UNICEF Polska na XV Europejskim Kongresie Gospodarczym

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
XV Europejski Kongres Gospodarczy 24-26 kwietnia 2023

Przed nami największe wydarzenie biznesowe w Europie Centralnej  - XV edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Tak, jak w zeszłym roku, będziemy obecni podczas tego eventu, by rozmawiać i edukować na temat roli biznesu w niesieniu pomocy dzieciom. Kryzys klimatyczny, to także kryzys praw dziecka, a działania na rzecz zrównoważonego rozwoju mają kluczowy wpływ na poprawę jakości życia najmłodszych na całym świecie.

Nasz udział w EKG

UNICEF, jako organizacja humanitarna o globalnym zasięgu, posiada ponad 80-letnie doświadczenie w niesieniu kompleksowej pomocy dzieciom. Prowadzenie dialogu ze światem biznesu, a w szczególności z osobami decyzyjnymi w zakresie działań CSR/ESG, to jeden z celów naszej organizacji. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego UNICEF Polska będzie kontynuował kampanię „NGO dla Biznesu”, która przełamała stereotyp myślenia o współpracy z organizacjami pozarządowymi i przyczyniła się do rozpoczęcia dyskusji w branży.

XV Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się 24-26 kwietnia 2023 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, weźmie udział w dwóch panelach: Trzeci sektor (26.04., godz. 9.30 – 11.00) oraz Pomagamy skutecznie (26.04., godz. 11.30 – 13.00). Poranny panel będzie dotyczył m.in. roli organizacji pozarządowych w społeczeństwie i metod ich skutecznego wspierania. Natomiast drugi będzie poświęcony niesieniu mądrej i profesjonalnej pomocy.

Badanie wśród marketerów

Europejski Kongres Gospodarczy to również okazja do zaprezentowania wyników badania przeprowadzonego na zlecenie UNICEF Polska przez Shortlist Consulting. W tym roku do drugiej edycji projektu „NGO dla Biznesu” zostało zaproszonych 50 przedstawicieli działów marketingu najwyższego szczebla. Większość działań z obszaru CSR/ESG leży właśnie w ich rękach, co również potwierdza wyżej wymienione badanie.

Ponad 60% marketerów uważa, że muszą zostać podjęte działania w kwestii dalszego wspierania ukraińskich rodzin oraz wzmacniania pozycji dziewcząt w społeczeństwie.

Strategie biznesowe kształtują codzienność biznesu. Mają one realny wpływ zarówno na jego rozwój, zmiany w otoczeniu, ale także kształtowanie postaw społecznych. W przeprowadzonym badaniu marketerzy wskazali trzy obszary, które powinny zostać objęte szczególnym wsparciem w 2023 r. Są to skutki kryzysu klimatycznego (77,8%), wsparcie dla ukraińskich dzieci i ich rodzin (62,2%) oraz wzmocnienie pozycji społecznej kobiet i dziewcząt (60%).

Ponad 75% marketerów wskazuje, że w tym roku kluczowym tematem, który wymaga szczególnej uwagi są skutki kryzysu klimatycznego.

Most łączący trzeci sektor z biznesem

Polskie i zagraniczne firmy mają olbrzymi wpływ na sytuację dzieci na całym świecie, a ich współpraca z NGO daje duże możliwości nie tylko pomagania, ale także wymiany wiedzy i budowania lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń. UNICEF Polska wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom i jako przedstawiciel trzeciego sektora oferuje partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Podczas wydarzenia poświęconego ważnym tematom gospodarczym i społecznym, nie może zabraknąć tematów związanych z pomaganiem i trzecim sektorem. Świat biznesu pomagał, pomaga i będzie pomagać. To, że firmy chcą to robić jest pewne. Jednak w obliczu tak wielu wyzwań, warto dyskutować o najskuteczniejszych sposobach pomocy. Jest tak wiele obszarów do zagospodarowania. To nie tylko kwestie klimatyczne, ale także tocząca się wojna na Ukrainie czy stale rosnący problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Europejski Kongres Gospodarczy jest doskonałą przestrzenią do dyskusji na tematy ważne i wymagające wypracowania długofalowych rozwiązań – powiedziała Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Trzeci sektor to nazwa obejmująca ogół organizacji pozarządowych. Pochodzi z języka angielskiego (third sector) i nawiązuje do podziału aktywności społeczno-gospodarczej współczesnych państw demokratycznych.

Gdzie nas znaleźć podczas EKG?

Zapraszamy do rozmowy nie tylko podczas paneli dyskusyjnych. Podczas kongresu strefa UNICEF Polska zlokalizowana będzie w części wystawienniczej na stoisku o numerze 76. Na miejscu dostępny będzie przewodnik „NGO i biznes. Partnerstwo czy jednostronna korzyść?”, dodatkowo poszerzony o wyniki najnowszego badania przeprowadzonego wśród marketerów.

W poprzedniej edycji wydarzenia wzięło udział 15 000 uczestników, 1000 prelegentów oraz 550 przedstawicieli mediów.

Do zobaczenia w Katowicach!

Buduj z nami lepszy świat. Pomagaj dzieciom każdego dnia.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej