3 na 5 dzieci nie jest karmionych piersią w pierwszej godzinie życia

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UN07288

Karmienie piersią w ciągu pierwszej godziny po porodzie jest kluczowe dla ratowania życia noworodków.

Nowy Jork/Genewa, 31 lipca 2018 r. – 3 na 5 nowo narodzonych dzieci (czyli około 78 mln) nie jest karmionych piersią w ciągu pierwszej godziny życia. Jak wynika z najnowszego raportu UNICEF i WHO, taka sytuacja naraża je na choroby i śmierć oraz zmniejsza prawdopodobieństwo kontynuacji karmienia piersią. Większość tych dzieci rodzi się w krajach o niskich i średnich dochodach.

Noworodki, które są karmione piersią w ciągu pierwszej godziny życia mają większe szanse na przeżycie.

Nawet kilkugodzinne opóźnienie w karmieniu piersią po porodzie może mieć konsekwencje zagrażające życiu. Kontakt dziecka ze skórą matki i ssanie piersi stymuluje produkcję mleka matki, w tym siary, zwanej także „pierwszą szczepionką” dla dziecka, która jest niezwykle bogata w składniki odżywcze i przeciwciała.

Jeśli chodzi o rozpoczęcie karmienia piersią, to czas gra kluczową rolę. W wielu krajach może to być nawet kwestia życia lub śmierci, mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Niestety każdego roku miliony noworodków nie doświadczają korzyści z wczesnego karmienia piersią, a powodów dla których tak się dzieje można uniknąć. Matki po prostu nie otrzymują wystarczającego wsparcia w karmieniu piersią w ciągu tych kluczowych minut po urodzeniu dziecka, nawet jeśli poród miał miejsce w ośrodku zdrowia i pod opieką personelu medycznego.

UNI166592

Odsetek dzieci karmionych piersią w pierwszej godzinie życia jest najwyższy we Wschodniej i Południowej Afryce (65%), a najniższy we Wschodniej Azji i Pacyfiku (32%). Blisko 9 na 10 dzieci urodzonych w Burundi, na Sri Lance i Vanuatu jest karmionych piersią w czasie pierwszej godziny po porodzie. Natomiast w Azerbejdżanie, Czadzie i Czarnogórze ma taką szansę tylko 2 na 10 najmłodszych.

Karmienie piersią daje dzieciom najlepszy start w życiu, mówi dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. Musimy zrobić wszystko, aby matki mogły otrzymywać odpowiednie wsparcie zarówno od pracowników medycznych, pracodawców, rządów państw, jak i od członków rodziny.

W raporcie UNICEF i WHO wskazują, że pomimo dużego znaczenia wczesnego rozpoczęcia karmienia piersią, wiele noworodków czeka na nie zbyt długo z różnych powodów:

 

  • Karmienie dzieci jedzeniem i płynami, w tym mlekiem początkowym - częste praktyki takie jak pozbywanie się siary, karmienie dziecka miodem, wodą z cukrem czy mlekiem początkowym opóźniają pierwszy kontakt noworodka z matką.
  • Wzrost liczby cięć cesarskich – w latach 2005-2014 liczba cesarskich cięć w Egipcie wzrosła ponad dwukrotnie z 20% do 52%. W tym samym okresie, odsetek dzieci karmionych piersią spadł z 40% do 27%. Badanie przeprowadzone w 51 krajach pokazuje, że liczba dzieci karmionych piersią w pierwszej godzinie życia jest znacznie mniejsza wśród noworodków, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie. W Egipcie tylko 19% noworodków było karmionych piersią w ciągu godziny od cesarskiego cięcia. Z kolei wśród dzieci urodzonych drogą naturalną odsetek ten wyniósł 39%.
  • Luka w jakości opieki zapewnianej matkom i noworodkom – według raportu obecność wykwalifikowanych położnych nie wydaje się wpływać na liczbę noworodków karmionych piersią w pierwszej godzinie życia. W latach 2015-2017 w 58 krajach świata liczba porodów w ośrodkach zdrowia wzrosła o 18%, podczas gdy liczba dzieci karmionych piersią wzrosła tylko o 6%. W wielu przypadkach dzieci zabierane są od matek od razu po porodzie, a wsparcie ze strony personelu medycznego jest ograniczone. 
UNI192899

Noworodki po raz pierwszy karmione piersią w czasie od 2 do 23 godzin po porodzie są o 33% bardziej narażone na śmierć, niż te karmione piersią w ciągu godziny od przyjścia na świat.

Pośród noworodków, które zaczęły być karmione piersią dzień po porodzie lub później, ryzyko zgonu jest dwa razy większe.

Organizacje nalegają, aby rządy państw, darczyńcy i inne osoby decyzyjne przyjęły regulacje ograniczające promowanie mleka początkowego i innych substytutów mleka matki. Organizacje zachęcają także kraje do ulepszenia przepisów, które pomogą wszystkim matkom w rozpoczęciu karmienia piersią w pierwszej godzinie życia dziecka, a także w kontynuacji karmienia piersią.

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej