Jak UNICEF pomaga dzieciom z Ukrainy?
UNICEF niesie pomoc dzieciom i rodzinom od pierwszych dni eskalacji działań wojennych w Ukrainie. Zapewnialiśmy i nadal zapewniamy pomoc na miejscu oraz w krajach przyjmujących wojennych uchodźców: w Polsce, Słowacji, Czechach, na Węgrzech, w Mołdawii czy Rumunii. Nasze działania obejmują pomoc medyczną, wsparcie psychologiczne, edukację, wsparcie finansowe, ochronę i wiele innych. Pomagamy dzieciom odbudować zniszczone przez wojnę życie i odzyskać ukradzione dzieciństwo.
Wszystko, co robimy jest możliwe dzięki wsparciu naszych partnerów i Darczyńców - ludzi o wielkich i otwartych sercach. Dziękujemy!
ZOBACZ, JAK WYGLĄDA NASZA POMOC:
Pomoc UNICEF w Ukrainie
Dzięki wsparciu Darczyńców i współpracy z partnerami zapewniliśmy:
☑️ dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej dla ponad 4,8 mln dzieci i kobiet we wspieranych przez UNICEF placówkach oraz za pośrednictwem mobilnych zespołów medycznych;
☑️ dostęp do bezpiecznej wody ponad 4,6 mln ludzi mieszkających na obszarach, gdzie sieci wodno-kanalizacyjne zostały uszkodzone lub zniszczone oraz artykuły sanitarne i higieniczne ponad 1,6 mln ludzi;
☑️ wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcie psychospołeczne dla ponad 2,9 mln dzieci i opiekunów
☑️ pomoc związaną z przemocą ze względu na płeć dla 352 tys. kobiet i dzieci
☑️ dostęp do formalnej i nieformalnej edukacji dla 1,4 mln dzieci
☑️ wsparcie finansowe dla ponad 309 tys. rodzin w najtrudniejszej sytuacji finansowej.
Pomoc medyczna
UNICEF wsparł 1005 placówek medycznych i 312 oddziałów położniczych.
Dostarczyliśmy 30 000 zestawów medycznych – obejmujące m.in. zestawy położnicze czy apteczki pierwszej pomocy, a także 2 000 różnych sprzętów medycznych. Liczba obejmuje respiratory, sterylizatory, defibrylatory, ultrasonografy, inkubatory, monitory, koncentratory tlenu i EKG. Zapewniliśmy niezbędne urządzenia i zestawy medyczne w schronach i piwnicach szpitalnych, pomogliśmy zaadaptować je na sale szpitalne.
Dostarczyliśmy 15 ambulansów, które obecnie ratują życie w 8 regionach kraju.
15 000 rodzin z dziećmi, które przebywały na najbardziej zagrożonych terenach, otrzymało zestawy dla noworodków. Ponad 400 000 osób, w tym ponad 200 000 dzieci, w 22 regionach, skorzystało z pomocy mobilnego wsparcia medycznego UNICEF.
Nasza pomoc objęła w sumie 4,8 mln dzieci i kobiet. Za tą liczbą stoją konkretne historie - ludzkie dramaty i wzruszenia. Poznaj dwie z nich.
Anastaysiya i jej mąż Kostianty uciekli z Charkowa we wschodniej Ukrainie do Żytomierza. Od ośmiu lat starali się dziecko, a kiedy w końcu Anastaysiya zaszła w ciążę, ich rodzinne miasto znalazło się w samym centrum działań wojennych. Para bała się utraty dziecka.
Ich córka urodziła się we wrześniu w żytomierskim Obwodowym Centrum Perinatalnym.To wysokospecjalistyczny szpital zapewniający opiekę wcześniakom i kobietom o skomplikowanym przebiegu ciąży. Placówka została ostrzelany 1 marca. Aby zapewnić jej dalsze funkcjonowanie, przeprowadzono szereg prac, w tym przeniesienie oddziałów chirurgicznych do schronu przeciwbombowego. UNICEF jako jeden z pierwszych dostarczył środki medyczne do szpitala po marcowym incydencie.
11-letnia Margaryta i jej rodzina próbowali uciec z domu na Ługańsku w lutym, kiedy wybuchła wojna.
„Chcieliśmy natychmiast opuścić miasto, ale wpadliśmy w pułapkę – mówi Albina, mama dziewczynki. Nocami rodzina chroniła się w piwnicy, z której słychać było odgłos ekslozji. Po 8 miesiącach takiego życia, wreszcie udało im się uciec. Dali radę spakować tylko jeden lekki wózek inwalidzki, który okazał się za mały dla Margaryty.
Margaryta, znalazła pomoc w Centrum Rehabilitacji Dzieci Dżereło we Lwowie. Centrum we współpracy z UNICEF zapewnia rehabilitację dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji. Dzięki pomocy UNICEF Margaryta otrzymała nowy wózek inwalidzki.
Edukacja
Od 24 lutego UNICEF zapewnił wsparcie w dostępie do formalnej i nieformalnej edukacji, w tym wczesnego nauczania 1 451 665 dzieciom.
We współpracy z ukraińskim Ministerstwem Edukacji wspieramy nauczanie zdalne. 333 000 dzieci i 135 000 nauczycieli korzysta z dedykowanej jej platformy edukacyjnej.
110 869 dzieci uczestniczyło w różnego typu warsztatach edukacyjnych i terapeutycznych.
481 388 dzieci skorzystało z dystrybuowanych przez UNICEF materiałów, takich jak zestawy wczesnoedukacyjne, zestawy rekreacyjne, zestawy szkolne, zestawy indywidualne i inne. Aby wesprzeć najbardziej zagrożone dzieci, UNICEF rozdał ponad 25 000 indywidualnych zestawów edukacyjnych w obwodach charkowskim, połtawskim, dniepropietrowskim, odeskim, mikołajowskim i kirowohradzkim.
Bałaklia w obwodzie charkowskim została wyzwolona na początku września. Zara po tym UNICEF otworzył w mieście punkt Spilno. Obecnie jest ulubionym miejscem miejscowych dzieci, które od wielu miesięcy żyły bez szkoły, kontaktów z rówieśnikami i bezpiecznego wypoczynku.
W namiocie znajdują się zabawki i kolorowe meble. Namiot Spilno jest wyposażony w generatory i proste termowentylatory, które zapewniają pracę i ciepło w miejscu. Dzieci bawią się, uczęszczają na zajęcia arteterapeutyczne, rysują, tańczą. Zajęcia z dziećmi codziennie prowadzi 3 animatorów. Rodzice mają możliwość skorzystania z konsultacji psychologa.
Od początku wojny UNICEF utworzył 55 Spilno Spots - bezpiecznych i ciepłych punktów wsparcia dzieci i rodzin.
24 stycznia 2023 r., Borodianka, Ukraina. 10-letnia Margaryta z innymi dziećmi siedzą w schronie przedszkola, gdzie UNICEF dostarczył nowe generatory. Po roku wojny dzieci w przedszkolu w Borodiance przyzwyczajają się do schronienia w piwnicy.
Pośród przerw w dostawie prądu i mroźnych zimowych temperatur nowe generatory ułatwiają życie dzieci i nauczycieli w szkołach i przedszkolach, takich jak to w Borodiance.
- Kiedy rozlega się syrena przeciwlotnicza, dochodzi do wybuchów lub latają samoloty, bomba może zostać zrzucona i może spowodować szkody - mówi Margaryta - Dlatego zawsze chodzimy do schronu.
Dzieci już przyzwyczaiły się do zajęć w tych warunkach. Młodsze tutaj spędzają popołudniowe drzemki. Tak jest bezpieczniej. Ale nie tak powinno wyglądać dzieciństwo.
Wsparcie psychologiczne
Wojna to nie tylko rany fizyczne. To ogromna trauma, która pozostawia w psychice głębokie ślady i ma ogromne konsekwencje w dalszym życiu. Dlatego nasze działania od samego początku uwzględniały ten aspekt pomocy w różnych wymiarach.
Program ochrony zdrowia psychicznego objął niemal 3 miliony dzieci i opiekunów. Ponad 350 tys. dzieci skorzystało z pomocy psychologicznej.
