Co 39 sekund na zapalenie płuc umiera jedno dziecko!

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
dzien_walki_z_zapaleniem_pluc

Zapalenie płuc, czyli choroba, której potrafimy zapobiegać - zabija więcej dzieci niż jakakolwiek inna choroba zakaźna.

Londyn/Nowy Jork/Barcelona, 12 listopada 2019 r. – Tylko w zeszłym roku ponad 800 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia zmarło na skutek zapalenia płuc. To jedno dziecko co 39 sekund.

Większość zgonów dotyczyła dzieci poniżej dwóch lat, a prawie 153 tysiące – najmłodszych w pierwszym miesiącu życia.

Sześć wiodących organizacji zajmujących się zdrowiem i pomocą dzieciom wystosowało dziś apel o globalne działania. Chcą tym samym przypomnieć o tej zapomnianej epidemii.

Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF, powiedziała: „Każdego dnia prawie 2200 dzieci w wieku poniżej 5. roku życia umiera na zapalenie płuc, które jest chorobą uleczalną i której potrafimy zapobiegać. Tylko globalne zaangażowanie i zwiększenie inwestycji mogą pomóc w walce z tą chorobą. Dzięki prewencji i leczeniu dzieci w miejscach, w których przebywają, będziemy w stanie naprawdę uratować miliony ludzi.”

Zapalenie płuc jest wywoływane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Powoduje, że dzieci walczą o każdy oddech, podczas gdy ich płuca wypełniają się ropą i płynem.

W 2018 r. więcej dzieci poniżej 5. roku życia zmarło na tę chorobę niż na jakąkolwiek inną. W tym samym roku, 437 tysięcy dzieci przed piątymi urodzinami zmarło z powodu biegunki, a 272 tysiące z powodu malarii.

Kevin Watkins, Dyrektor Generalny organizacji Save the Children, powiedział: „To zapomniana globalna epidemia, która wymaga pilnych działań na arenie międzynarodowej. Miliony dzieci umierają z powodu braku szczepionek i niedrogich antybiotyków, a także rutynowego leczenia tlenem. Zapalenie płuc jest objawem zaniedbania i nieuzasadnionej nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej.”

W 2018 roku ponad połowa zgonów dzieci z powodu zapalenia płuc miała miejsce tylko w pięciu krajach: Nigerii (162 tysiące), Indiach (127 tysiące), Pakistanie (58 tysięcy), Demokratycznej Republice Konga (40 tysięcy) i Etiopii (32 tysiące).

Dzieci, których układy odpornościowe są osłabione przez niedożywienie lub infekcje takie jak HIV, a także najmłodsi żyjący na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza i z brakiem dostępu do czystej wody, są znacznie bardziej zagrożeni.

Chorobie można zapobiegać dzięki szczepionkom. Jeśli zapalenie płuc zostanie prawidłowo zdiagnozowane, wówczas można łatwo leczyć chorobę tanimi antybiotykami.

Niestety dziesiątki milionów dzieci wciąż nie są szczepione, a co trzecie dziecko z objawami zapalenia płuc nie otrzymuje niezbędnej opieki medycznej.

Dzieci z ciężkimi przypadkami zapalenia płuc mogą również wymagać inhalacji tlenowych, które są trudno dostępne w najbiedniejszych krajach.

Dr Seth Berkley, Dyrektor Generalny Gavi, Vaccine Alliance, powiedział: „Fakt, że choroba, której można zapobiegać, łatwo diagnozować i w pełni wyleczyć, jest wciąż największym zabójcą małych dzieci na świecie, jest naprawdę wstrząsający. W ostatnim dziesięcioleciu osiągnęliśmy znaczny postęp, a miliony dzieci w najbiedniejszych krajach świata otrzymują teraz ratującą życie szczepionkę przeciw pneumokokom. Wciąż mamy jednak wiele do zrobienia.”

Środki przeznaczone na leczenie zapalenia płuc to znikomy procent w porównaniu do środków przeznaczonych na leczenie innych chorób. Tylko 3% obecnych funduszy na badania nad chorobami zakaźnymi na świecie przeznacza się na zapalenie płuc, pomimo że choroba powoduje 15% zgonów dzieci poniżej 5. roku życia.

Organizacje wspólnie apelują, aby:

• Rządy państw w krajach najbardziej dotkniętych tym problemem wdrożyły Strategię Kontroli Zapalenia Płuc w celu zmniejszenia liczby zgonów wśród dzieci oraz poprawiły dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej;

• Bogatsze kraje, międzynarodowi darczyńcy i firmy z sektora prywatnego zwiększyły finansowanie badań i innowacji w walce z zapaleniem płuc oraz zabiegały o zmniejszanie cen szczepionek.

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej