„Zabawa to poważna sprawa”- nowa akcja IKEA Foundation i IKEA

Ten tekst przeczytasz w 5 minut.
UN04026

„Zabawa to poważna sprawa” nowa akcja IKEA Foundation i IKEA na rzecz UNICEF oraz innych organizacji

W połowie listopada IKEA Foundation rozpoczęła wraz z UNICEF oraz innymi partnerami społecznymi międzynarodową akcję „Zabawa to poważna sprawa”. Celem akcji jest pozyskanie środków finansowych oraz promocja znaczenia zabawy dla prawidłowego rozwoju dzieci.   

Doświadczenia i bodźce zewnętrzne odgrywają znaczącą rolę dla rozwoju poznawczego i intelektualnego dziecka. Tymczasem miliony dzieci na świecie są pozbawione ochrony, odpowiedniej stymulacji do rozwoju, opieki i troski, którę stanowią warunek niezbędny do rozwijania zdolności i kształtowania osobowości najmłodszych.

W okresie między 20 listopada, a 24 grudnia 2016 roku IKEA Foundation przekaże na cele charytatywne 1 euro ze sprzedaży każdej książki dla dzieci oraz zabawki sprzedanej w sklepach IKEA. Środki zebrane w czasie akcji „Zabawa to poważna sprawa” wesprą programy opieki dla 60 000 dzieci w Chinach, Indiach, Indonezji oraz Kenii.

„Kiedy dzieci czują się bezpiecznie, otrzymują odpowiednią wsparcie ochronę, opiekę, stymulację do rozwoju, mają największe szanse w pełni się rozwijać i zdobywać wiedzę, aby w przyszłości stać się wartościowymi obywatelami swoich społeczności.” – Powiedziała Pia Rebello Britto, Szef ds. Rozwoju Małego Dziecka w UNICEF. „Dzięki kampanii „Zabawa to poważna sprawa” możemy objąć jeszcze większą liczbę potrzebujących dzieci programami opieki i stworzyć im warunki niezbędne do prawidłowego rozwoju.”

 „Wiele dzieci na świecie stale znajduje sie w sytuacji zagrożenia, nie mają miejsc, w których czułyby się bezpiecznie. Wojny i katastrofy naturalne zmuszają więcej dzieci niż kiedykolwiek w historii do opuszczenia swoich domów i wyruszenia w trudną oraz bardzo niebezpieczną podróż. Jeszcze więcej nie może bawić się i rozwijać z powodu ubóstwa i uprzedzeń. Dzieci najbardziej cierpią w czasie sytuacji kryzysowych i jesteśmy zobowiązani alarmować o takiej sytuacji i dbać o prawa dzieci.” – Mówi Per Heggenes, CEO IKEA Foundation.

UNI199375

The Play Report 2015 – zabawa to szczęście

Częścią akcji „Zabawa to poważna sprawa” jest również publikacja „The Play Report 2015”, międzynawowego raportu przygotowanego przez IKEA Foundation wspólnie z UNICEF na temat dostępu do zabawy i wypoczynku dzieci. Wzięło w nim udział 30 tysięcy rodziców i dzieci z 12 krajów świata: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Hiszpanii, Szwecji, USA, Indii, Chin i Korei Południowej

Autorzy raportu podkreślają, że zabawa stanowi bardzo ważny element w rozwoju dziecka. Ponadto ma ona duży wpływ na ich poczucie szczęścia. Potwierdza to aż dziewięciu na dziesięciu badanych rodziców. Co więcej, prawie wszyscy rodzice uważają, że zabawa stanowi niezbędną wartość edukacyjną oraz ma wyraźnie pozytywny i terapeutyczny wpływ na ich dzieci. Potwierdzają to także młode osoby w wieku 7-12 lat, które przyznają, że bawiąc się, nie muszą się o nic martwić.

Rodzice doceniają zabawę, która ma walor edukacyjny/uczy, rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci. Zgadza się z tym aż 88% badanych. Co więcej, około dwie trzecie rodziców (65%) potwierdza, że odpowiednio dobrana zabawa przygotowuje dziecko do prawdziwych życiowych sytuacji.

„Gry i zabawy dzieci rozwijają kreatywność, twórczość i aktywność. Dzięki nim dzieci stają się także bardziej silne i odważne. Zabawy pokazują jak współpracować, dbać o siebie i innych. Dlatego w IKEA traktujemy zabawę bardzo poważnie. Wspieramy liczne działania na rzecz dzieci oraz inspirujemy do tego innych” - powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.

„Prawo do zabawy i wypoczynku jest jednym z podstawowych praw każdego dziecka. UNICEF walczy o to, aby każde dziecko na świecie mogło się bawić i rozwijać stosownie do wieku oraz miało zapewniony dostęp do edukacji. Takie inicjatywy jak „Zabawa to poważna sprawa” zwracają uwagę na fakt, jak ważna dla rozwoju dzieci jest zabawa. Widzimy to szczególne w sytuacjach kryzysowych, kiedy dzieci które przeżyły katastrofę naturalną lub żyją w rejonach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, dzięki zabawie mogą zapomnieć o traumatycznych przeżyciach.” – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Dodaje także : „The Play Report 2015” pozwala również dostrzec znaczenie spędzania przez dzieci czasu w gronie rodziny, wspólne zajęcia i zabawy. To niezwykle ważne. UNICEF skupia się na pomocy dzieciom w najbiedniejszych krajach świata, ale jednocześnie dba aby prawo do zabawy i wypoczynku dzieci w krajach rozwiniętych było realizowane we właściwy sposób. Pomagają nam w tym tacy partnerzy, jak IKEA Foundation”

***

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od 70 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

O IKEA

Celem IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy dobre wzornictwo i funkcjonalne meble w przystępnej cenie. Dbamy o zrównoważony rozwój, realizując strategię People & Planet Positive.

IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziewięć sklepów, które w roku finansowym 2015 odwiedziło 24 miliony osób. Ponadto, poprzez IKEA Centres Poland S.A., firma zbudowała i zarządza ośmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Ponadto Grupa IKEA zainwestowała w sześć farm wiatrowych, dzięki czemu obecnie wytwarzamy tyle energii z odnawialnych źródeł, ile sami zużywamy na terenie Polski.

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej