UNICEF Polska - Pomoc dzieciom w Sudanie

DZIECI W ZAGROŻENIU

Wojna domowa - kolejne piekło dzieci w Sudanie

Pomóż

Pomagam

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
Pole wymagane
UNICEF Polska - Ratowanie życia dzieci
UNICEF Polska - pompa wodna

350 zł

na najpilniejszą pomoc medyczną

UNICEF Polska - leczenie

160 zł

na ochronę i wsparcie psychologiczne dla dzieci, które musiały uciekać, szczególnie pozostających bez opieki

UNICEF Polska - pojemniki na wodę

80 zł

zapewni bezpieczną wodę, m.in. dzięki dzięki dostawom o tabletkom uzdatniającym wodę z niepewnych źródeł. To sprawi, że mniej dzieci będzie zapadać na groźne dla życia choroby biegunkowe.

UNICEF Polska - Ratowanie życia dzieci

Każda wpłata ma znaczenie, bo pomaga nam ratować życie i zdrowie dzieci oraz zapewniać im bezpieczeństwo

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Pole wymagane
Pole wymagane
Powyższa zgoda jest wymagana
Wybierz formę płatności

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo w zależności od wyboru przekierowani do serwisu www.payu.pl lub www.paypal.com.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
UNICEF Polska - Pomoc dzieciom w Sudanie
UNICEF Polska - pomoc medyczna

90 zł

na opiekę medyczną, lekarstwa, szczepienia

UNICEF Polska - woda

60 zł

bezpieczeństwo, ochronę i wsparcie psychologiczne dla dzieci, szczególnie tych, które pozostają bez opieki

UNICEF Polska - tabletki uzdatniające wodę

40 zł

czystą wodę: dostawy wody w sytuacjach kryzysowych, budowę trwałej infrastruktury wodno-sanitarnej

UNICEF Polska - Ratowanie życia dzieci

Każda kwota regularnego wsparcie pomaga nam ratować i chronić dzieci na całym świecie - każdego dnia!

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Personalne

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Adresowe

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Kontaktowe

Powyższa zgoda jest wymagana
Akceptacja Regulaminu Konta PayU jest wymagana.

Wybieram rodzaj płatności

Dzień comiesięcznych wpłat

Dane karty płatniczej

Podaj numer karty
Karty płatnicze
Podaj miesiąc ważności karty
Podaj rok ważności karty
Podaj numer CVV

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo przekierowani do serwisu www.payu.pl.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.


Sytuacja w Sudanie

Sudan Dziecko

© UNICEF/Lok Ying Lau

Już przed wybuchem wojny domowej szacowano, że 1 na 18 dzieci w Sudanie nie dożyje piątych urodzin, 1 na 7 nie będzie miało wystarczającej ilości pożywienia, aby zapobiec wyniszczeniu organizmu i zahamowaniu wzrostu. W tej chwili już co drugie dziecko, czyli w sumie prawie 14 milionów, wymaga pilnej pomocy humanitarnej. To wzrost o ponad 5 milionów od początku obecnego konfliktu.

Szacuje się, że obecnie 690 tys. dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na ciężkie ostre niedożywienie.  Kryzys przerwał ratujące życie leczenie ok. 50 000 dzieci z ciężkim ostrym niedożywieniem, które są obecnie objęte programami żywienia terapeutycznego. Bez niego nie mają szansy na przetrwanie. Bez pomocy i odpowiedniego leczenia nie przeżyją.

Rodzina w obozie uchodźców

© UNICEF/Mahamat

Rodziny nie mają dostępu do podstawowej opieki medycznej, lekarstw i szczepionek. Aż 1,7 miliona dzieci poniżej 1. roku życia może nie otrzymać niezbędnych szczepień. 

11 milionów ludzi, czyli prawie jedna trzecia populacji, nie ma dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i higieny. Aż 80% miejscowości w Sudanie zmaga się z niedoborem czystej wody. To grozi śmiercią, choćby z powodu chorób takich jak cholera czy biegunka, groźnych szczególnie dla najmłodszych i najsłabszych.

Dzieci każdego dnia narażone są na przemoc i wykorzystanie. Część była świadkiem śmierci swoich bliskich. Bywa też, że są siłą wcielane do grup zbrojnych. 

Prawie 7 milionów dzieci nie ma dostępu do edukacji.

Madifa, która uciekła z Sudanu tuli swoje dziecko w oczekiwaniu na pomoc

© UNICEF/UN0837035/Relano

Przed rozpoczęciem konfliktu 3,8 mln ludzi w Sudanie było wewnętrznie przesiedlonych (połowę tej liczby stanowią dzieci). Po eskalacji konfliktu liczba uchodźców wewnętrznych wzrosła o kolejny milion, z czego 368 tys. to dzieci.

Setki tysięcy ludzi szuka schronienia w krajach sąsiednich. W Czadzie przebywa już 600 tys. uchodźców z Darfuru, a liczba ta stale rośnie. Uciekający chronią się też w Sudanie Południowym, w Egipcie, Republice Środkowoafrykańskiej  oraz Etiopii. 

Konflikt w Sudanie jeszcze bardziej destabilizuje i tak trudną sytuację w tych krajach, zwiększając skalę trwających tam kryzysów.

Jak pomagamy w Sudanie?

 

Sudan pomoc

© UNICEF/Awad

Działamy w Sudanie nieprzerwanie pomimo wyzwań. Od eskalacji konfliktu w kwietniu:

  • dostarczyliśmy najpilniej potrzebne zaopatrzenie medyczne 3 mln dzieci i kobiet;

  • przebadaliśmy pod kątem niedożywienia 1,7 mln dzieci, z których 82 tysiące zostało objęte leczeniem;

  • dostarczyliśmy wodę pitną dla 1,4 milliona ludzi;

  • zapewniliśmy wsparcie finansowe 300 tysiącom kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także ich rodzinom. 

  • zapewniliśmy wsparcie psychospołeczne 100 tysiącom dzieci i opiekunów, m.in. w 400 punktach wsparcia na terenie całego Sudanu. To bezpieczne przestrzenie, w których dzieci mogą się bawić i gdzie otrzymują wsparcie psychologiczne. 


Dlaczego prosimy Cię o pomoc?

Na bieżąco reagujemy na nowe potrzeby humanitarne i zapewniamy najpilniejszą pomoc w 18 stanach tego kraju. Zwiększamy także skalę pomocy w krajach przyjmujących uchodźców z Sudanu. Potrzeby humanitarne dzieci w Sudanie zwiększają się z każdym kolejnym dniem konfliktu. Robimy wszystko, aby dzieci były zdrowe i bezpieczne. Każda wpłata ma znaczenie. Każda może uratować życie dziecka. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli:

Opieka medyczna

Zapewnić dostęp do krytycznej infrastruktury i usług, w tym opieki medycznej, leków i szczepień, leczyć dzieci cierpiące z powodu skrajnego niedożywienia i zapobiegać niedożywieniu, m.in. przez regularne badania, edukację czy wspieranie kobiet w ciąży. 

Czysta i bezpieczna woda

Zapewniać czystą wodę i bezpieczne warunki sanitarne: dostarczać cysterny z wodą tam, gdzie nie ma do niej dostępu oraz budować infrastrukturę wodno-sanitarną, odporną na czynniki klimatyczne i zniszczenia. 

ochrona i wsparcie psychologiczne

Zapewniać ochronę, bezpieczną przestrzeń, wsparcie psychologiczne,  możliwość edukacji dzieciom znajdującym się w strefie konfliktu oraz tym, które musiały uciekać z powodu konfliktu do sąsiednich regionów i krajów.

Oczami dziecka

Sudan - Dziewczynka z rysunkiem przedstawiającym żołnierza

© UNICEF/Mohamdeen

Majd niewiele mówi. Nadal żywe są w niej wspomnienia ataku, w którym zginęła dwójka jej przyjaciół, Sarah i Asrar. Czekali przy bramie na samochód, który miał ich wywieźć z Chartumu. W pobliżu spadł pocisk, a odłamki trafiły w ich ciała. Oboje zmarli w drodze  – wspomina.
Jej rysunek przedstawia żołnierza wymachującego bronią z lufą zamkniętą w kwiat. Majd tak wyjaśniła znaczenie obrazka: Żadnych kul. Jedna róża dla każdego dziecka. 

Dziewczynka z Sudanu trzyma rysunek czołgu

©UNICEF/Mohamdeen

Fatima narysowała czołg. Dlaczego? Z powodu wojny. - wyjaśnia - Widziałam czołg i żołnierzy w drodze do innego miasta. Toczyła się walka. W domu słyszałam strzały i bomby.. Fatima i jej rodzina dwukrotnie uciekali przed konfliktem, najpierw z Chartumu, a później z Kosti. Zostawili wszystko.

Tęsknię za moimi przyjaciółmi Omnią, Fatumą i Faridą, za moimi zabawkami. Chcę, żeby wojna się skończyła. Chcę wrócić do domu.

Pomagam
Dzieci podczas zajęć plastycznych.

©UNICEF/Mohamdeen

Przesiedlone dzieci w punkcie pomocy w Madani angażują się w aktywności organizowane przez UNICEF i partnerów. Za pomocą kolorowych rysunków wyrażają swoje emocje oraz pokazują, jak to , co się dzieje wokół wpłwa on na ich życie.

Takie aktywności pomagają dzieciom uporać się z traumą. Wiele z nich ma za sobą trudne doświadczenia: huk bomb, śmierć bliskich, widok martwych ciał.