UNICEF Polska - Pomoc dzieciom w Sudanie

DZIECI W ZAGROŻENIU

Wojna domowa - kolejne piekło dzieci w Sudanie

Pomóż

Pomagam

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
Pole wymagane
UNICEF Polska - Ratowanie życia dzieci
UNICEF Polska - pompa wodna

350 zł

na najpilniejszą pomoc medyczną

UNICEF Polska - leczenie

160 zł

na ochronę i wsparcie psychologiczne dla dzieci, które musiały uciekać, szczególnie pozostających bez opieki

UNICEF Polska - pojemniki na wodę

80 zł

zapewni bezpieczną wodę, m.in. dzięki dzięki dostawom o tabletkom uzdatniającym wodę z niepewnych źródeł. To sprawi, że mniej dzieci będzie zapadać na groźne dla życia choroby biegunkowe.

UNICEF Polska - Ratowanie życia dzieci

Każda wpłata ma znaczenie, bo pomaga nam ratować życie i zdrowie dzieci oraz zapewniać im bezpieczeństwo

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Pole wymagane
Pole wymagane
Powyższa zgoda jest wymagana
Wybierz formę płatności

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo w zależności od wyboru przekierowani do serwisu www.payu.pl lub www.paypal.com.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
UNICEF Polska - Pomoc dzieciom w Sudanie
UNICEF Polska - pomoc medyczna

90 zł

na opiekę medyczną, lekarstwa, szczepienia

UNICEF Polska - woda

60 zł

bezpieczeństwo, ochronę i wsparcie psychologiczne dla dzieci, szczególnie tych, które pozostają bez opieki

UNICEF Polska - tabletki uzdatniające wodę

40 zł

czystą wodę: dostawy wody w sytuacjach kryzysowych, budowę trwałej infrastruktury wodno-sanitarnej

UNICEF Polska - Ratowanie życia dzieci

Każda kwota regularnego wsparcie pomaga nam ratować i chronić dzieci na całym świecie - każdego dnia!

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Personalne

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Adresowe

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Kontaktowe

Powyższa zgoda jest wymagana
Akceptacja Regulaminu Konta PayU jest wymagana.

Wybieram rodzaj płatności

Dzień comiesięcznych wpłat

Dane karty płatniczej

Podaj numer karty
Karty płatnicze
Podaj miesiąc ważności karty
Podaj rok ważności karty
Podaj numer CVV

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo przekierowani do serwisu www.payu.pl.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Dlaczego prosimy Cię o wsparcie?

 


Sytuacja w Sudanie

 

Sytuacja w Sudanie

© UNICEF.ORG

Kwietniowa eskalacja przemocy zbrojnej w Sudanie dramatycznie pogarsza i tak trudną sytuację dzieci. Tysiące ludzi, w tym kobiety i dzieci z obawy o życie uciekają z miast dotkniętych walkami. Ale w drodze też nie są bezpieczni. Walki wywołują chaos, przez co przemieszczający się ludzie trafiają w pułapkę i na linię ognia. Wg naszych danych tylko od 17 kwietnia zginęło 9 dzieci, a 55 zostało rannych.

Wciąż otrzymujemy doniesienia o dzieciach uwięzionych w szkołach i ośrodkach opiekuńczych na obszarach, na których toczą się walki. Wiele dzieci pozostaje bez opieki.  Dzieci doświadczają silnego i przewlekłego stresu, który wywiera ogromny wpływ na ich psychikę.

Dostęp do wody, żywności i leków staje się jeszcze bardziej ograniczony. Kryzys przerwał ratujące życie leczenie ok. 50 000 dzieci z ciężkim ostrym niedożywieniem, które są obecnie objęte programami żywienia terapeutycznego. Bez niego nie mają szansy na przetrwanie.

Sudan Dziecko

© UNICEF/Lok Ying Lau

Już  przed eskalacją konfliktu 8,5 miliona dzieci w Sudanie potrzebowało pomocy humanitarnej, by przetrwać.  Aż 3,7 milionów ludzi w Sudanie jest wewnętrznie przesiedlonych. W kraju przebywa też milion uchodźców. 3 miliony dzieci są poważnie niedożywione, z czego 610 tys. skrajnie i liczba ta rośnie. 

11 milionów ludzi, czyli prawie jedna trzecia populacji, nie ma dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i higieny (WASH). Aż 80% miejscowości w Sudanie zmaga się z niedoborem czystej wody. To grozi śmiercią, choćby z powodu chorób takich jak cholera czy biegunka, groźnych szczególnie dla najmłodszych i najsłabszych.

