ITAKA i UNICEF Polska – razem dla dzieci na Madagaskarze

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
Itaka_wspiera_UNICEF_1

Warszawa, 7 lutego 2019 r. – Wkrótce minie 10 lat współpracy biura podróży ITAKA i UNICEF Polska. Dzięki wspólnym działaniom do tej pory udało się poprawić sytuację tysięcy dzieci w wielu krajach świata. Dziś stawiamy przed sobą nowe wyzwanie: budowa szkoły na Madagaskarze.

Szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale także bezpieczne schronienie, miejsce zabawy i serce lokalnej społeczności. Zapewniając edukację dajemy dzieciom szansę na lepszą przyszłość. Niestety na całym świecie aż 60 milionów najmłodszych nie chodzi do szkoły podstawowej. Na Madagaskarze ubóstwo sprawia, że dzieci zamiast uczyć się - pracują. Dla wielu rodzin opłaty szkolne są zbyt wysokie. Sytuację pogarszają bardzo częste klęski żywiołowe, które niszczą budynki i znacznie utrudniają naukę.

ITAKA i UNICEF chcą to zmienić. Wspólnie zapewnimy dzieciom na Madagaskarze bezpieczne schronienie, miejsce zabawy i stworzymy serce całej lokalnej społeczności! W każdym roku trwania projektu planujemy zapewnić edukację dla ponad 200 dzieci z regionu Boeny. Ponadto obejmiemy szkoleniem nauczycieli, którzy zadbają o wykształcenie dzieci. Region często nawiedzają cyklony, dlatego szkoła będzie zbudowana z trwałych materiałów, odpornych na tego typu klęski żywiołowe.

Gotowy jest już harmonogram prac. Do końca marca 2019 r. będą trwały prace projektowe: wybór podwykonawców i terenu pod budowę szkoły. Budowa szkoły i szkolenie nauczycieli rozpoczną się w maju 2019 roku i potrwają 5 miesięcy. Wraz z początkiem roku szkolnego 2019/2020 dzieci będą mogły cieszyć się nauką w nowym budynku. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie unicef.pl/itakadlaunicef.

Biuro podróży ITAKA jest jednym z naszych największych i niezawodnych partnerów, który regularnie wspiera programy pomocowe UNICEF, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Dzięki wieloletniej współpracy możemy wspólnie nieść pomoc potrzebującym dzieciom. Jestem pewny, że budowa szkoły na Madagaskarze przyczyni się do poprawy losu nie tylko dzieci, ale także ich rodzin i całych społeczności, dodaje.

Współpraca z UNICEF jest wspaniałą kontynuacją naszych dokonań w branży turystycznej, mówi Piotr Henicz, Wiceprezes Biura Podróży ITAKA. To właśnie dzięki UNICEF mamy realny wpływ na los mieszkańców krajów, które odkrywamy dla naszych Klientów. Takim miejscem jest właśnie Madagaskar - fascynujący kraj, marzenie podróżników z rajską wyspą Nosy Be. To nasze podziękowanie za gościnność.

Itaka_wspiera_UNICEF_2

ITAKA dołączyła do grona partnerów UNICEF w 2009 roku przekazując 1,5 mln złotych na kampanię dożywiania dzieci na Sri Lance. Dzięki otrzymanym środkom UNICEF wybudował w tym kraju szpitalny oddział fachowej opieki dla matek, wyposażył ośrodki zdrowia w specjalistyczny sprzęt medyczny, podstawowe lekarstwa oraz wysokokaloryczne odżywki stosowane w leczeniu niedożywienia u dzieci.

W latach 2013-2015 ITAKA wspólnie z UNICEF zrealizowała program „Etyczne podróże”, którego celem było uwrażliwienie podróżujących Polaków na sytuację dzieci mieszkających w odległych kulturowo regionach świata. Jednocześnie ITAKA wsparła finansowo programy ochrony dzieci realizowane przez UNICEF w wybranych krajach świata. W 2013 r. ITAKA przekazała ponad 280 tys. złotych na program UNICEF pomocy dzieciom w Maroku. Z kolei w 2014 r. ponad 300 tys. złotych trafiło do UNICEF w Turcji na wsparcie programu walki z pracą dzieci. Rok 2015 poświęcony był pomocy dzieciom w Bułgarii. We wspólną akcję zaangażował się Łukasz Nowicki, Ambasador Dobrej Woli UNICEF. W 2017 roku ITAKA wsparła także organizację obchodów 70-lecia UNICEF.

***

ITAKA

ITAKA powstała w 1989 r., a od 2009 r. jest liderem branży turystycznej. W ciągu swojej działalności ITAKA podejmowała pionierskie działania na polu rozwijającej się turystyki zagranicznej wyjazdowej: autorskie programy wycieczek objazdowych i kreacja nowych kierunków wczasowych obsługiwanych czarterami. ITAKA ma w ofercie wypoczynek w blisko 100 miejscach na całym świecie.

 

UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci od ponad 70 lat, której współzałożycielem był Polak, dr Ludwik Rajchman. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej