Pomagam
Miliony kobiet na świecie codziennie cierpią w ciszy, bohatersko walcząc o przetrwanie swoich dzieci i rodzin. Zawsze PIERWSZE w starciu z codziennością, przeważnie OSTATNIE w kolejce do jedzenia.
dorastających dziewcząt i kobiet cierpi na niedożywienie, niedobory składników odżywczych lub anemię.
kobiet w ciąży i karmiących piersią cierpi na niedożywienie w 12 najciężej dotkniętych kryzysem żywnościowym krajach od czasu wybuchu pandemii COVID-19.
noworodków w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej, gdzie ponad 2/3 kobiet ma niedowagę, przychodzi na świat ze zbyt niską wagą urodzeniową.
Cierpię na niedożywienie już prawie od roku. Boli mnie brzuch i często mdleję. Nie jestem w stanie nosić wielu rzeczy na większe odległości. Urodziłam dziecko, które zmarło z powodu niedożywienia. Teraz widzę, że moja córka jest słaba i boję się, że spotka ją to samo. Że ją też stracę.
- Aml, 30 lat, Jemen
SKĄD SIĘ BIERZE NIEDOŻYWIENIE U KOBIET?
Kryzys żywnościowy na świecie
Rosnące ubóstwo, długotrwałe susze i klęski żywiołowe, pogłębiające się konflikty zbrojne zwiększają wyzwania związane z dostępem do żywności. Problem wzmocniła pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie. Skala i złożoność kryzysów humanitarnych na całym świecie osiągnęły niespotykaną dotąd skalę.
Nastoletnie dziewczęta i kobiety odczuwają to najbardziej. W miejscach, gdzie dostęp do żywności jest ograniczony, kobiety rezygnują z jedzenia na rzecz swoich dzieci. Ale problem niedożywienia kobiet nie wynika wyłącznie z braku bezpieczeństwa żywnościowego.
Kobieta je ostatnia, kobieta je najmniej - taka jej rola?
W wielu regionach to normy kulturowe decydują o tym, że kobieta w rodzinie je ostatnia – po mężu, jego rodzicach i dzieciach.
Ze względu na narzuconą im rolę żon i matek, dziewczynki wcześnie przejmują większość obowiązków domowych i opiekuńczych. Nie mogą decydować o żadnym aspekcie swojego życia, nawet o tym kiedy i co zjedzą.
Na całym świecie aż 1 na 5 dziewcząt zostanie wydana za mąż, zanim skończy 18 lat. A wczesne małżeństwa i ciąże w wieku nastoletnim pogłębiają problem niedożywienia.
JAKIE SĄ KONSEKWENCJE NIEDOŻYWIENIA KOBIET?
Zagrożenie dla zdrowia i życia
W uboższych i niestabilnych ekonomicznie krajach, kobiety i dziewczęta szczególnie narażone są na niedożywienie i anemię.
203 miliony dziewcząt i kobiet w wieku 10-49 lat ma niedowagę. 571 milionów cierpi na anemię. Najwięcej w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej (tam aż 68% kobiet ma niedowagę, a 60% - anemię).
Niedożywienie jest groźne dla zdrowia i życia samej kobiety, ale też jej dzieci, szczególnie niemowląt. W przypadku kobiet w ciąży zwiększa ryzyko powikłań zdrowotnych, a nawet śmierci - zrówno kobiety, jak i jej dziecka. Niedożywione matki rodzą też niedożywione dzieci.
Niedożywiona matka = niedożywione dziecko
Szacuje się, że każdego roku aż 20 milionów dzieci rodzi się ze zbyt niską masą ciała, ponieważ ich matki cierpią z powodu niedożywienia i silnie rozwiniętej anemii. Niedożywienie wśród kobiet w ciąży i karmiących piersią w latach 2020-22 wzrosło aż o 25% (z 5,5 mln do 6,9 mln) w 12 najciężej dotkniętych kryzysem żywnościowym krajach: Afganistanie, Etiopii, Burkina Faso, Czadzie, Kenii, Somalii, Sudanie, Sudanie Południowym, Mali, Nigerii, Nigrze oraz Jemenie.
Dzieciom tym grozi większe ryzyko niedożywienia, co może mieć wpływ na ich rozwój i na całe życie. Niemal 19 milionom noworodków grozi trwałe uszkodzenie mózgu i ograniczenie rozwoju, ponieważ ich matki w ciąży nie miały dostępu do soli jodowanej. Z kolei ze względu na niedobór folianu w początkowych tygodniach ciąży, ponad 250 tys. niemowląt rodzi się z wadami cewy nerwowej, z których wiele jest śmiertelnych lub powoduje trwałe trudności w nauce i paraliż.
Walka z niedożywieniem powinna być kompleksowa i zaczynać się od kobiet. Wspierając niedożywione matki pomagasz przerwać cykl niedożywienia.
JAK POMAGASZ Z UNICEF ?
Pomagasz zapewnić dorastającym dziewczętom i kobietom w krajach o niskich i średnich dochodach dostęp do podstawowych usług żywieniowych przed ciążą, w jej trakcie oraz w okresie karmienia piersią, w tym dostęp do suplementów zawierających niezbędne mikroelementy.
Pomagasz rozszerzyć zakres programów ochrony socjalnej dla pozostających w grupie największego ryzyka dorastających dziewcząt i kobiet w celu zapewnienia zróżnicowanej i bardziej przystępnej cenowo diety, obejmującej owoce, warzywa, jajka i nabiał.
Wspierasz wprowadzanie polityk i środków prawnych przyspieszających eliminację małżeństw dzieci i innych norm społecznych, które dyskryminują kobiety i dziewczęta, utrwalają nierówny podział żywności, dochodów gospodarstwa domowego i prac domowych.
Sudan. Hosnia ma 20 lat i rocznego synka, którego karmi piersią. Jest też w ciąży. Podczas rutynowych badań kontrolnych okazało się, że jest niedożywiona. Nie wiedziałam, że jestem chora - opowiada - Myślałam, że to normalne. Chociaż Hosnia potrzebuje teraz zbilansowanych i pożywnych posiłków, nie je regularnie, ponieważ ceny żywności są bardzo wysokie. Nie stać mnie - przyznaje.
W ośrodku zdrowia Hosnia została objęta programem dożywiania UNICEF, w ramach którego korzysta m.in. z porad żywieniowych oraz pokazów gotowania. To tam uczy się, jak przygotować w domu posiłki z łatwo dostępnych, pożywnych produktów. Hosnia korzysta też z pomocy finansowej w ramach programu UNICEF Cash Plus dedykowanego matkom z dziećmi.
Syria. 21-letnia Hiba jest w dziewiątym miesiącu ciąży. Zdiagnozowano u niej poważną niedowagę. Jest leczona we wspieranym przez UNICEF ośrodku zdrowia, ale nadal zmaga się z anemią.
Mój mąż nie ma stałej pracy. Wiem, że muszę przestrzegać bogatej i zróżnicowanej diety, ale nie jest to możliwe – powiedziała - Gdyby nie bezpłatna pomoc w ośrodku, nie byłabym w stanie wyzdrowieć.
Hiba otrzymuje suplementy diety. Personel ośrodka pozostaje z nią w kontakcie. Czuwa nad zdrowiem i ciążą przyszłej mamy. Dzięki temu Hiba ma dużo większe szanse na pełen powrót do zrowia i urodzenie zdrowego dziecka.