Dzieci w obliczu kryzysu

Dzieci w obliczu kryzysu

Niemal 50 mln dzieci żyje na obszarach największych kryzysów humanitarnych w 48 krajach świata.

Od Syrii po Jemen i Irak, od Sudanu Południowego po Nigerię, dzieci cierpią z powodu ciągłych konfliktów, kryzysów migracyjnych lub zniszczeń spowodowanych katastrofami naturalnymi. Żeby dotrzeć do tych najbardziej potrzebujących, UNICEF musi zgromadzić 3,3 mld dolarów - sumę, dzięki której możliwe będzie dostarczenie pomocy humanitarnej dla 81 mln ludzi, w tym 48 milionów dzieci. Oto niektóre z nich:

Desire (2 lata) - Malawi

UN024071_Med-Res_min

Susza sprawiła, że pole Alinafe nie wydało plonów, a jej najmłodsza córka Desire cierpi na ciężkie ostre niedożywienie. Od lewej: Janet (10 lat), Kelvin (8 lat), ich matka Alinafe, Desire (2 lata) oraz Innocent (6 lat), w domu w Balaka, Malawi, przy codziennym posiłku – suszonym grochu. 

Umara – Nigeria

UN041138_Med-Res_min

Po 20 dniach podawania żywności terapeutycznej w celu przezwyciężenia ciężkiego ostrego niedożywienia, Umara przybrał na wadze z 4,2 kg do 5,1 kg. Umara jest leczony z powodu niedożywienia we wspieranej przez UNICEF klinice w obozie Muna Garage dla osób, które musiały opuścić swoje domy w północno-wschodniej Nigerii.

Mohanned (5 lat) – Jemen

UN044523_Med-Res_min

Pięcioletni Mohanned z Jemenu cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Mimo iż stan zdrowia Mohanneda pogarszał się od dwóch lat, jego rodzina nie miała środków na pokrycie kosztów związanych z leczeniem.

Chubat (12 lat) – Sudan Południowy

UN018992_Med-Res_min

Mimo utrudnień, w 2016 roku udało się dotrzeć z edukacją do ponad 300 000 dzieci w Sudanie Południowym. 12-letnia Chubat (po prawej) siedzi ze swoją koleżanką w spalonych pozostałościach wspieranej przez UNICEF szkoły podstawowej w Malakal, do której uczęszczała.

Mylove Théogène (8 lat) – Haiti

UN038071_Med-Res_min

„Myślałam, że zginę, myślałam, że cała moja rodzina zginie” – mówi Mylove Théogène (z prawej, 8 lat), po huraganie Matthew, który zniszczył jej dom w Jérémie, Haiti. Ponad 175 000 osób musiało uciekać przed tropikalną burzą, a więcej niż 800 000 potrzebowało pomocy.

Eati (15 lat) - Kamerun

UN015787_Med-Res_min

W obozie dla uchodźców w Minawao w Kamerunie, Eati (15 lat) z Nigerii zobaczyła się z mamą (z lewej strony) po tym, jak została uwolniona z niewoli Boko Haram i zgłoszona do centrum łączenia rodzin. Konflikt zmusił 2,4 mln osób do ucieczki w rejony Jeziora Czad. [Zmienione imiona]

Maxim (8 lat) - Ukraina

UN018015_Med-Res_min

Zmuszony do opuszczenia domu razem z rodziną niemal 2 lata temu, kiedy jego ojciec został zastrzelony przez snajpera, 8-letni Maxim uczęszcza do centrum psychoterapii na wschodzie Ukrainy, aby przezwyciężyć traumę. W 2016 roku ponad 207 000 dzieci i ich opiekunów otrzymało wsparcie psychologiczne.

Abdulghani (9 lat), Hassan (6 lat) – Syria

UN039303_Med-Res_min

(Z lewej) Abdulghani (9 lat) oraz jego brat, Hassan (6 lat) czekają, aby napełnić kanister wodą ze studni we wschodnim Aleppo, Syria. UNICEF wraz z partnerami dostarczył 1,5 mld litrów wody oraz ponad 4 mln litrów paliwa, aby w 2016 uruchomić w mieście przepompownię.

Rafi (3 lata) - Irak

UN042749_Med-Res_min

Rafi (3 lata) uśmiecha się, siedząc na pudełku wypełnionym ubraniami na zimę, które jego rodzina dostała w ramach działań UNICEF w Kawergosk - obozie dla uchodźców syryjskich w Erbil, kurdyjskiej części Iraku. W 2016 około 300 000 dzieci w Iraku otrzymało od UNICEF ciepłe ubrania zimowe.

Nyaruot (14 lat), Nualiep (3 lata), Nyachan (11 lat) – Sudan Południowy

UN014016_Med-Res_min

„Wszystkie dzieci powinny być ze swoimi rodzicami” – mówi Nyaruot z Sudanu Południowego (14 lat), po otrzymaniu wiadomości, że wraz ze swoimi siostrami – Nyaliep (3 lata, po środku) i Nyachan (11 lat, z prawej), zostaną połączeni ze swoją matką po konflikcie, który je rozdzielił.

„The Humanitarian Action for Children” to apel UNICEF przedstawiający cele organizacji związane z zapewnieniem dzieciom dostępu do czystej wody, żywności, edukacji, opieki medycznej i bezpieczeństwa w 48 krajach świata.

Pomóc można przekazując darowiznę poprzez stronę: unicef.pl/pomoc.

Zobacz również

UNICEF Polska - 1 na 6 dzieci żyje w skrajnym ubóstwie

UNICEF i Bank Światowy: 1 na 6 dzieci żyje w skrajnym ubóstwie

Szacuje się, że 1 na 6 dzieci jeszcze przed pandemią żyło w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie.

Więcej
UNICEF Polska - Przystań w sieci

Facebook, NASK i UNICEF Polska uruchamiają „Przystań w sieci” - ogólnopolski program szkoleniowy dla nauczycieli i uczniów

Aby wziąć udział w projekcie, nauczyciele powinni zarejestrować się na platformie przystanwsieci.pl.

Więcej
UNICEF Polska - Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi

Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi

Niestety, miliony ludzi na całym świecie nie mają dostępu do miejsc, gdzie mogą umyć ręce.

Więcej