Dzieci w obliczu kryzysu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Dzieci w obliczu kryzysu

Niemal 50 mln dzieci żyje na obszarach największych kryzysów humanitarnych w 48 krajach świata.

Od Syrii po Jemen i Irak, od Sudanu Południowego po Nigerię, dzieci cierpią z powodu ciągłych konfliktów, kryzysów migracyjnych lub zniszczeń spowodowanych katastrofami naturalnymi. Żeby dotrzeć do tych najbardziej potrzebujących, UNICEF musi zgromadzić 3,3 mld dolarów - sumę, dzięki której możliwe będzie dostarczenie pomocy humanitarnej dla 81 mln ludzi, w tym 48 milionów dzieci. Oto niektóre z nich:

Desire (2 lata) - Malawi

UN024071_Med-Res_min

Susza sprawiła, że pole Alinafe nie wydało plonów, a jej najmłodsza córka Desire cierpi na ciężkie ostre niedożywienie. Od lewej: Janet (10 lat), Kelvin (8 lat), ich matka Alinafe, Desire (2 lata) oraz Innocent (6 lat), w domu w Balaka, Malawi, przy codziennym posiłku – suszonym grochu. 

Umara – Nigeria

UN041138_Med-Res_min

Po 20 dniach podawania żywności terapeutycznej w celu przezwyciężenia ciężkiego ostrego niedożywienia, Umara przybrał na wadze z 4,2 kg do 5,1 kg. Umara jest leczony z powodu niedożywienia we wspieranej przez UNICEF klinice w obozie Muna Garage dla osób, które musiały opuścić swoje domy w północno-wschodniej Nigerii.

Mohanned (5 lat) – Jemen

UN044523_Med-Res_min

Pięcioletni Mohanned z Jemenu cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Mimo iż stan zdrowia Mohanneda pogarszał się od dwóch lat, jego rodzina nie miała środków na pokrycie kosztów związanych z leczeniem.

Chubat (12 lat) – Sudan Południowy

UN018992_Med-Res_min

Mimo utrudnień, w 2016 roku udało się dotrzeć z edukacją do ponad 300 000 dzieci w Sudanie Południowym. 12-letnia Chubat (po prawej) siedzi ze swoją koleżanką w spalonych pozostałościach wspieranej przez UNICEF szkoły podstawowej w Malakal, do której uczęszczała.

Mylove Théogène (8 lat) – Haiti

UN038071_Med-Res_min

„Myślałam, że zginę, myślałam, że cała moja rodzina zginie” – mówi Mylove Théogène (z prawej, 8 lat), po huraganie Matthew, który zniszczył jej dom w Jérémie, Haiti. Ponad 175 000 osób musiało uciekać przed tropikalną burzą, a więcej niż 800 000 potrzebowało pomocy.

Eati (15 lat) - Kamerun

UN015787_Med-Res_min

W obozie dla uchodźców w Minawao w Kamerunie, Eati (15 lat) z Nigerii zobaczyła się z mamą (z lewej strony) po tym, jak została uwolniona z niewoli Boko Haram i zgłoszona do centrum łączenia rodzin. Konflikt zmusił 2,4 mln osób do ucieczki w rejony Jeziora Czad. [Zmienione imiona]

Maxim (8 lat) - Ukraina

UN018015_Med-Res_min

Zmuszony do opuszczenia domu razem z rodziną niemal 2 lata temu, kiedy jego ojciec został zastrzelony przez snajpera, 8-letni Maxim uczęszcza do centrum psychoterapii na wschodzie Ukrainy, aby przezwyciężyć traumę. W 2016 roku ponad 207 000 dzieci i ich opiekunów otrzymało wsparcie psychologiczne.

Abdulghani (9 lat), Hassan (6 lat) – Syria

UN039303_Med-Res_min

(Z lewej) Abdulghani (9 lat) oraz jego brat, Hassan (6 lat) czekają, aby napełnić kanister wodą ze studni we wschodnim Aleppo, Syria. UNICEF wraz z partnerami dostarczył 1,5 mld litrów wody oraz ponad 4 mln litrów paliwa, aby w 2016 uruchomić w mieście przepompownię.

Rafi (3 lata) - Irak

UN042749_Med-Res_min

Rafi (3 lata) uśmiecha się, siedząc na pudełku wypełnionym ubraniami na zimę, które jego rodzina dostała w ramach działań UNICEF w Kawergosk - obozie dla uchodźców syryjskich w Erbil, kurdyjskiej części Iraku. W 2016 około 300 000 dzieci w Iraku otrzymało od UNICEF ciepłe ubrania zimowe.

Nyaruot (14 lat), Nualiep (3 lata), Nyachan (11 lat) – Sudan Południowy

UN014016_Med-Res_min

„Wszystkie dzieci powinny być ze swoimi rodzicami” – mówi Nyaruot z Sudanu Południowego (14 lat), po otrzymaniu wiadomości, że wraz ze swoimi siostrami – Nyaliep (3 lata, po środku) i Nyachan (11 lat, z prawej), zostaną połączeni ze swoją matką po konflikcie, który je rozdzielił.

„The Humanitarian Action for Children” to apel UNICEF przedstawiający cele organizacji związane z zapewnieniem dzieciom dostępu do czystej wody, żywności, edukacji, opieki medycznej i bezpieczeństwa w 48 krajach świata.

Pomóc można przekazując darowiznę poprzez stronę: unicef.pl/pomoc.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej