Młodzi przejmują klimat

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka

© UNICEF/Pedro

Kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka

Nie jesteśmy oderwani od środowiska - jesteśmy jego częścią. Dziś praktycznie każde dziecko na Ziemi zostało w jakiś sposób dotknięte przez zmiany klimatu. Ich wpływ jest coraz bardziej odczuwalny - przede wszystkim poprzez częstsze występowanie katastrof klimatycznych: od powodzi po długotrwałe susze. 

Wspólna misja: dobry klimat

Mimo ogromnej skali, działania humanitarne nie są w stanie rozwiązać kryzysu klimatycznego. Dzieci i młodzież ponoszą jego konsekwencje każdego dnia. Stanowią oni połowę światowej populacji, ale są najmniej odpowiedzialni za emisję gazów cieplarnianych, wylesianie i inne praktyki przyczyniające się do kryzysu klimatycznego.

Najmłodsi przejmują się przyszłością planety, martwią się postępującymi zmianami klimatu oraz degradacją środowiska. Są świadomi, że aby coś zmienić, trzeba działać natychmiast.

Kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka

© UNICEF/Bseiso

Młodzi ludzie mają umiejętności, doświadczenia i pomysły. Chcą żyć w bezpieczniejszym, bardziej zrównoważonym społeczeństwie. Nie chcą być spadkobiercami naszej bezczynności, ponieważ już dziś odczuwają konsekwencje kryzysu klimatycznego. Dlatego musimy działać wspólnie i uwzględnić ich potrzeby i wrażliwość, ale także włączać ich do konkretnych działań. Dzieci mogą i powinny angażować się w ochronę środowiska i klimatu. UNICEF na całym świecie oddaje młodym głos, włącza w dyskusję, edukuje i tworzy przestrzeń do działania na rzecz klimatu. 

Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom dostęp do rzetelnych źródeł wiedzy, a także do uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji w kwestiach, które ich dotyczą. Oddając im głos i dostarczając odpowiednie narzędzia, możemy wspólnie stworzyć lepszą przyszłość.

Kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka

© UNICEF/Dejongh

To również w Waszych rękach znajduje się los naszej planety!

Dziewczęta i chłopcy - zwracamy się  do Was. Poniżej znajduje się kilka prostych rozwiązań, które możecie wdrożyć w swoim codziennym życiu, a także  działania, które wymagają współpracy, np. z większą grupą osób, środowiskiem szkolnym, dyrekcją placówki - a nawet samorządem czy lokalną firmą. Pamiętajcie, że proszenie o pomoc jest siłą, a nie słabością. Zachęcamy  Was do działania na rzecz klimatu zarówno w pojedynkę, jak i w grupie. 

Przygotowaliśmy kilka rad dla młodych aktywistów klimatycznych.

Kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka

© UNICEF/Dejongh

Wprowadź zmiany w codziennym życiu

 • Ogranicz użycie plastiku - używaj opakowań i toreb wielokrotnego użytku.
 • Kupuj rzeczy z drugiego obiegu lub wymieniaj się nimi - może ktoś ma rzecz, której nie potrzebuje, a Tobie jest właśnie potrzebna lub na odwrót.
 • Oszczędzaj wodę i energię - zakręcaj kran podczas mycia zębów, gaś światło, kiedy nie jest potrzebne.
 • Wybieraj środki transportu przyjazne środowisku, np. rower. Spacer to też świetny pomysł – zarówno dla planety, jak i Twojego zdrowia psychicznego.
 • Nie wyrzucaj jedzenia, tylko podziel się nim z innymi. 
Kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka

© UNICEF/Dejongh

W grupie możesz więcej - angażuj osoby ze swojego otoczenia

 • Sprawdź, czy w Waszej miejscowości działa organizacja młodzieżowa zajmująca się ochroną środowiska - dołącz do niej ze znajomymi.
 • Sadźcie wspólnie drzewa - jedno drzewo w ciągu życia pochłania średnio 750 kg CO2. Możecie poprosić o środki na ich zakup lokalny samorząd lub prywatnych sponsorów.
 • Zbierajcie deszczówkę i wykorzystujcie ją do podlewania roślin w domu i szkole.
 • Stwórzcie kompostownik w swojej okolicy.
 • Zorganizujcie wydarzenie, którego celem będzie wymiana ubrań, książek i innych przedmiotów z drugiego obiegu.
 • Na terenie szkoły lub w bliskiej okolicy stwórzcie tzw. otwartą biblioteczkę, z której korzystać mogą wszyscy.
 • Organizujcie systematycznie akcje sprzątania okolicy – w ten sposób dbacie o swoje najbliższe otoczenie.
Kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka

© UNICEF/Ragaa

To oczywiście tylko niektóre z podstawowych pomysłów. Postaraj się, aby temat ochrony środowiska i ekologii stał się ważny dla Twojej rodziny i całej społeczności - także szkolnej. Rodzice i nauczyciele na pewno chętnie wesprą Cię w działaniu. Z pomocą przychodzi także Internet. Dzięki mediom społecznościowym możesz inspirować do podejmowania działań na rzecz środowiska i klimatu. Powodzenia!

Kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka

© UNICEF/India Country Office

Zapraszamy Was do projektu edukacyjnego Klimat dla Młodych, którego celem jest kształtowanie świadomości w zakresie znaczenia ekologicznego stylu życia oraz inspirowanie dzieci, młodzieży, a także nauczycieli i pedagogów do podejmowania aktywności w tym obszarze. 

Wszyscy możemy przyczynić się swoim działaniem do tworzenia bezpiecznego klimatu dla młodych.

Kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka

© UNICEF/Al-Safadi

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej