UNICEF Polska - Razem pomagamy dzieciom z Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

Dzieci z Ukrainy nadal potrzebują naszej pomocy

Pomóż

Pomagam

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
Pole wymagane
Ukraina 2023
pomoc medyczna

350 zł

na pomoc medyczną, np. niezbędne leki, szczepienia i sprzęt medyczny m.in. w szpitalach położniczych.

wsparcie materialne

160 zł

na pomoc materialną, np. ciepłe ubrania i wsparcie finansowe dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji.

pomoc psychologiczna

90 zł

na pomoc psychologiczną dla dzieci doświadczających traumy wojennej w Ukrainie i w krajach przyjmujących wojennych uchodźców.

Każda ppomoc jest ważna

Każda wpłata ma znaczenie. Może pomóc dzieciom odzyskać utracone dzieciństwo. Zanim będzie na to za późno.

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Pole wymagane
Pole wymagane
Powyższa zgoda jest wymagana
Wybierz formę płatności

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo w zależności od wyboru przekierowani do serwisu www.payu.pl lub www.paypal.com.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
UNICEF Polska - Pomoc dla Ukrainy
UNICEF Polska - opieka medyczna

90 zł

dajesz dzieciom możliwość otrzymania właściwej opieki medycznej, która uratuje im zdrowie i życie w nagłych wypadkach

UNICEF Polska - zestaw do walki z chorobami

60 zł

zapewniasz regularny dostęp do czystej, bezpiecznej do picia wody tam, gdzie dzieci go nie mają

UNICEF Polska - edukacja

40 zł

umożliwiasz zachowanie ciągłości edukacji dzieciom w strefach konfliktu

UNICEF Polska - Pomoc dla Ukrainy

Każda forma Twojego stałego wsparcia jest ważna, ponieważ pomaga nam reagować natychmiast w sytuacji kryzysu humanitarnego.

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Personalne

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Adresowe

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Kontaktowe

Powyższa zgoda jest wymagana
Akceptacja Regulaminu Konta PayU jest wymagana.

Wybieram rodzaj płatności

Dzień comiesięcznych wpłat

Dane karty płatniczej

Podaj numer karty
Karty płatnicze
Podaj miesiąc ważności karty
Podaj rok ważności karty
Podaj numer CVV

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo przekierowani do serwisu www.payu.pl.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Wojna nie oszczędza nikogo, nawet dzieci


 

Dzieci są ofiarami tej wojny od samego początku. Od początku wojny kilkaset z nich zginęło. Wiele z nich straciło życie lub odniosło obrażenia w wyniku działań wojennych, czasem niedwracalne. Ale nawet u tych, które uniknęły obrażeń fizycznych, wojenna przemoc pozostawiła głębokie rany w psychice. Poczucie straty i ciągłego zagrożenia towarzyszy im każdego dnia. Wiele z nich przeżyło strach ucieczki i musi odnaleźć się w nowym środowisku – w obcym kraju. Te które pozostały w Ukrainie żyją w ciągłej niepewności. Narażone na śmierć, głód, zimno, przemoc.

Jesteśmy z nimi od pierwszych dni wojny. Chronimy, leczymy, wspieramy, dajemy nadzieję na przyszłość. Wojna trwa i nasza pomoc jest im wciąż bardzo potrzebna. 

POZNAJ ICH HISTORIE >

Jak UNICEF pomaga dzieciom z Ukrainy?

Nasza pomoc w 2023 roku

09_UNICEF_ICON_AFFECTED_POPULATION_WHITE.png
8,76 mln
osób otrzymało pomoc humanitarną – w tym 2,96 mln dzieci
Icon zdrowie
5 mln
uzyskało wsparcie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej
Icon water
5,4 mln
ludzi otrzymało dostęp do bezpiecznej do picia wody
Icon PSYCHO support
2,5 mln
osób otrzymało wsparcie psychologiczne i psychospołeczne
Icon Edukacja
1,3 mln
dzieci mogło kontynuować edukację
Icon harassement
1,1 mln
kobiet i dzieci objęto programami przeciwdziałającymi przemocy
UNICEF Polska - pomagamy w Ukrainie -

Dlaczego prosimy Cię o pomoc?


 

Ukraina - jaka pomoc jest potrzebna

Wojenna rzeczywistość w Ukrainie i w krajach przyjmujących uchodźców jest złożona i nieprzewidywalna - wymaga trwałej, sprawnej i skutecznej reakcji na ogromne potrzeby. UNICEF będzie nadal zwiększał skalę pomocy humanitarnej, ulepszał krajowe systemy i usługi oraz wspierał rządy: Ukrainy oraz krajów goszczących, aby pomagać ofiarom wojny, szczególnie tym najbardziej bezbronnym - dzieciom.

UNICEF zapewnia kluczowe wsparcie dzieciom i rodzinom. Obejmuje ono ostawy produktów najpilniejszej potrzeby, usługi i wsparcie w obszarach ochrony dzieci, opieki zdrowotnej i żywienia, edukacji, zapewnienie dostępu do bezpiecznej wody, godnych warunków sanitarnych i higieny oraz środków pieniężnych na cele humanitarne; oraz działania na rzecz wzmocnienia ochrony socjalnej.

Bohdan

Bohdan mieszka z babcią i siostrami w zrujnowanym domu w Iziumiu. Nie ma tam prądu, elektryczności, gazu ani wody. Ostatni rok życia chłopca jest najgorszym w jego życiu. Przeżył już ostrzały, głód, okupację, destrukcję i stratę.Bohdan nie marzy o zabawkach i zabawie, to czego teraz najbardziej chce to ciepło, bezpieczeństwo i możliwość nauki. © UNICEF/Filippov

Wojna jest wtedy kiedy przychodzą obcy ludzie i zaczynają strzelać bez ostrzeżenia. Teraz cały czas się czegoś boimy. Najgorsze są ataki z powietrza, szczególnie jeśli pocisk trafia w Twój dom. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy kończy się jedzenie i musisz o nie prosić.

Bohdan, 10 lat

Przemoc i strach


 

Michelle przemoc wojny

© UNICEF/Filippov

Oleksandr i jego żona mieszkają w północnej Saltivce, w obwodzie charkowskim. Podczas gdy przemoc wciąż szaleje, robią wszystko, co w ich mocy, aby chronić swoją dwuletnią córeczkę, Michelle.
- Ona boi się wszystkiego – mówi ze smutkiem Oleksandr - Hałas, fajerwerki, alarmy powietrzne, ale najbardziej wybuchy. Zaczyna płakać i drżeć. Bierzemy ją w ramiona i przytulamy.

Wojna budzi traumy, które przez długie lata będą dawały o sobie znać. Dzieci takie jak mała Michelle żyją w ciągłym lęku. Szacuje się, że 1,5 mln z nich zagrożonych jest depresją, zaburzeniami lękowymi, zespołem stresu pourazowego i innymi zaburzeniami psychicznymi. Robimy wszystko, by zminimalizować destrukcyjny wpływ wojny na życie najmłodszych, zapewnić poczucie bezpieczeństwa i stworzyć im warunki do zdrowego rozwoju. 

Cierpienie i strata


 

Szpital Natalya

© UNICEF/Zdjęcie dzięki uprzejmości biura prasowego Lviv Territorial Medical Union Hospital

UTRATA ZDROWIA

43-letnia Natalia i jej 11-letnie dzieci Yana i Yaroslav są jednymi z wielu ofiar tragedii na dworcu w Kramatorsku. Yana straciła obydwie nogi, jej mama lewą. Yaroslav, który w trakcie bombardowania pilnował bagaży, miał ogromne szczęście i nie odniósł obrażeń.

Dzieci w Ukrainie wciąż tracą życie, wiele z nich odnosi poważne obrażenia. Zapotrzebowanie na dostęp do personelu medycznego i leków jest wciąż wysokie.

W 2023 roku UNICEF pomógł w zapewnieniu opieki zdrowotnej ponad 5 milionom ludzi. Pomoc objęła doposażenie szpitali w niezbędny sprzęt, leki i materiały medyczne, szczepienia i wiele innych.

UTRATA RODZINY

Mama 18-letniego Wiaczesława zginęła na jego oczach, podczas ostrzału budynków mieszkalnych w Doniecku. Chłopiec jest teraz jedynym opiekunem czwórki młodszego rodzeństwa. Tysiące dzieci takich jak on potrzebują wsparcia dorosłych. Pozostawione bez opiekunów znajdują się w grupie największego ryzyka.

UNICEF dba o bezpieczeństwo dzieci i kobiet, przeciwdziałając zagrożeniom takim jak handel ludźmi, wyzysk i nadużycia. W 2023 roku zapewniliśmy pomoc psychologiczną niemal 2,5 miliona dzieci i opiekunów, ponad 1,1 miliona kobiet i dzieci objętych zostało programami przeciwdziałającymi przemocy i wyzyskowi. 

Eva

© UNICEF/Hrom

UTRATA DOMU

Dom ośmioletniej Evy został całkowicie zniszczony. Dziewczynka mieszka teraz z mamą i siostrą w budynku, w którym żyją rodziny w podobnej do nich sytuacji. W jednym pokoju - na 10 m2 nie ma miejsca na prywatność. Nie ma też ciepłej wody i ogrzewania. Są za to 8-godzinne przerwy w dostawie prądu. 8-letnia Eva przed snem zakłada 3 swetry, żeby chronić się przed zimnem, boryka się z nawracającym zapaleniem oskrzeli.  Nie chodzi do szkoły, nie ma dostępu do Internetu.

Ciągłe ataki na krytyczną infrastrukturę energetyczną w Ukrainie sprawiły, że prawie każde dziecko w Ukrainie nie ma stałego dostępu do elektryczności, ogrzewania i wody. 

Ukraina - ruiny szkoły

© UNICEF/Ibarra Sánchez

UTRATA SZKOŁY

Czernihów, 27 września 2022 r. 14-letnia Daria Nikołajenko siedzi na ławce obok dziedzińca szkoły zniszczonej przez bombardowanie szkoły. 
- Moja szkoła była moim drugim domem - mówi dziewczynka -  Nie wiem jaką będę miała przyszłość. Trudno mi ją sobie wyobrazić

Wojna ma druzgocący wpływ na życie i przyszłość w wieku szkolnym. Wg danych UNESCO z września 2022 od 24 lutego w Ukrainie uszkodzone zostały 2 243 instytucje edukacyjne, a 285 zostało zniszczonych przez działania wojenne. Mniej niż 60% uznanych przez rząd za bezpieczne i kwalifikujących się do ponownego otwarcia.

Tylko w 2023 roku UNICEF zapewnił już dostęp do edukacji ponad 1,3 mln dzieci. 

Hanna noworodek

© UNICEF/Filippov

UTRATA DZIECIŃSTWA

Tysiące dzieci nie znają innej rzeczywistości niż wojna. Malutka Hanna urodziła się w szpitalu położniczym w Szostce, w obwodzie sumskim. Kilka godzin po urodzeniu doświadczyła bliskości swojej mamy, ale też paniki ewakuacji. 

W Ukrainie nowonarodzone dzieci spędzają pierwsze dni swojego życia w schronach i piwnicach. Niestety, wiele szpitali na Ukrainie nie było przygotowanych do działań wojennych – niektóre nie miały nawet schronów.

Dlatego UNICEF dostarcza niezbędne materiały, w tym przenośne inkubatory dla wcześniaków, pomaga dostosować piwnice i schrony. Program naprawy schronów UNICEF działa w 50 szpitalach dziecięcych i ośrodkach okołoporodowych w dziesięciu regionach kraju, gdzie poprawi warunki i bezpieczeństwo setek tysięcy dzieci.

Ucieczka i rozłąka


 

Ukraina ucieczka

© UNICEF/Gilbertson VII Photo

20 kwietnia 2022 r. w Charkowie dziewczynka wsiada z mamą i bratem do specjalnego pociągu ewakuacyjnego. Płacze przy rozstaniu z tatą.

Wojna zmusiła do ucieczki z kraju miliony ludzi. Od lutego 2022 przed wojną uciekło 7,7 mln ludzi z czego 90% stanowią kobiety i dzieci. Wojenni uchodźcy z Ukrainy szukali schronienia w krajach sąsiednich, takich jak Polska, Słowacja, Czechy, Węgry, Mołdawia, Rumunia. Często wyjeżdżali w panice, zabierając z sobą tylko to, co było pod ręką, pozostawiając za sobą dom, dobytek, przyjaciół, bliskich... To tragedie całych rodzin.

UNICEF pomaga dzieciom i rodzinom uciekającym przed wojną od pierwszych dni jej trwania. Tworzyliśmy punkty pomocy na granicach z Ukrainą, a potem w miastach przyjmujących wojennych uchodźców. Wspieraliśmy i nadal wspieramy rządy i samorządy krajów goszczących i pomagaliśmy odpowiadać na najpilniejsze potrzeby dzieci i rodzin. Nasza pomoc obejmowała: wsparcie psychologiczne, materialne i edukacyjne.