UNICEF niesie pomoc mieszkańcom Haiti

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UN0503621

© UNICEF/Rouzier

Pierwsza dostawa artykułów medycznych i wodno-sanitarnych dotarła do Haiti. Kolejne transporty lotnicze są w drodze.

Potężne trzęsienie ziemi dotknęło Haiti 14 sierpnia br. Teraz, do kraju docierają pierwsze transporty pomocy humanitarnej UNICEF. Organizacja dostarczyła do Port-au-Prince 9,7 ton artykułów medycznych, wodno-sanitarnych i higienicznych.

Kolejne transporty lotnicze z 30 tonami ratującej życie pomocy dotrą do Haiti w najbliższych dniach. Wsparcie zostanie przekazane mieszkańcom południowych regionów Haiti, najbardziej poszkodowanych na skutek trzęsienia ziemi i cyklonu tropikalnego.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy pomoc UNICEF dotrze do ponad 23 tysięcy dzieci i ich rodzin. Pierwszy transport z pomocą, którą UNICEF wysłał do mieszkańców Haiti zawiera leki, sprzęt chirurgiczny, żywność, ponad pół miliona maseczek, 65 tysięcy tabletek do uzdatniania wody, zbiorniki na wodę oraz zestawy higieniczne (m.in. mydło, podpaski i środki czystości). Na pokładzie samolotu z pomocą humanitarną znalazło się też 15 namiotów, które posłużą za tymczasowe ośrodki medyczne rozstawione w miejscach, w których szpitale i przychodnie uległy zniszczeniu.

W ostatnich dniach zwiększyły się potrzeby humanitarne dzieci i ich rodzin na Haiti. Szpitale są przepełnione, a personel medyczny wyczerpany. Pomoc jest niewystarczająca. Dzieci i rodziny, które straciły dach nad głową, muszą spać na otwartej przestrzeni, w deszczu. Dostawa pomocy medycznej i wodno-sanitarnej jest niezbędna dla ratowania życia. Niestety dostęp do poszkodowanych rodzin jest wciąż utrudniony, powiedział Bruno Maes, przedstawiciel UNICEF na Haiti. 

Trzęsienie ziemi o sile 7,2 stopni w skali Richtera dotknęło południowo-zachodnią część kraju. Tysiące osób potrzebują żywności, wody, schronienia i urządzeń sanitarnych. Ponad 2 tysiące ludzi zginęło, a 12 tysięcy zostało rannych. UNICEF szacuje, że łącznie ponad 1,2 mln ludzi zostało poszkodowanych, w tym 540 tysięcy dzieci. Zniszczenia infrastruktury są również bardzo dotkliwe. 130 tysięcy domów, 94 szkoły i wiele wodociągów zostało kompletnie lub częściowo zniszczonych.

W ostatnich kilku dniach, po silnym trzęsieniu ziemi, wystąpiły liczne wstrząsy wtórne. Na południu kraju niektóre drogi są wciąż zablokowane przez osuwiska i powodzie spowodowane cyklonem tropikalnym Grace. Tym samym, wiele wiosek zostało odciętych od świata. Nasi pracownicy na miejscu robią co w ich mocy, aby dotrzeć do poszkodowanych osób z ratującą życie pomocą, dodaje Bruno Maes.

W ciągu kilku godzin po trzęsieniu ziemi, ciężarówka z pomocą od UNICEF dostarczyła sześć zestawów medycznych do trzech szpitali w Les Cayes. Zestawy zawierały m.in. rękawiczki, środki przeciwbólowe, antybiotyki i strzykawki. 

Jak do tej pory UNICEF dostarczył do potrzebujących dzieci i ich rodzin następującą pomoc:

  • czystą wodę dla 3000 rodzin w Les Cayes;
  • 2300 zestawów higienicznych i 15 zbiorników na wodę;
  • plandeki i zestawy zawierające m.in. mydło, podpaski, wiadra na wodę, papier toaletowy, pastę do zębów, szczoteczki do zębów i maseczki dla 1200 rodzin w Les Cayes;
  •  artykuły medyczne (sprzęt radiologiczny i laboratoryjny, przedmioty ortopedyczne), namioty, materace, koce, karetkę pogotowia;
  • 18 namiotów do celów sanitarnych, 50 butli tlenowych, generator elektryczny i paliwo do pracy generatora tlenu.

UNICEF szacuje, że potrzeba 15 mln dolarów, aby przez najbliższe osiem tygodni dostarczyć pomoc dla co najmniej 385 tysięcy ludzi, w tym 167 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia. 

UNICEF Polska zbiera fundusze na pomoc dla Haiti. Każdy może przekazać darowiznę na numer konta 15 1020 1013 0000 0102 0005 8362 (z dopiskiem „Haiti”) lub poprzez stronę: unicef.pl/pomoc-dla-haiti.

Zobacz również

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej
PAGEN kolejny rok „Przyjacielem UNICEF”

PAGEN kolejny rok „Przyjacielem UNICEF”

PAGEN Sp. z o.o. wspiera dzieci poprzez program „Przyjaciel UNICEF”. Firma przedłużyła partnerstwo na kolejny rok i przekazała środki, które przeznaczymy na pomoc najmłodszym, cierpiącym z powodu kryzysów humanitarnych związanych między innymi z konfliktami zbrojnymi.

Więcej