
Pomagam
Dlaczego prosimy Cię o wsparcie?
Sytuacja w Sudanie
Kwietniowa eskalacja przemocy zbrojnej w Sudanie dramatycznie pogarsza i tak trudną sytuację dzieci. Tysiące ludzi, w tym kobiety i dzieci z obawy o życie uciekają z miast dotkniętych walkami. Ale w drodze też nie są bezpieczni. Walki wywołują chaos, przez co przemieszczający się ludzie trafiają w pułapkę i na linię ognia. Wg naszych danych tylko od 17 kwietnia zginęło 9 dzieci, a 55 zostało rannych.
Wciąż otrzymujemy doniesienia o dzieciach uwięzionych w szkołach i ośrodkach opiekuńczych na obszarach, na których toczą się walki. Wiele dzieci pozostaje bez opieki. Dzieci doświadczają silnego i przewlekłego stresu, który wywiera ogromny wpływ na ich psychikę.
Dostęp do wody, żywności i leków staje się jeszcze bardziej ograniczony. Kryzys przerwał ratujące życie leczenie ok. 50 000 dzieci z ciężkim ostrym niedożywieniem, które są obecnie objęte programami żywienia terapeutycznego. Bez niego nie mają szansy na przetrwanie.
Już przed eskalacją konfliktu 8,5 miliona dzieci w Sudanie potrzebowało pomocy humanitarnej, by przetrwać. Aż 3,7 milionów ludzi w Sudanie jest wewnętrznie przesiedlonych. W kraju przebywa też milion uchodźców. 3 miliony dzieci są poważnie niedożywione, z czego 610 tys. skrajnie i liczba ta rośnie.
11 milionów ludzi, czyli prawie jedna trzecia populacji, nie ma dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i higieny (WASH). Aż 80% miejscowości w Sudanie zmaga się z niedoborem czystej wody. To grozi śmiercią, choćby z powodu chorób takich jak cholera czy biegunka, groźnych szczególnie dla najmłodszych i najsłabszych.
Prawie 7 milionów dzieci nie ma dostępu do edukacji. 7 na 10 dzieci w Sudanie w wieku 10 lat nie potrafi przeczytać prostego zdania. W wielu miejscach w kraju dzieci cierpią z powodu przemocy, są narażone na wcielanie do grup zbrojnych i wczesne małżeństwa.
Jak pomagamy w Sudanie?
Działamy nieprzerwanie pomimo wyzwań. Na bieżąco reagujemy na nowe potrzeby humanitarne, by zapewnić niezbędną pomoc rannym i przesiedlonym, kryzysowe zestawy edukacyjne dla dzieci (z powodu konfliktu szkoły zostały zamknięte) oraz wsparcie psychospołeczne dla dzieci.
NASZE PRIORYTETY TO:
-
utrzymanie dostępu do krytycznej infrastruktury i usług, w tym opieki medycznej, leków i szczepień (ważnym elementem jest zapewnienie zasilania systemu chłodzącego szczepionki),
-
zapewnienie dostępu do bezpiecznej wody,
-
zapewnienie ochrony dzieciom, szczególnie pozostawionym bez opieki.
Zabiegamy o utworzenie korytarzy humanitarnych, aby umożliwić dostarczenie dzieciom i ich rodzinom najpilniejszej pomocy i umożliwić im bezpieczną ucieczkę ze stref, w których trwają działania zbrojne.
Już na początku konfliktu udało nam się razem z partnerem dostarczyć cysterny z wodą do szpitala w El Fasher South, co umożliwiło jego dalsze funkcjonowanie i zapewnienie pilnej pomocy medycznej ludziom poszkodowanym przez konflikt.
UNICEF dostarczył zestawy ratunkowe, niezbędne artykuły i leki do szpitali i placówek podstawowej opieki zdrowotnej, aby zapewnić pilną pomoc rannym oraz leczenie ludziom z dotkniętych działaniami zbrojnymi obszarów. Ta pomoc trafiła m.in. do 5 ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej i ośrodka stabilizacyjnego w El Fasher w Darfurze Północnym.
Dlaczego regularne wsparcie jest tak ważne?
Regularne wsparcie pozwala nam na skuteczne pomagać, ponieważ zapewnia stałe, przewidywalne fundusze.
To właśnie dzięki stałemu wsparciu możemy skuteczniej reagować w nagłych sytuacjach kryzysowych, jak teraz w Sudanie. Możemy bowiem z wyprzedzeniem zabezpieczyć odpowiednie środki.
Potrzeby humanitarne dzieci w Sudanie zwiększają się z każdym kolejnym dniem konfliktu. Jesteśmy na miejscu i robimy wszystko, aby dzieci były bezpieczne. Razem z partnerami szacujemy zarówno bieżące, jak i długofalowe potrzeby, aby przygotować jak najskuteczniejszą pomoc.
W UNICEF wiemy, że kompleksowe, długoterminowe programy przynoszą dzieciom najbardziej pozytywne korzyści.
- Regularne wsparcie umożliwia budowanie programów leczenia niedożywionych dzieci i zapobiegania skrajnemu niedożywieniu, m.in. przez regularne badania, edukację czy wspieranie kobiet ciężarnych.
- To dzięki niemu możemy długofalowo zapewniać czystą wodę i bezpieczne warunki sanitarne. Możemy budować infrastrukturę wodno-sanitarnej, odporną na czynniki klimatyczne i zniszczenia, dzięki czemu niezależnie od sytuacji dzieci będą miały dostęp do wody.
- Możemy zapewniać ochronę dzieciom, szczególnie w czasie konfliktów i przesiedleń. Identyfikujemy dzieci pozostające bez opieki, zapewniamy schronienie, wsparcie psychologiczne oraz pomoc medyczną.
- Zapewniamy dzieciom możliwość edukacji, nie tylko w szkołach, kiedy sytuacja jest stabilna, ale również w sytuacjach kryzysowych, gdy szkoły są zamknięte, tak jak teraz w Sudanie. Mamy doświadczenie w organizacji tymczasowych przestrzeni szkolnych.