8 milionów Europejczyków użyczyło swojego głosu dzieciom w sytuacjach kryzysowych. UNICEF i UE podsumowują kampanię „Głos Dzieci”.

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Rzym, Włochy, 2 października 2014 – Grupa robocza Rady Unii Europejskiej ds. pomocy humanitarnej i pomocy żywnościowej zaprezentowała dzisiaj przedstawicielom państw członkowskich UE podsumowanie kampanii„Głos Dzieci”. Celem kampanii UNICEF i UE było zwrócenie uwagi na sytuację najmłodszych podczas toczących się na świecie kryzysów humanitarnych. Gospodarzem spotkania było Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Rozwojowej Włoch, co ma związek ze sprawowaniem przez ten kraj prezydencji w Radzie UE.

Do tej pory 8 milionów obywateli Unii Europejskiej wykorzystało sieci społecznościowe, aby oddać swój głos dzieciom. Przesłanie kampanii dotarło do 143 milionów ludzi, co znacznie przekroczyło nasze założenia, skomentował Philippe Cori, Dyrektor Biura UNICEF przy Unii Europejskiej, który wziął udział w uroczystości.

Claus Sørensen, Dyrektor Generalny ECHO (departamentu Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności) powiedział - Unia Europejska i UNICEF są strategicznymi partnerami niosącymi pomoc humanitarną na świecie. Aby skutecznie nieść pomoc ratującą życie musimy inwestować w utrzymanie silnego poparcia ze strony obywateli Unii Europejskiej. Dlatego jestem zachwycony pozytywnymi rezultatami kampanii. 

Gospodarz spotkania, Giampaolo Cantini, Dyrektor Generalny ds. Współpracy Rozwojowej we włoskim MSZ dodał - „Głos Dzieci” powinien być „głosem niewinności”, a nie „głosem wojny”. Kampania UE i UNICEF jest obrazem koszmaru przedstawionego przez historie dzieci, które doświadczyły każdego możliwego rodzaju przemocy. Musimy je chronić i musimy zatrzymać przemoc, która zagraża przyszłości całego pokolenia.

W Polsce kampania „Głos Dzieci” odniosła ogromy sukces, który doceniony został na forum międzynarodowym podczas odbywającego się w Rzymie Annual Meeting - corocznego spotkania, które jest podsumowaniem działalności wszystkich Komitetów Narodowych UNICEF.

Polska odsłona kampanii, w którą zaangażował się Robert Lewandowski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, została oceniona jako najbardziej efektywna, ponad dziesięciokrotnie przekraczając swój zaplanowany zasięg.

Informacja o kampanii:

Kampania „Głos Dzieci” jest wspólną inicjatywą UNICEF i Unii Europejskiej. Jej celem jest zwrócenie uwagi na sytuację milionów dzieci dotkniętych skutkami katastrof naturalnych lub konfliktów. Kampania, realizowana w 6 krajach Unii Europejskiej – Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Polsce, Słowenii i we Włoszech, zachęca użytkowników serwisów społecznościowych do udostępniania i publikowania historii dzieci, które wołają o pomoc.

Kampania skupia się na historiach trójki dzieci: Ayi z Syrii, Michela z Filipin i Chamsi z Czadu. Są to kraje, gdzie UNICEF i Unia Europejska wspólnie realizują szeroko zakrojone programy pomocy humanitarnej.

Swój głos dzieciom oddali Ambasadorowie Dobrej Woli UNICEF:  Ewan McGregor (Wielka Brytania), Gaia Amaral (Włochy), Pau Gasol (Hiszpania), Imanol Arias (Hiszpania), Robert Lewandowski (Polska), Evanna Lynch (Irlandia), Boštjan Nachbar (Słowenia) oraz Pavlos Tsimas (Grecja).

Informacja o spotkaniu: 

W spotkaniu podsumowującym kampanię „Głos Dzieci”, które miało miejsce w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Rozwojowej Włoch, wzięli udział przedstawiciele UNICEF, Komisji Europejskiej i włoskiej dyplomacji: 

Pan Giampaolo Cantini, Dyrektor Generalny ds. Współpracy Rozwojowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Rozwojowej Włoch;
Pan Mario Baldi, kierujący Biurem ds. Pomocy Humanitarnej, Dyrekcja Generalna ds. Rozwoju i Współpracy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Rozwojowej Włoch;
Pan Philippe Cori, Dyrektor Biura UNICEF przy Unii Europejskiej;
Pan Claus Sørensen, Dyrektor Generalny Departamentu Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO);
Dyrektorzy Generalni sześciu Komitetów Narodowych UNICEF, które zaangażowane były w kampanię „Głos Dzieci”: Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Polski, Słowenii i Włoch;
28 przedstawicieli nieformalnej grupy roboczej Rady Unii Europejskiej ds. pomocy humanitarnej i pomocy żywnościowej. 

*** 

EU-UNICEF_logo

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko,  aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. www.unicef.pl 

Departament Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO) finansuje pomoc humanitarną dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów na całym świecie. Pomoc ECHO opiera się na zasadach humanitarnych: neutralności, bezstronności, niezależności i humanitaryzmu. ECHO jest jednym z największych darczyńców pomocy humanitarnej dla UNICEF. www.ec.europa.eu/echo

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej