W ciągu pierwszych dwóch tygodni 2019 r. przy niskiej temperaturze i wzburzonych wodach ponad 400 dzieci dotarło do wybrzeży Europy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
dzieci_uchodzcy_3

Pilnie potrzeba bezwzględnej ochrony dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów, które docierają
do Europy niebezpieczną drogą morską. 

Genewa, 21 stycznia 2019 r. – Szacuje się, że tylko w pierwszych dwóch tygodniach stycznia około 400 dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów – czyli 29 dzieci dziennie – przybyło na brzeg Grecji, Włoch i Hiszpanii. Dzieci szczególnie ciężko znoszą te niebezpieczne podróże
z powodu ujemnych temperatur i wzburzonych wód w miesiącach zimowych.

UNICEF apeluje do rządów państw europejskich o wypracowanie wspólnego podejścia
do lepszej ochrony dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów. Dzieci te nieustannie doświadczają poważnych zagrożeń i naruszeń swoich podstawowych praw podczas niebezpiecznej drogi morskiej do Europy.

W ubiegły weekend około 170 osób zmarło lub zaginęło na skutek zatonięcia dwóch łodzi
na Morzu Śródziemnym. Według doniesień, na pokładzie były dzieci oraz kobieta w ciąży.
W zeszłym tygodniu utonęła dziewięcioletnia dziewczynka z Iraku, próbując dotrzeć z rodziną na wyspę Samos.

Wcześniej co najmniej sześcioro dzieci zostało uwięzionych na pokładzie statku ratunkowego Sea Watch 3, ponieważ nie zezwolono na dokowanie. Dzieci nie mogły uzyskać dostępu
do pilnej opieki medycznej ani innych niezbędnych usług, dopóki statek nie miał pozwolenia wpłynięcie do portu.

Każdego dnia dzieci ryzykują utratę życia, ruszając przez niebezpieczne wody przy skrajnie niskich temperaturach, z nadzieją, że znajdą bezpieczeństwo i możliwość godnej przyszłości. Wspólne, regionalne rozwiązanie pomogłoby tym dzieciom – z których wiele już doświadczyło wykorzystania i przemocy podczas długich podróży – oszczędzić dalszego cierpienia, powiedziała Afshan Khan, dyrektorka regionalna UNICEF na Europę i Azję Środkową oraz specjalna koordynatorka ds. Uchodźców i Migrantów w Europie.

Szacuje się, że w 2018 r. 23 tysiące dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów przybyło drogą morską do Grecji, Włoch i Hiszpanii. W większości uciekały przed konfliktem, skrajnym ubóstwem i prześladowaniami.

Jednym z tych dzieci jest 12-letni Osama, który uciekł przed trwającym konfliktem w Jemenie. Osama i jego rodzina zostali niedawno przeniesieni z wyspy Lesbos w Grecji do Aten. Myślałem, że to już koniec, że umrę, opowiadał chłopiec o przekroczeniu morza i dotarciu
do Grecji z rodziną. Moja przyszłość w Jemenie była wielką niewiadomą. Nie mogłem się uczyć, aby zostać lekarzem, inżynierem czy kimkolwiek innym. Chcę być lekarzem, ponieważ chcę pomagać innym i mojej rodzinie, mówił.

dzieci_uchodzcy_2

Aby zapewnić lepszą ochronę narażonym na niebezpieczeństwo dzieciom-uchodźcom
i dzieciom-migrantom, UNICEF apeluje o przewidywalne, spójne dla całego regionu podejście, które pozwoli statkom ratowniczym bezpiecznie wpływać do portu tak szybko, jak to możliwe. Pomieszczenia do przyjmowania i identyfikacji uchodźców i migrantów muszą również zapewniać dzieciom dostęp do niezbędnej ochrony, opieki zdrowotnej i wsparcia psychospołecznego. Wszystkie dzieci muszą także mieć dostęp do pomocy prawnej i procedur azylowych. Potrzeba też pilnie nowych rozwiązań dotyczących przesiedleń, które traktują dzieci priorytetowo, a także szybszych procedur łączenia rodzin ze wszystkich państw członkowskich UE.

W tym roku przypada 30. rocznica Konwencji o prawach dziecka – kamienia milowego,
który jest ważnym przypomnieniem, że wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się chronić prawa dzieci niezależnie od ich statusu migracyjnego, powiedziała Khan.

UNICEF pomaga dzieciom-uchodźcom i dzieciom-migrantom uzyskać dostęp
do odpowiednich warunków mieszkaniowych, wsparcia psychospołecznego i edukacji, jednocześnie wzmacniając krajowe systemy ochrony dzieci, które chronią wszystkie potrzebujące dzieci. W całym regionie UNICEF opowiada się za ochroną praw wszystkich dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów oraz promuje ich włączanie do nowych społeczności.

Zobacz również

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej
PAGEN kolejny rok „Przyjacielem UNICEF”

PAGEN kolejny rok „Przyjacielem UNICEF”

PAGEN Sp. z o.o. wspiera dzieci poprzez program „Przyjaciel UNICEF”. Firma przedłużyła partnerstwo na kolejny rok i przekazała środki, które przeznaczymy na pomoc najmłodszym, cierpiącym z powodu kryzysów humanitarnych związanych między innymi z konfliktami zbrojnymi.

Więcej