycie ojcem Flynna i Daisy. Aktor angażuje się w działania, mające na celu pomoc wszystkim dzieciom na świecie - jest Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. 

Orlando Bloom

© UNICEF/Skyba

Aktor spędził w Ukrainie trzy dni, podczas których odwiedził Kijów, Irpień i Demydiw. W trakcie swojej wizyty, spotkał się z dziećmi i ich rodzinami, cierpiącymi na skutek działań wojennych w kraju. 

Dla dzieci, które przez ostatnie 13 miesięcy żyją w ogarniętym wojną kraju, spędzenie czasu z idolem, który ma twarz Legolasa i Willa Turnera, a przy tym potrafi się świetnie bawić, to chwila wytchnienia i beztroski. Aktor poświęcił czas dzieciom w punktach Spilno w Kijowie i Irpinie, który w pierwszych dniach wojny został prawie całkowicie zniszczony. To właśnie tam, dzięki wsparciu UNICEF, piwnica lokalnej szkoły została przekształcona w schron przeciwbombowy. Dzięki temu dzieci mogą uczyć się nawet wtedy, gdy wokół rozbrzmiewa przenikliwy i przerażający dźwięk syren alarmowych.

Orlando Bloom

© UNICEF/Skyba

Orlando Bloom bawił się z dziećmi i rozmawiał z ich rodzinami w punktach Spilno w dwóch miastach Ukrainy. „Spilno” w języku ukraińskim oznacza „wspólnie” lub „razem”. Celem, który przyświecał nam przy ich tworzeniu jest zapewnienie kompleksowego i długofalowego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, pomocy prawnej, edukacyjnej i społecznej dla najbardziej potrzebujących rodzin, które zostały dotknięte skutkami wojny w Ukrainie. Spilno zapewniają również bezpieczną przestrzeń do integracji z lokalną społecznością. Zlokalizowane w miejscach takich jak domy kultury, oferują szeroki zakres zajęć i wsparcia dla dzieci i dorosłych. Punkty Spilno działają również w Polsce: w Lublinie, Poznaniu, Białymstoku, Katowicach, Gdyni oraz Łodzi.

Kiedy w 2016 roku po raz pierwszy przyjechałem do Ukrainy, zobaczyłem, jak katastrofalne skutki na dzieciach i ich rodzinach wywiera wojna oraz jak kluczowe dla ich dobrostanu jest wsparcie psychospołeczne i edukacja. Teraz, gdy dzieci w całym kraju cierpią, ta pomoc jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

- powiedział Orlando Bloom

Orlando Bloom

© UNICEF/Skyba

Sytuacja w Ukrainie

Szacujemy, że 1.5 mln dzieci jest narażonych na depresję, lęki i inne zaburzenia zdrowia psychicznego, które mogą mieć długotrwały wpływ na ich dobrostan.  

Wojna jest również ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dzieci oraz ciągłości ich edukacji. W ciągu ostatnich 13 miesięcy tysiące szkół w Ukrainie zostało poważnie uszkodzonych lub zniszczonych przez bombardowania, sprawiając, że prawie 2.7 mln ukraińskich dzieci zostało zmuszonych do nauki zdalnej lub hybrydowej. W krajach, które przyjęły uchodźców, ponad 60% dzieci z Ukrainy nie zostało włączonych w krajowe systemy edukacji. 

Według najnowszych danych UNICEF, dzieci w wieku przedszkolnym tracą najwięcej, gdy wojna zakłóca ich edukację.Działania wojenne pozbawiają je szans na rozwinięcie kluczowych umiejętności, które na dalszych etapach nauki są niezbędne. 

Orlando Bloom

© UNICEF/Skyba

Przede wszystkim wojna musi się skończyć. Dzieci potrzebują długotrwałego pokoju, żeby były w stanie odzyskać swoje dzieciństwo, wrócić do normalności i zacząć odzyskiwać siły.

- powiedział Orlando Bloom

Dobro dzieci oraz ich prawa były również kluczowym tematem podczas spotkania Orlando Blooma z Prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. 

Co dla dzieci z Ukrainy robi UNICEF?

Przez ostatni rok zapewnialiśmy dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, wsparcia psychologicznego, żywności, wody i odpowiednich warunków sanitarnych. Zadbaliśmy o wsparcie psychologiczne 2.9 mln dzieci i ich opiekunów oraz pomoc dla ofiar przemocy ze względu na płeć dla 352 tys. kobiet i dzieci. Ponadto, 4.6 mln ludzi otrzymało dostęp do bezpiecznej wody pitnej, a 4.9 mln opiekę zdrowotną.

W krajach, które przyjęły uchodźców, takich jak Polska, współpracujemy z władzami krajowymi lokalnymi oraz partnerami i innymi organizacjami pozarządowymi. Dzięki temu możemy docierać z najpilniejszą pomocą do całych rodzin, które zostały zmuszone do ucieczki z Ukrainy. 

Orlando Bloom

© UNICEF/Skyba

Nadal możesz wesprzeć nasze działania. Wpłać na naszą zbiórkę i pomóż nam przywrócić im dzieciństwo. 

Dzieci z Ukrainy potrzebują pomocy teraz!

Zobacz również

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Czego potrzebują dzieci po 2 latach wojny w Ukrainie?

Ukraińskie dzieci cierpią z powodu konfliktu zbrojnego, który trwa już 2 lata. Najmłodsi ze wschodniej części kraju (okolice Doniecka i Ługańska) żyją w ciągłym strachu od 2014 r. 

Więcej
Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej