UNICEF_Polska_kobiety_jedza_ostatnie_LP.jpg

Kryzys żywnościowy na świecie

Niedożywiona matka to niedożywione dziecko

Pomóż

Pomagam

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
Pole wymagane
UNICEF Polska - Uratuj dziecko przed głodem
UNICEF Polska - zestawy leków okołoporodowych i suplementów

367 zł

np. zestawy leków okołoporodowych i suplementów dla 10 mam oraz 5 monitorów oddechu ratujących życie niemowląt

UNICEF Polska - żywność terapeutyczna

165 zł

np. 2000 tabletek z żelazem dla przyszłych mam i 12 stetoskopów do badania przebiegu ciąży w trudnych warunkach

UNICEF Polska - 1000 tabletek z żelazem dla przyszłych mam i stetoskopy do badania przebiegu ciąży w trudnych warunkach

86 zł

np. 3 puszki terapeutycznego mleka, które ratuje życie ciężko niedożywionych niemowląt oraz 500 saszetek pełnych witamin i minerałów dla kobiet i dzieci

UNICEF Polska - Każda Twoja wpłata ma znaczenie, bo pomaga ratować życie oraz wspiera zdrowie kobiet i dzieci w potrzebie.

Każda Twoja wpłata ma znaczenie, bo pomaga ratować życie oraz wspiera zdrowie kobiet i dzieci w potrzebie.

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Pole wymagane
Pole wymagane
Powyższa zgoda jest wymagana
Wybierz formę płatności

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo w zależności od wyboru przekierowani do serwisu www.payu.pl lub www.paypal.com.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 5 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
UNICEF Polska - Pomoc dla dzieci poszkodowanych w kataklizmach
UNICEF Polska - Zapewniasz okołoporodową opiekę medyczną

100 zł

Pomagasz zapewnić okołoporodową opiekę medyczną, w tym leki i sprzęt niezbędne do monitorowania przebiegu ciąży i bezpiecznego porodu dla kobiet i noworodków.

UNICEF Polska - suplementy niezbędne dla zdrowia

60 zł

Pomagasz zapewnić kobietom w ciąży i karmiącym piersią pełnowartościowe posiłki oraz suplementy niezbędne dla zdrowia mam i prawidłowego rozwoju ich dzieci.

UNICEF Polska - wsparcie w dostępie do edukacji

30 zł

Pomagasz zapewnić dziewczętom wsparcie w dostępie do edukacji oraz niezbędne witaminy i minerały, m.in. żelazo i kwas foliowy, aby mogły się zdrowo rozwijać, uczyć i budować swoją przyszłość.

UNICEF Polska - Każda kwota Twojego regularnego wsparcia pomaga ratować życie kobiet i dzieci

Każda kwota Twojego regularnego wsparcia pomaga ratować życie kobiet i dzieci oraz wspiera zdrowy rozwój i przyszłość najmłodszych na całym świecie – każdego dnia!

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Personalne

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Adresowe

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Kontaktowe

Powyższa zgoda jest wymagana
Akceptacja Regulaminu Konta PayU jest wymagana.

Wybieram rodzaj płatności

Dzień comiesięcznych wpłat

Dane karty płatniczej

Podaj numer karty
Karty płatnicze
Podaj miesiąc ważności karty
Podaj rok ważności karty
Podaj numer CVV

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo przekierowani do serwisu www.payu.pl.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Miliony kobiet na świecie codziennie cierpią w ciszy, bohatersko walcząc o przetrwanie swoich dzieci i rodzin. Zawsze PIERWSZE w starciu z codziennością, przeważnie OSTATNIE w kolejce do jedzenia. 

dorastających dziewcząt i kobiet cierpi na niedożywienie, niedobory składników odżywczych lub anemię.​

kobiet w ciąży i karmiących piersią cierpi na niedożywienie w 12 najciężej dotkniętych kryzysem żywnościowym krajach od czasu wybuchu pandemii COVID-19.

73%

noworodków w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej, gdzie ponad 2/3 kobiet ma niedowagę, przychodzi na świat ze zbyt niską wagą urodzeniową.

Cierpię na niedożywienie już prawie od roku. Boli mnie brzuch i często mdleję. Nie jestem w stanie nosić wielu rzeczy na większe odległości. Urodziłam dziecko, które zmarło z powodu niedożywienia. Teraz widzę, że moja córka jest słaba i boję się, że spotka ją to samo. Że ją też stracę.

- Aml, 30 lat, Jemen

SKĄD SIĘ BIERZE NIEDOŻYWIENIE U KOBIET?

Matki z dziećmi Somalia

© UNICEF/Sewunet

Kryzys żywnościowy na świecie

Rosnące ubóstwo, długotrwałe susze i klęski żywiołowe, pogłębiające się konflikty zbrojne zwiększają wyzwania związane z dostępem do żywności. Problem wzmocniła pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie. Skala i złożoność kryzysów humanitarnych na całym świecie osiągnęły niespotykaną dotąd skalę.

Nastoletnie dziewczęta i kobiety odczuwają to najbardziej. W miejscach, gdzie dostęp do żywności jest ograniczony, kobiety rezygnują z jedzenia na rzecz swoich dzieci. Ale problem niedożywienia kobiet nie wynika wyłącznie z braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Kobieta je ostatnia, kobieta je najmniej - taka jej rola?

W wielu regionach to normy kulturowe decydują o tym, że kobieta w rodzinie je ostatnia – po mężu, jego rodzicach i dzieciach.

Ze względu na narzuconą im rolę żon i matek, dziewczynki wcześnie przejmują większość obowiązków domowych i opiekuńczych. Nie mogą decydować o żadnym aspekcie swojego życia, nawet o tym kiedy i co zjedzą. 

Na całym świecie aż 1 na 5 dziewcząt zostanie wydana za mąż, zanim skończy 18 lat. A wczesne małżeństwa i ciąże w wieku nastoletnim pogłębiają problem niedożywienia.

Kobieta patrzy na swoje jedzące dzieci

© UNICEF/Bin Hayan - YPN

JAKIE SĄ KONSEKWENCJE NIEDOŻYWIENIA KOBIET?

Niedożywiona kobieta w ciąży Etiopia

© UNICEF/Ayene

Zagrożenie dla zdrowia i życia

W uboższych i niestabilnych ekonomicznie krajach, kobiety i dziewczęta szczególnie narażone są na niedożywienie i anemię.

203 miliony dziewcząt i kobiet w wieku 10-49 lat ma niedowagę. 571 milionów cierpi na anemię. Najwięcej w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej (tam aż 68% kobiet ma niedowagę, a 60% - anemię).

Niedożywienie jest groźne dla zdrowia i życia samej kobiety, ale też jej dzieci, szczególnie niemowląt. W przypadku kobiet w ciąży zwiększa ryzyko powikłań zdrowotnych, a nawet śmierci - zrówno kobiety, jak i jej dziecka. Niedożywione matki rodzą też niedożywione dzieci.

Niedożywiona matka = niedożywione dziecko

Szacuje się, że każdego roku aż 20 milionów dzieci rodzi się ze zbyt niską masą ciała, ponieważ ich matki cierpią z powodu niedożywienia i silnie rozwiniętej anemii. Niedożywienie wśród kobiet w ciąży i karmiących piersią w latach 2020-22 wzrosło aż o 25% (z 5,5 mln do 6,9 mln) w 12 najciężej dotkniętych kryzysem żywnościowym krajach: Afganistanie, Etiopii, Burkina Faso, Czadzie, Kenii, Somalii, Sudanie, Sudanie Południowym, Mali, Nigerii, Nigrze oraz Jemenie. 

Dzieciom tym grozi większe ryzyko niedożywienia, co może mieć wpływ na ich rozwój i na całe życie. Niemal 19 milionom noworodków grozi trwałe uszkodzenie mózgu i ograniczenie rozwoju, ponieważ ich matki w ciąży nie miały dostępu do soli jodowanej. Z kolei ze względu na niedobór folianu w początkowych tygodniach ciąży, ponad 250 tys. niemowląt rodzi się z wadami cewy nerwowej, z których wiele jest śmiertelnych lub powoduje trwałe trudności w nauce i paraliż.

Matka z niedożywionym dzieckiem - Somalia

© UNICEF/Condren

Priyanka

© UNICEF/Panjwani

Walka z niedożywieniem powinna być kompleksowa i zaczynać się od kobiet. Wspierając niedożywione matki pomagasz przerwać cykl niedożywienia.

JAK POMAGASZ Z UNICEF ?

UNICEF zywnosc

Pomagasz zapewnić dorastającym dziewczętom i kobietom w krajach o niskich i średnich dochodach dostęp do podstawowych usług żywieniowych przed ciążą, w jej trakcie oraz w okresie karmienia piersią, w tym dostęp do suplementów zawierających niezbędne mikroelementy.

UNICEF Wsparcie psychologiczne

Pomagasz rozszerzyć zakres programów ochrony socjalnej dla pozostających w grupie największego ryzyka dorastających dziewcząt i kobiet w celu zapewnienia zróżnicowanej i bardziej przystępnej cenowo diety, obejmującej owoce, warzywa, jajka i nabiał.

Prawo icon

Wspierasz wprowadzanie polityk i środków prawnych przyspieszających eliminację małżeństw dzieci i innych norm społecznych, które dyskryminują kobiety i dziewczęta, utrwalają nierówny podział żywności, dochodów gospodarstwa domowego i prac domowych.

Kobiety w trakcie warsztatów żywieniowych UNICEF Sudan

© UNICEF/Mahmoud;

Sudan. Hosnia ma 20 lat i rocznego synka, którego karmi piersią. Jest też w ciąży. Podczas rutynowych badań kontrolnych okazało się, że jest niedożywiona. Nie wiedziałam, że jestem chora - opowiada - Myślałam, że to normalne. Chociaż Hosnia potrzebuje teraz zbilansowanych i pożywnych posiłków, nie je regularnie, ponieważ ceny żywności są bardzo wysokie. Nie stać mnie - przyznaje.

W ośrodku zdrowia Hosnia została objęta programem dożywiania UNICEF, w ramach którego korzysta m.in. z porad żywieniowych oraz pokazów gotowania. To tam uczy się, jak przygotować w domu posiłki z łatwo dostępnych, pożywnych produktów. Hosnia korzysta też z pomocy finansowej w ramach programu UNICEF Cash Plus dedykowanego matkom z dziećmi.

Kobieta w ciąży w ośrodku zdrowia wspieranym przez UNICEF

© UNICEF/Nader

Syria. 21-letnia Hiba jest w dziewiątym miesiącu ciąży. Zdiagnozowano u niej poważną niedowagę. Jest leczona we wspieranym przez UNICEF ośrodku zdrowia, ale nadal zmaga się z anemią.

Mój mąż nie ma stałej pracy. Wiem, że muszę przestrzegać bogatej i zróżnicowanej diety, ale nie jest to możliwe – powiedziała - Gdyby nie bezpłatna pomoc w ośrodku, nie byłabym w stanie wyzdrowieć. 

Hiba otrzymuje suplementy diety. Personel ośrodka pozostaje z nią w kontakcie. Czuwa nad zdrowiem i ciążą przyszłej mamy. Dzięki temu Hiba ma dużo większe szanse na pełen powrót do zrowia i urodzenie zdrowego dziecka.