Prawie 7 milionów dzieci nie ma dostępu do edukacji. 7 na 10 dzieci w Sudanie w wieku 10 lat nie potrafi przeczytać prostego zdania. W wielu miejscach w kraju dzieci cierpią z powodu przemocy, są narażone na wcielanie do grup zbrojnych i wczesne małżeństwa.

Jak pomagamy w Sudanie?

 

Sudan pomoc UNICEF

Pracownik UNICEF, Louisa Omolara Farinde, pomaga mierzyć wzrost 7-miesięcznego Talib w Ośrodku medycznym Zeinaiat. To część badania, które pozwala określić stopień niedożywienia dziecka © UNICEF/Hatiem Arbab

Działamy nieprzerwanie pomimo wyzwań. Na bieżąco reagujemy na nowe potrzeby humanitarne, by zapewnić niezbędną pomoc rannym i przesiedlonym, kryzysowe zestawy edukacyjne dla dzieci (z powodu konfliktu szkoły zostały zamknięte) oraz wsparcie psychospołeczne dla dzieci.

NASZE PRIORYTETY TO: 

  • utrzymanie dostępu do krytycznej infrastruktury i usług, w tym opieki medycznej, leków i szczepień (ważnym elementem jest zapewnienie zasilania systemu chłodzącego szczepionki),

  • zapewnienie dostępu do bezpiecznej wody,  

  • zapewnienie ochrony dzieciom, szczególnie pozostawionym bez opieki.

Sudan pomoc

© UNICEF

Zabiegamy o utworzenie korytarzy humanitarnych, aby umożliwić dostarczenie dzieciom i ich rodzinom najpilniejszej pomocy i umożliwić im bezpieczną ucieczkę ze stref, w których trwają działania zbrojne.

Już na początku konfliktu udało nam się razem z partnerem dostarczyć cysterny z wodą do szpitala w El Fasher South, co umożliwiło jego dalsze funkcjonowanie i zapewnienie pilnej pomocy medycznej ludziom poszkodowanym przez konflikt.

UNICEF dostarczył zestawy ratunkowe, niezbędne artykuły i leki do szpitali i placówek podstawowej opieki zdrowotnej, aby zapewnić pilną pomoc rannym oraz leczenie ludziom z dotkniętych działaniami zbrojnymi obszarów. Ta pomoc trafiła m.in. do 5 ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej i ośrodka stabilizacyjnego w El Fasher w Darfurze Północnym.


Dlaczego regularne wsparcie jest tak ważne?

Regularne wsparcie pozwala nam na skuteczne pomagać, ponieważ zapewnia stałe, przewidywalne fundusze.

To właśnie dzięki stałemu wsparciu możemy skuteczniej reagować w nagłych sytuacjach kryzysowych, jak teraz w Sudanie. Możemy bowiem z wyprzedzeniem zabezpieczyć odpowiednie środki. 

Potrzeby humanitarne dzieci w Sudanie zwiększają się z każdym kolejnym dniem konfliktu. Jesteśmy na miejscu i robimy wszystko, aby dzieci były bezpieczne. Razem z partnerami szacujemy zarówno bieżące, jak i długofalowe potrzeby, aby przygotować jak najskuteczniejszą pomoc.

W UNICEF wiemy, że kompleksowe, długoterminowe programy przynoszą dzieciom najbardziej pozytywne korzyści.

  • Regularne wsparcie umożliwia budowanie programów leczenia niedożywionych dzieci i zapobiegania skrajnemu niedożywieniu, m.in. przez regularne badania, edukację czy wspieranie kobiet ciężarnych.
  • To dzięki niemu możemy długofalowo zapewniać czystą wodę i bezpieczne warunki sanitarne. Możemy budować infrastrukturę wodno-sanitarnej, odporną na czynniki klimatyczne i zniszczenia, dzięki czemu niezależnie od sytuacji dzieci będą miały dostęp do wody.
  • Możemy zapewniać ochronę dzieciom, szczególnie w czasie konfliktów i przesiedleń. Identyfikujemy dzieci pozostające bez opieki, zapewniamy schronienie, wsparcie psychologiczne oraz pomoc medyczną.
  • Zapewniamy dzieciom możliwość edukacji, nie tylko w szkołach, kiedy sytuacja jest stabilna, ale również w sytuacjach kryzysowych, gdy szkoły są zamknięte, tak jak teraz w Sudanie. Mamy doświadczenie w organizacji tymczasowych przestrzeni szkolnych.