UNICEF zorganizował również 70 mobilnych zespołów interdyscyplinarnych, które dotarły z pomocą i wsparciem do 930 067 osób.
57 061 osób (w tym 13 341 dzieci), które widziały lub doświadczyły przemocy, zostało przekierowanych do specjalistów.
352 000 kobiet i dzieci zostało objętych wspieranymi przez UNICEF programami zapobiegania przemocy ze względu na płeć.
12 grudnia 2022, Charków, Ukraina. 4-letni Nazar podczas sesji z psychologiem dziecięcym Oksaną w centrum Spilno w Charkowie.
Nazar był aktywnym, pewnym siebie, samodzielnym chłopcem. Jakoś poradził sobie z pierwszymi miesiącami wojny. Wszystko zmieniło się w lipcu, gdy pocisk uderzył niedaleko jego domu. Chłopiec został ranny. I chociaż fizyczne rany zagoiły się szybko, blizny w psychice okazały się znacznie trudniejsze do wyleczenia. Nazar pilnie potrzebował pomocy specjalisty, ale rodziny nie było na nią stać. Na szczęście mama chłopca, Natalya, trafiła na punkt pomocy Spilno w Charkowie, gdzie psychologowie pracują z dziećmi. Sesje Nazara ze specjalistą przyniosły już pozytywne rezultaty.
Projekt wsparcia psychologicznego w punkcie Spilno w Charkowie realizowany jest przez organizację Rescue Now, przy wsparciu UNICEF.
15-letnia Dasha przez pół roku żyła w izolacji, głodzie i codziennym strachu. Jej dom w Iziumie został zniszczony.
Dzieci takie jak Dasha narażone są na depresję i zespół stresu pourazowego. Dzięki mobilnym zespołom pomocy dziewczynka otrzymała wsparcie psychologiczne. Co tydzień odwiedza ją terapeutka, która pomaga jej poradzić sobie ze stresem i apatią.
- Cieszę się, że mogę pracować z psychologiem - mówi - Dzięki temu jestem w stanie zrozumieć co się ze mną dzieje. Teraz wiem, że to wpływ wojny.
Poproszona o wybranie 3 emocji, które opisują kilka ostatnich miesięcy, Dasha wybiera – napięcie, obojętność i stres.
Pomagam
Pomoc UNICEF w Polsce
W pierwszych tygodniach wojny 7,7 mln ludzi opuściło Ukrainę. 90 % z nich to kobiety i dzieci. UNICEF od samego początku pomagał uchodźcom na granicach oraz w krajach przyjmujących wojennych uchodźców. W Polsce otworzyliśmy Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego. Powstało ono, by pomóc we wzmocnieniu systemów krajowych, gminnych i lokalnych, które już zapewniały podstawowe usługi i ochronę dla dzieci i rodzin uchodźczych z Ukrainy.
W ramach działań pomocowych w Polsce:
☑️ utworzyliśmy 4 punkty pomocy Blue Dot, m.in. w Medyce i Przemyślu. Tylko od kwietnia do końca 2022 r. centra Blue Dots. zapewniły pomoc 400 tys. dorosłych i dzieci.
Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w 2022 roku wsparło:
☑️ 585 tys. dzieci, młodzieży i opiekunów, którzy uzyskali dostęp do wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego
☑️ 309 400 dzieci za pomocą świadczeń pieniężnych przyznawanych rodzinom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji materialnej
☑️ 500 tys. dzieci z Ukrainy i Polski, które korzystają z różnych form wsparcia w edukacji
☑️ 350 tys. uchodźców z Ukrainy dostawami artykułów higienicznych.
Pomoc na granicach
Każdego dnia do Przemyśla z różnych stron Ukrainy przyjeżdżają cztery pociągi. Centrum Blue Dot w Przemyślu, podobnie jak inne Blue Dots w całej Polsce, oferuje bezpieczną i przyjazną przestrzeń dla osób, które musiały opuścić swoje domy na Ukrainie, stawiając czoła nowej, nieznanej i niepewnej rzeczywistości w obcym kraju. Pracownicy Blue Dots mówią po polsku, ukraińsku, rosyjsku i angielsku, dzięki czemu łatwo się komunikują i są w stanie udzielić wszelkich niezbędnych informacji tym, którzy potrzebują ich wsparcia.
W Polsce ośrodki Blue Dots od kwietnia do końca 2022 roku pomogły ponad 400 tysiącom dorosłych i dzieci. Pod koniec roku, gdy potrzeby wzrosły wraz z nadejściem zimy i ciężkimi ostrzałami w różnych częściach Ukrainy, punkty Blue Dots, jak np. jeden na dworcu kolejowym w Przemyślu, są powołane do natychmiastowej pomocy i reagowania. Pracownicy Blue Dots pracują w systemie zmianowym, pomagając wszystkim osobom, które przekroczyły granicę autobusami, pieszo, samochodami lub pociągami..
Centra Spilno - pomoc i integracja w przyjaznej przestrzeni
Dzieci podczas zajęć z języka polskiego w Centrum Spilno w Lublinie.
Centra UNICEF Spilno to wyjątkowe miejsca stworzone z myślą o dzieciach i rodzinach, które musiały opuścić swoje domy w Ukrainie i przyjechać do Polski. Zapewniają przyjazną i bezpieczną przestrzeń, wsparcie, niezbędne informacje, lekcje języka polskiego oraz mnóstwo okazji dla rodzin i dzieci do zawierania nowych znajomości i integracji z lokalnymi społecznościami.
Centra Spilno działają w kilku miastach w całej Polsce. Dzięki nim Biuro Reagowania Kryzysowego UNICEF dociera z pomocą do tysięcy ludzi, którzy potrzebują wsparcia, chcą nauczyć się języka polskiego, pomóc swoim dzieciom osiągać lepsze wyniki w szkole lub po prostu chcą, aby zawierały nowe przyjaźnie i bawiły się w bezpiecznym otoczeniu.
Wsparcie edukacyjne
Ukraińskie dzieci mają za sobą wiele przeżyć, które powinny je ominąć. Strata domu, rodziny, przyjaciół, stabilności. Doświadczenie przemocy wojny, traumatycznych sytuacji, obserwowanie destrukcji jedynego świata, który znają.
Lera uciekła z Ukrainy wraz z mamą, babcią i kuzynką w Marcu 2022 roku. Od czasu do czasu odwiedza swojego tatę w Kijowie. Lera uczęszcza do przedszkola w Gdańsku gdzie zaprzyjaźniła się z Agatką i Mają.
190 tysięcy dzieci z Ukrainy uczęszcza do przedszkoli i szkół w Polsce. Wsparcie nauczycieli jest nieocenione – pomagają budować relacje między dziećmi, uczą je jak rozmawiać o sytuacji w Ukrainie i jak dzielić się swoimi emocjami.
Dzięki pracy nauczycieli, specjalistów i wsparciu UNICEF, dzieci takie jak 6-letnia Lera, mają szansę na odzyskanie dzieciństwa i beztroskie zabawy z rówieśnikami. UNICEF z partnerami przeszkolił już 1717 nauczycieli do pracy z uchodźcami.
Kateryna pracuje w lubelskich szkołach jako asystent wielokulturowy, pomagając dzieciom, które podobnie jak ona przyjechały z Ukrainy do Polski. W Ukrainie Kateryna pracowała w szkole. Zawsze kochała swoją pracę. Teraz, gdy już biegle mówi po polsku, chce wspierać dzieci w nauce, w zrozumieniu nauczyciela i lekcji, w zawieraniu przyjaźni z polskimi rówieśnikami. Kateryna sama ma córki w wieku siedmiu i dziewięciu lat.
- Chcę pomagać i pracować z dziećmi, bo wiem, jakie to ważne. Sama jestem mamą - mówi - Czuję, że dzieci potrzebują mojej pomocy. Na co dzień wymaga to dużo pracy, ale jestem gotowa je wspierać.
Dzieci, które otrzymują wsparcie od Kateryny, bardzo się do niej przywiązują. Amina i Yeva mają 8 i 9 lat.
- Chcemy uczyć się polskiego i więcej rozumieć - mówi Jewa.