UNICEF w Polsce

Historia UNICEF w Polsce sięga roku 1962, kiedy w naszym kraju powstał pierwszy Narodowy Komitet UNICEF we wschodniej części Europy. Od tamtego czasu, działania Komitetu koncentrowały się na poprawie warunków życia najmłodszych.

Przez lata, Polski Komitet Narodowy UNICEF odgrywał kluczową rolę w zapewnieniu lepszych warunków życia dla dzieci w Polsce. Organizacja dostarczała wyposażenie medyczne dla ośrodków zdrowia oraz importowała surowce niezbędne do produkcji artykułów dziecięcych. W okresie stanu wojennego UNICEF był nieocenionym źródłem wsparcia, dostarczając lekarstwa, odzież oraz niezbędne odżywki dla dzieci.

UNICEF w Polsce 1.jpg

Polska, 1946 r. Zakonnica rozdaje zupę dzieciom w Katowicach. Na dole zdjęcia paczki UNRRA.

Rok 2002 stanowił przełom, gdy Polska uzyskała status kraju wysoko rozwiniętego. To wydarzenie skłoniło Polski Komitet Narodowy UNICEF do przemodelowania swojej działalności. Nowe cele statutowe obejmują reprezentowanie interesów dzieci wobec władz i społeczeństwa, obronę ich praw, a także zbieranie funduszy na międzynarodowe projekty pomocowe prowadzone przez UNICEF.

UNICEF w Polsce 2.jpg

Polska, 1946 r. Okolice Gdańska. Dzieci piją mleko od krowy, która została przekazana przez UNRRA. Dr Rajchman skierował uwagę władz UNICEF na kwestię niedożywienia wśród dzieci. Był twórcą koncepcji programu produkcji mleka, dzięki któremu w Polsce w 1957 roku około 300 tysięcy dzieci regularnie otrzymywało darmowe (lub znacznie subsydiowane) mleko w proszku.

UNICEF na świecie - Polska, 1946

© UNICEF/UNI41886/Vachon

Polska, 1946

Dzisiaj, Stowarzyszenie Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF koncentruje się na zbieraniu środków na pomoc dla dzieci w najuboższych rejonach świata, zwłaszcza w obszarach dotkniętych konfliktami i klęskami żywiołowymi. Organizacja aktywnie monitoruje wdrażanie Konwencji o prawach dziecka, prowadzi programy edukacyjne  angażujące tysiące szkół w Polsce i współpracuje z samorządami, biznesem oraz światem kultury. Działania te mają na celu zapewnienie, że prawa dzieci są przestrzegane, a ich głosy są słyszane i respektowane.

UNICEF jest także twórcą idei angażowania osobistości ze świata kultury i sportu w działalność charytatywną. Już w latach 50., jako pierwsza organizacja na świecie, UNICEF zaprosił sławne osoby do wspierania swoich inicjatyw na rzecz dzieci. Ambasadorowie Dobrej Woli UNICEF wykorzystują swoją renomę na rzecz walki o prawa najmłodszych i wspierania misji UNICEF-u, tj. zapewnienia każdemu dziecku prawa do zdrowia, edukacji, równości i ochrony przed przemocą. Ambasadorowie Dobrej Woli UNICEF czy Ambasadorowie UNICEF Polska  zawsze działają pro bono.

Polski Komitet Narodowy UNICEF posiada status organizacji pożytku publicznego, który umożliwia przekazanie na rzecz organizacji 1,5% podatku (KRS 0000107957).

Zobacz również

Konflikt w Libanie – co warto wiedzieć

Konflikt w Libanie – co warto wiedzieć

Warunki humanitarne w Libanie pogarszają się z każdą godziną. W wyniku nasilenia konfliktu potwierdzono śmierć 104 dzieci, a 350 tys. musiało opuścić swoje domy. 

Więcej
Gold Drop nowym uczestnikiem programu „Firma z Sercem”

Gold Drop nowym uczestnikiem programu „Firma z Sercem”

Firma Gold Drop Sp. z o.o. dołączyła do programu „Firma z Sercem”. Swoim udziałem w programie chce przyczynić się do ochrony życia i zdrowia dzieci przebywających w strefach konfliktu, a także najmłodszych cierpiących z powodu głodu i susz.

Więcej
6 mln dzieci dotkniętych powodziami w Azji Południowo-Wschodniej

6 mln dzieci dotkniętych powodziami w Azji Południowo-Wschodniej

Powodzie i osunięcia ziemi wywołane przez tajfun Yagi spustoszyły Wietnam, Mjanmę, Laos i Tajlandię. Sześciu milionom dzieci grozi brak dostępu do czystej wody, edukacji, opieki zdrowotnej, żywności i schronienia.

Więcej