UNICEF: Dzieci zawrócone do Ameryki Środkowej i Meksyku są narażone na przemoc oraz stygmatyzację

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Dzieci podróżujące bez opieki przez Gwatemalę

Nowy Jork/Panama, 17 sierpnia 2018 r. – Przemoc, ubóstwo i brak szans na lepszą przyszłość są nie tylko przyczynami nielegalnej migracji dzieci z Salwadoru, Gwatemali, Hondurasu i Meksyku, ale także konsekwencjami deportacji z Meksyku i Stanów Zjednoczonych. UNICEF apeluje do rządów państw o współpracę we wdrażaniu rozwiązań zwalczających przyczyny nielegalnej migracji oraz ochronę dzieci. Organizacja opublikowała raport o sytuacji dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów w Ameryce Środkowej.

UNICEF w raporcie analizuje szereg wyzwań i niebezpieczeństw, z którymi borykają się dzieci-uchodźcy i ich rodziny w trakcie żmudnego procesu migracji i powrotu.

Miliony dzieci w tym regionie świata są ofiarami ubóstwa, obojętności, przemocy, przymusowej migracji i strachu przed deportacją,

powiedziała María Cristina Perceval, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W wielu przypadkach dzieci, które zostały zawrócone do kraju swojego pochodzenia nie mają dokąd wrócić, popadają w długi lub stają się ofiarami grup przestępczych. Jest bardzo prawdopodobne, że te dzieci znów zdecydują się na migrację.

Autorzy raportu zwracają uwagę na następujące kwestie:

  • Ubóstwo – Salwador, Gwatemala i Honduras są jednymi z najuboższych krajów na zachodniej półkuli, gdzie odpowiednio 44%, 68% i 74% dzieci żyje w ubóstwie. Ubogie dzieci i rodziny często zaciągają kredyty, aby sfinansować nielegalną migrację do USA. Kiedy są zatrzymywane i deportowane do swojego kraju, ich sytuacja jeszcze bardziej się pogarsza, ponieważ bez środków finansowych nie są w stanie spłacić pożyczek. Ta presja może pozbawić dzieci i rodziny miejsca zamieszkania oraz środków niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb.
  • Przemoc – Przemoc, którą stosują grupy przestępcze jest codziennością dla wielu społeczności w Ameryce Środkowej. Dzieci są ofiarami rekrutacji do gangów, wykorzystywania, a nawet morderstw. W latach 2008-2016 w Hondurasie każdego dnia jedno dziecko padało ofiarą zabójstwa. Podobnie w Salwadorze, gdzie w 2017 r. zostało zamordowanych 365 dzieci, a w Gwatemali odnotowano 942 zgony dzieci na skutek przemocy. Dzieci i rodziny, które migrują z powodu zagrożenia przemocą mogą być na nią jeszcze bardziej narażone, jeśli zostaną deportowane do społeczności, z których pochodzą bez jakiegokolwiek wsparcia i ochrony. W konsekwencji, dla wielu rodzin powrót do domu jest zbyt niebezpieczny.
  • Stygmatyzacja – Powracające dzieci i rodziny muszą stawić czoła stygmatyzacji w swojej społeczności, ze względu na nieudaną próbę migracji do Meksyku lub USA. Taka sytuacja może utrudnić dzieciom integrację w szkole, a dorosłym – znalezienie pracy.
  • Oddzielenie i zatrzymanie – Zatrzymanie i rozdzielenie rodziny przez władze migracyjne jest głęboko traumatycznym przeżyciem, które może negatywnie wpłynąć na długofalowy rozwój dziecka. Utrzymywanie jedności rodzin jest najlepszym sposobem ochrony dzieci
    i realizacji ich najlepszego interesu.

Raport zawiera również szereg rekomendacji, których wdrożenie pozwoli na ochronę dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów oraz ograniczenie czynników, które zmuszają dzieci i rodziny do opuszczenia domów oraz nielegalnej migracji w poszukiwaniu bezpieczeństwa lub w nadziei na lepszą przyszłość.

Przywódcy państw mają teraz okazję zrobić to, co należy. Oznacza to wdrożenie sprawdzonych rozwiązań, które pomogą walczyć z przyczynami migracji; chronić dzieci
w trakcie przemieszczania się i po dotarciu do celu; zapewnić dzieciom dostęp do podstawowych usług; upewnić się, że deportacja i powrót odbywają się tylko wtedy, gdy leżą
w najlepszym interesie dziecka oraz zapewnić najmłodszym ochronę i wsparcie, jakiego potrzebują w integracji z otoczeniem, dodaje María Cristina Perceval.

Kluczowe informacje:

  • 68 409 dzieci-migrantów było przetrzymywanych w Meksyku między 2016 r., a kwietniem 2018 r. 91% z nich było deportowanych do Ameryki Środkowej.
  • 96 216 migrantów z Ameryki Środkowej, w tym 24 189 kobiet i dzieci zostało zawróconych z Meksyku i Stanów Zjednoczonych między styczniem, a czerwcem tego roku.
    Ponad 90% z nich było deportowanych z Meksyku.

Więcej informacji (w jęz. angielskim) TUTAJ

Zobacz również

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Ile dzieci w Polsce jest wykluczonych transportowo?

Szacuje się, że w Polsce 15 mln osób jest wykluczona transportowo. Ile w tej grupie jest dzieci? Jak dotąd nikt tego nie sprawdził, a to właśnie dzieci są jedną z grup najmocniej narażonych na negatywne skutki tego zjawiska.  

Więcej
300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej