UNICEF: Nawet 300 000 dzieci-żołnierzy na świecie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF: Nawet 300 000 dzieci-żołnierzy na świecie

Szacuje się, że na całym świecie nawet 300 000 dzieci może być wcielonych do różnych grup zbrojnych, przypomina UNICEF w Międzynarodowym Dniu przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy. Rekrutowanie dzieci do sił zbrojnych jest nielegalnym procederem, stąd dokładne liczby nie są znane.

W samym Sudanie Południowym od początku konfliktu w grudniu 2013 r. do różnych sił zbrojnych zostało wcielonych nawet 16 000 dzieci. Z kolei w Jemenie dzieci stanowią
1/3 żołnierzy walczących w szeregach wszystkich stron konfliktu.

Termin „dziecko-żołnierz” dotyczy osób poniżej 18. roku życia, jednak bardzo wiele z nich nie ukończyło jeszcze 10 lat. Dzieci te są ofiarami, świadkami lub uczestnikami aktów niezwykłej brutalności. Nie tylko biorą udział w bezpośrednich walkach, ale służą również jako posłańcy, kucharze, szpiedzy, tragarze czy żywe tarcze. Dziewczęta również są rekrutowane, zmuszane do małżeństw i często wykorzystywane jako niewolnice seksualne.

Niektóre dzieci zostały porwane przez grupy zbrojne, odseparowane od rodzin i zmuszone do walki. Inne skłoniło do tego ubóstwo, trudna sytuacja społeczna lub chęć zemsty. Dzieci częściej zostają żołnierzami w przypadku oddzielenia od rodziny, domu, braku dostępu
do edukacji. Problem dzieci-żołnierzy jest szczególnie trudny do zwalczania, zwłaszcza gdy dzieci są zmuszane do przyłączenia się do grup rebeliantów.

Dzieci-żołnierze są obecnie wykorzystywane przez dorosłych w ok. 20 toczących się na świecie konfliktach:

  • W Afganistanie dzieci są wykorzystywane do wyrobu broni, jej transportu, a także jako zamachowcy-samobójcy.
  • W Republice Środkowoafrykańskiej dzieci nawet w wieku 8 lat są wykorzystywane do walk przez wszystkie strony konfliktu.
  • W Demokratycznej Republice Konga dzieci są rekrutowane przez wiele grup zbrojnychna wschodzie kraju. Są wykorzystywane zarówno jako żołnierze, niewolnice seksualne,a także pełnią funkcje pomocnicze (kucharzy, tragarzy, posłańców).
  • W Iraku i Syrii dzieci w wieku 12 lat przechodzą szkolenie wojskowe, są wykorzystywane jako informatorzy, strażnicy i ochroniarze strategicznych lokalizacji. W niektórych przypadkach są wykorzystywane do przeprowadzania egzekucji oraz do samobójczych zamachów.
  • W ubiegłym roku w północnowschodniej Nigerii odnotowano wzrost liczby dzieci wykorzystywanych do zamachów samobójczych. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy było ich więcej niż w całym 2014 r.

Od 1998 r. udało się uwolnić ponad 100 000 dzieci-żołnierzy w 15 państwach dotkniętych przez konflikt zbrojny (m.in.: Afganistan, Angola, Burundi, Republika Środkowoafrykańska, Kolumbia, Liberia, Rwanda, Somalia, Sri Lanka, Sudan). W samym 2015 r. UNICEF wraz
z organizacjami partnerskimi umożliwił uwolnienie 1755 dzieci-żołnierzy w Sudanie Południowym i 1600 dzieci-żołnierzy w Republice Środkowoafrykańskiej. Obecnie dzieci objęte są pomocą psychologiczną, programami edukacyjnymi i reintegracji. UNICEF pracuje również nad odszukaniem i połączeniem dzieci z ich rodzinami. Wsparcie obejmuje także lokalne społeczności, aby zapobiec dyskryminacji powracających dzieci, a także, aby uchronić je przed ponownym werbunkiem.

Nadal jednak wiele jest do zrobienia. W 2015 r. rządy państw przyjmując Cele Zrównoważonego Rozwoju zobowiązały się do wyeliminowania tego okrutnego procederu. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wykorzystywanie dzieci w konfliktach zbrojnych zakończyło się raz na zawsze.

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej
Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
10 faktów o wodzie, które warto znać

10 faktów o wodzie, które warto znać

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie wrażliwe na jej brak są dzieci, które coraz częściej nie mają do niej dostępu. Bez wody nie da się przeżyć. Potrzebujemy nie tylko jej źródeł, ale także tego, aby były one bezpieczne i sprawdzone.

Więcej