ITAKA i UNICEF Polska – razem dla dzieci na Madagaskarze

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Itaka_wspiera_UNICEF_1

Warszawa, 7 lutego 2019 r. – Wkrótce minie 10 lat współpracy biura podróży ITAKA i UNICEF Polska. Dzięki wspólnym działaniom do tej pory udało się poprawić sytuację tysięcy dzieci w wielu krajach świata. Dziś stawiamy przed sobą nowe wyzwanie: budowa szkoły na Madagaskarze.

Szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale także bezpieczne schronienie, miejsce zabawy i serce lokalnej społeczności. Zapewniając edukację dajemy dzieciom szansę na lepszą przyszłość. Niestety na całym świecie aż 60 milionów najmłodszych nie chodzi do szkoły podstawowej. Na Madagaskarze ubóstwo sprawia, że dzieci zamiast uczyć się - pracują. Dla wielu rodzin opłaty szkolne są zbyt wysokie. Sytuację pogarszają bardzo częste klęski żywiołowe, które niszczą budynki i znacznie utrudniają naukę.

ITAKA i UNICEF chcą to zmienić. Wspólnie zapewnimy dzieciom na Madagaskarze bezpieczne schronienie, miejsce zabawy i stworzymy serce całej lokalnej społeczności! W każdym roku trwania projektu planujemy zapewnić edukację dla ponad 200 dzieci z regionu Boeny. Ponadto obejmiemy szkoleniem nauczycieli, którzy zadbają o wykształcenie dzieci. Region często nawiedzają cyklony, dlatego szkoła będzie zbudowana z trwałych materiałów, odpornych na tego typu klęski żywiołowe.

Gotowy jest już harmonogram prac. Do końca marca 2019 r. będą trwały prace projektowe: wybór podwykonawców i terenu pod budowę szkoły. Budowa szkoły i szkolenie nauczycieli rozpoczną się w maju 2019 roku i potrwają 5 miesięcy. Wraz z początkiem roku szkolnego 2019/2020 dzieci będą mogły cieszyć się nauką w nowym budynku. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie unicef.pl/itakadlaunicef.

Biuro podróży ITAKA jest jednym z naszych największych i niezawodnych partnerów, który regularnie wspiera programy pomocowe UNICEF, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Dzięki wieloletniej współpracy możemy wspólnie nieść pomoc potrzebującym dzieciom. Jestem pewny, że budowa szkoły na Madagaskarze przyczyni się do poprawy losu nie tylko dzieci, ale także ich rodzin i całych społeczności, dodaje.

Współpraca z UNICEF jest wspaniałą kontynuacją naszych dokonań w branży turystycznej, mówi Piotr Henicz, Wiceprezes Biura Podróży ITAKA. To właśnie dzięki UNICEF mamy realny wpływ na los mieszkańców krajów, które odkrywamy dla naszych Klientów. Takim miejscem jest właśnie Madagaskar - fascynujący kraj, marzenie podróżników z rajską wyspą Nosy Be. To nasze podziękowanie za gościnność.

Itaka_wspiera_UNICEF_2

ITAKA dołączyła do grona partnerów UNICEF w 2009 roku przekazując 1,5 mln złotych na kampanię dożywiania dzieci na Sri Lance. Dzięki otrzymanym środkom UNICEF wybudował w tym kraju szpitalny oddział fachowej opieki dla matek, wyposażył ośrodki zdrowia w specjalistyczny sprzęt medyczny, podstawowe lekarstwa oraz wysokokaloryczne odżywki stosowane w leczeniu niedożywienia u dzieci.

W latach 2013-2015 ITAKA wspólnie z UNICEF zrealizowała program „Etyczne podróże”, którego celem było uwrażliwienie podróżujących Polaków na sytuację dzieci mieszkających w odległych kulturowo regionach świata. Jednocześnie ITAKA wsparła finansowo programy ochrony dzieci realizowane przez UNICEF w wybranych krajach świata. W 2013 r. ITAKA przekazała ponad 280 tys. złotych na program UNICEF pomocy dzieciom w Maroku. Z kolei w 2014 r. ponad 300 tys. złotych trafiło do UNICEF w Turcji na wsparcie programu walki z pracą dzieci. Rok 2015 poświęcony był pomocy dzieciom w Bułgarii. We wspólną akcję zaangażował się Łukasz Nowicki, Ambasador Dobrej Woli UNICEF. W 2017 roku ITAKA wsparła także organizację obchodów 70-lecia UNICEF.

***

ITAKA

ITAKA powstała w 1989 r., a od 2009 r. jest liderem branży turystycznej. W ciągu swojej działalności ITAKA podejmowała pionierskie działania na polu rozwijającej się turystyki zagranicznej wyjazdowej: autorskie programy wycieczek objazdowych i kreacja nowych kierunków wczasowych obsługiwanych czarterami. ITAKA ma w ofercie wypoczynek w blisko 100 miejscach na całym świecie.

 

UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci od ponad 70 lat, której współzałożycielem był Polak, dr Ludwik Rajchman. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej