UNICEF: Dzieci zawrócone do Ameryki Środkowej i Meksyku są narażone na przemoc oraz stygmatyzację

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Dzieci podróżujące bez opieki przez Gwatemalę

Nowy Jork/Panama, 17 sierpnia 2018 r. – Przemoc, ubóstwo i brak szans na lepszą przyszłość są nie tylko przyczynami nielegalnej migracji dzieci z Salwadoru, Gwatemali, Hondurasu i Meksyku, ale także konsekwencjami deportacji z Meksyku i Stanów Zjednoczonych. UNICEF apeluje do rządów państw o współpracę we wdrażaniu rozwiązań zwalczających przyczyny nielegalnej migracji oraz ochronę dzieci. Organizacja opublikowała raport o sytuacji dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów w Ameryce Środkowej.

UNICEF w raporcie analizuje szereg wyzwań i niebezpieczeństw, z którymi borykają się dzieci-uchodźcy i ich rodziny w trakcie żmudnego procesu migracji i powrotu.

Miliony dzieci w tym regionie świata są ofiarami ubóstwa, obojętności, przemocy, przymusowej migracji i strachu przed deportacją,

powiedziała María Cristina Perceval, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W wielu przypadkach dzieci, które zostały zawrócone do kraju swojego pochodzenia nie mają dokąd wrócić, popadają w długi lub stają się ofiarami grup przestępczych. Jest bardzo prawdopodobne, że te dzieci znów zdecydują się na migrację.

Autorzy raportu zwracają uwagę na następujące kwestie:

  • Ubóstwo – Salwador, Gwatemala i Honduras są jednymi z najuboższych krajów na zachodniej półkuli, gdzie odpowiednio 44%, 68% i 74% dzieci żyje w ubóstwie. Ubogie dzieci i rodziny często zaciągają kredyty, aby sfinansować nielegalną migrację do USA. Kiedy są zatrzymywane i deportowane do swojego kraju, ich sytuacja jeszcze bardziej się pogarsza, ponieważ bez środków finansowych nie są w stanie spłacić pożyczek. Ta presja może pozbawić dzieci i rodziny miejsca zamieszkania oraz środków niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb.
  • Przemoc – Przemoc, którą stosują grupy przestępcze jest codziennością dla wielu społeczności w Ameryce Środkowej. Dzieci są ofiarami rekrutacji do gangów, wykorzystywania, a nawet morderstw. W latach 2008-2016 w Hondurasie każdego dnia jedno dziecko padało ofiarą zabójstwa. Podobnie w Salwadorze, gdzie w 2017 r. zostało zamordowanych 365 dzieci, a w Gwatemali odnotowano 942 zgony dzieci na skutek przemocy. Dzieci i rodziny, które migrują z powodu zagrożenia przemocą mogą być na nią jeszcze bardziej narażone, jeśli zostaną deportowane do społeczności, z których pochodzą bez jakiegokolwiek wsparcia i ochrony. W konsekwencji, dla wielu rodzin powrót do domu jest zbyt niebezpieczny.
  • Stygmatyzacja – Powracające dzieci i rodziny muszą stawić czoła stygmatyzacji w swojej społeczności, ze względu na nieudaną próbę migracji do Meksyku lub USA. Taka sytuacja może utrudnić dzieciom integrację w szkole, a dorosłym – znalezienie pracy.
  • Oddzielenie i zatrzymanie – Zatrzymanie i rozdzielenie rodziny przez władze migracyjne jest głęboko traumatycznym przeżyciem, które może negatywnie wpłynąć na długofalowy rozwój dziecka. Utrzymywanie jedności rodzin jest najlepszym sposobem ochrony dzieci
    i realizacji ich najlepszego interesu.

Raport zawiera również szereg rekomendacji, których wdrożenie pozwoli na ochronę dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów oraz ograniczenie czynników, które zmuszają dzieci i rodziny do opuszczenia domów oraz nielegalnej migracji w poszukiwaniu bezpieczeństwa lub w nadziei na lepszą przyszłość.

Przywódcy państw mają teraz okazję zrobić to, co należy. Oznacza to wdrożenie sprawdzonych rozwiązań, które pomogą walczyć z przyczynami migracji; chronić dzieci
w trakcie przemieszczania się i po dotarciu do celu; zapewnić dzieciom dostęp do podstawowych usług; upewnić się, że deportacja i powrót odbywają się tylko wtedy, gdy leżą
w najlepszym interesie dziecka oraz zapewnić najmłodszym ochronę i wsparcie, jakiego potrzebują w integracji z otoczeniem, dodaje María Cristina Perceval.

Kluczowe informacje:

  • 68 409 dzieci-migrantów było przetrzymywanych w Meksyku między 2016 r., a kwietniem 2018 r. 91% z nich było deportowanych do Ameryki Środkowej.
  • 96 216 migrantów z Ameryki Środkowej, w tym 24 189 kobiet i dzieci zostało zawróconych z Meksyku i Stanów Zjednoczonych między styczniem, a czerwcem tego roku.
    Ponad 90% z nich było deportowanych z Meksyku.

Więcej informacji (w jęz. angielskim) TUTAJ

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej