Materiały edukacyjne

UNICEF Polska - materiały edukacyjne

© UNICEF/Nemanja Pancic

Jeśli interesuje Cię tematyka praw dziecka i szukasz pomysłu na zajęcia poświęcone tym zagadnieniom, koniecznie musisz zapoznać się z materiałami, które tu udostępniliśmy. Poniżej znajdziesz podręczniki, scenariusze zajęć, zeszyty zadań, książeczki dla dzieci, quizy, gry oraz kolorowanki, do wykorzystania w pracy dydaktycznej. Zachęcamy do pobierania i wykorzystania zasobów edukacyjnych UNICEF. Będziemy je stopniowo uzupełniać, aby każdy, kto pracuje z dziećmi i młodzieżą znalazł wartościowe treści, pozwalające przygotować interesujące zajęcia o prawach dziecka.

Zeszyt zadań dla najmłodszych o prawach dziecka ​

Zbiór ćwiczeń i kolorowanek dla dzieci, w którym każde zadanie poświęcone jest wybranemu prawu dziecka.

Pokoloruj swoje prawa

Kolorowanka dla dzieci.

Gra memory

Klasyczna gra memory z wyjątkowymi ikonami przedstawiającymi wybrane artykuły Konwencji o prawach dziecka. 

Poznaj swoje prawa – zeszyt zadań dla ucznia

Materiał dla uczniów z zestawem ćwiczeń pozwalających zrozumieć prawa dziecka.

Poznaj swoje prawa – przewodnik dla nauczyciela

Materiał uzupełniający dla nauczyciela do zeszytu zadań.

Książeczka o prawach dziecka dla najmłodszych (Konwencja o prawach dziecka)

Konwencja o prawach dziecka w wersji przyjaznej dzieciom. Malutka książeczka z pięknymi ilustracjami, ułatwiającymi zrozumienie, jakie są prawa dziecka przysługujące wszystkim dzieciom na świecie.

Twoje prawa – Dominik odpowiada na listy

Zbiór trudnych pytań i ważnych odpowiedzi. Bohater książki – Dominik - odpowiada na listy dzieci dotyczące ich praw. Dzięki tej książeczce dzieci w przyjazny sposób poznają swoje prawa i otrzymają wyjaśnienie na często dręczące ich pytania.

Plakat Konwencja o prawach dziecka

Plakat zawiera pełen tekst Konwencji o prawach dziecka w wersji przyjaznej dzieciom. Poszczególne artykuły są pogrupowane tematycznie i wzbogacone pięknymi ilustracjami.

Plan lekcji z prawami dziecka

Plan lekcji zawiera zilustrowane w zabawny sposób podstawowe prawa dziecka. Jest doskonałym uzupełnieniem przeprowadzonych zajęć. Z pewnością nie pozwoli zapomnieć o prawach dziecka na co dzień!

Konwencja o prawach dziecka

Konwencja o prawach dziecka w nowej odsłonie graficznej – do wydrukowania w wersji kieszonkowej lub jako plakat do klasy, szkoły czy biura. Jest to skrócona wersja najważniejszego dokumentu o prawach dziecka, która jednak dość szczegółowo prezentuje wszystkie artykuły zapisane w Konwencji.

Quizy Kahoot o prawach dziecka

Interaktywne quizy do wykorzystania podczas zajęć szkolnych, bądź do samodzielnej pracy. Pozwolą uczniowi sprawdzić wiedzę o prawach dziecka. W pliku z instrukcją znajdziecie linki do quizów. Dobrej zabawy!

Right Runner

Bezpłatna gra stworzona przez UNICEF z okazji 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Najmłodsi gracze, realizując zręcznościowe wyzwania, poznają kategorie praw dziecka – od ochrony przed przemocą, przez prawo do wyrażania własnego zdania. Gra Right Runner dostępna jest w App Store i Google Play.

Prawa dziecka i edukacja o prawach dziecka

Publikacja przybliża kwestie dotyczące praw dziecka oraz podkreśla znaczenie edukacji o prawach dziecka. Zaprezentowana w podręczniku koncepcja i definicja edukacji o prawach dziecka, wskazuje na konieczność zaangażowania wielu grup w ten proces, podkreślając bardzo szerokie znaczenie edukacji w promocję i implementację praw dziecka.

Scenariusze o prawach dziecka

Gotowe propozycje zajęć o prawach dziecka z podziałem na grupy wiekowe. Planując zajęcia poświęcone prawom dziecka, możecie wykorzystać je w całości, bądź częściowo – wybierając elementy, które wydadzą się Wam odpowiednie dla Waszych podopiecznych.

Razem dla praw dziecka

Przygotowując tę publikację, zastanawialiśmy się nad tym, czego potrzebuje nauczyciel, aby przeprowadzić ciekawą lekcję na temat praw dziecka. Lekcję, która nie tylko pozwoli uczniom przyswoić wiedzę o ich prawach, lecz także pomoże im je należycie zrozumieć.

Czym są prawa dziecka? - Film animowany o prawach dziecka 

Zobacz również

UNICEF Polska podsumowuje akcje edukacyjne w roku szkolnym 2021/2022

UNICEF Polska podsumowuje akcje edukacyjne w roku szkolnym 2021/2022

Dziękujemy wszystkim placówkom za zaangażowanie!

Więcej
Co jest najważniejsze w ojcostwie? Opowiada David Beckham i Clarke Gayford

Co jest najważniejsze w ojcostwie? Opowiada David Beckham i Clarke Gayford

UNICEF świętuje Dzień Ojca!

Więcej
Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Jak wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka?

Sześć propozycji 

Więcej