Wojna w Jemenie. Historia Salima.

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Nadal trwa kryzys w Jemenie, uznawany za największą katastrofę humanitarną na świecie od czasu II wojny światowej. UNICEF Polska dołączył do partnerów akcji Onet.pl #helpyemen i razem zbieramy środki na pomoc niedożywionym dzieciom w Jemenie. Akcję można wesprzeć wpłacając darowiznę poprzez stronę unicef.pl/jemen.

aktualność_zdjęcie_2

SANA, JEMEN - Ponad cztery lata wojny w Jemenie spowodowały jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie, w którym ponad 24 miliony ludzi - około 80 procent ludności - potrzebuje pomocy. Wśród nich ponad 11 milionów to dzieci.

Rahma Mohammed i jej mąż Mohammed mieszkają z czwórką dzieci w jednym pokoju w stolicy Jemenu, Sanie, w bardzo trudnych warunkach. Brakuje im najbardziej podstawowych środków do życia. Trwający brutalny konflikt spowodował, że musieli opuścić swój dom w regionie  Al-Mahwit.

W poszukiwaniu bezpieczniejszego miejsca do życia musieli zostawić wszystko. „Zostaliśmy wysiedleni z naszej wioski w Al-Mahwit na dwa lata z powodu ostrzału” - mówi Rahma.

Rodzina znalazła schronienie w mieście Sana, gdzie Mohammed musiał znaleźć pracę, aby móc wykarmić czwórkę swoich małych dzieci. „Mohammed ma trudności z mówieniem i komunikowaniem się z ludźmi. Zajmuje się transportowaniem warzyw i zarabia 700–1000 riali jemeńskich (około 1,2–1,7 dolara dziennie)”, mówi Rahma. „Mój mąż pracuje na rynku i codziennie zarabia zbyt mało, abyśmy mogli się utrzymać”.

Dochód Mohammeda nie wystarcza nawet na zakup żywności. Sytuacja ta wpłynęła negatywnie na jego siedmiomiesięcznego synka – Salima. Chłopiec zbyt długo był nieodpowiednio odżywiany.

aktualność_zdjecie

Rodzice nie mieli pojęcia, co dzieje się z chłopcem. Dziecko systematycznie traciło na wadze i dopiero wizyta mobilnego zespołu medycznego i ich interwencja wyjaśniła sytuację dziecka. Podobną kondycję stwierdzono również u sióstr Salima: 4-letniej Sarah i 2-letniej Hadeel.

„Dali nam pastę terapeutyczną i poradzili, aby ich przypadki były monitorowane w szpitalu do czasu pełnego wyzdrowienia ”- powiedziała Rahma.

Jedno na troje dzieci w Jemenie i jedna na pięć ciężarnych kobiet i karmiących piersią matek jest narażona na ostre niedożywienie. Jemen jest siódmym na świecie krajem z najwyższy poziomem przewlekłego niedożywienia. Tylko w 2018 r. 400 tys. dzieci poniżej piątego roku życia potrzebowało leczenia ciężkiego ostrego niedożywienia.

W 2019 r. UNICEF w Jemenie, przy wsparciu partnerów, stawia sobie za cel wyleczenie prawie 360 tys. dzieci cierpiących z powodu ostrego niedożywienia. Jednocześnie chce zwiększyć skalę pomocy żywnościowej, aby zapobiegać wszelkim formom niedożywienia wśród dzieci i kobiet.

Niedożywienie drastycznie obniża odporność małych organizmów na zakażenia. UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc. Walczymy z niedożywieniem dzieci podając specjalną pastę z orzeszków ziemnych oraz mleko terapeutyczne dla najmłodszych. Leczymy dzieci, które zachorowały na cholerę, stosując specjalne saszetki ORS, czyli doustne sole nawadniające, zawierające glukozę i składniki mineralne.

Niestety, potrzeby są ogromne. Wierzymy, że dotrzemy do osób, które nie będą obojętne na tak ogromne cierpienie dzieci.

Dlatego zwracamy się do Ciebie.

Jeśli chcesz uratować życie dziecka, proszę, nie czekaj! Przekaż darowiznę teraz i pomóż nam dotrzeć do maluchów takich jak Salim i jego rodzeństwo. Te dzieci czekają na nasze wsparcie.

W imieniu dzieci, dziękujemy Ci za Twoją pomoc!

Dołącz do akcji:

UNICEF Polska - Pomoc dzieciom w Jemenie

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej