Głodne dzieci nie mogą czekać

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Niedożywienie dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej

W ostatnim roku w Republice Środkowoafrykańskiej trzykrotnie wzrosła liczba dzieci potrzebujących natychmiastowej pomocy z powodu niedożywienia – wynika z ostatniego raportu UNICEF. Na skutek trwającego od ponad 1,5 roku konfliktu, większość rodzin nie była w stanie uprawiać pól. Brakuje pożywienia oraz miejsc, gdzie można zgłosić się po pomoc. Przewiduje się, że liczba niedożywionych dzieci w najbliższych miesiącach będzie gwałtownie rosnąć.

Tutaj w Republice Środkowoafrykańskiej, mimo toczącej się krwawej wojny, więcej dzieci umiera z powodu niedożywienia, niż od kul, mówi Souleymane Diabaté, przedstawiciel UNICEFw Republice Środkowoafrykańskiej. Niedożywienie jest jeszcze większym zabójcą w porze deszczowej, kiedy biegunka i malaria z łatwością atakują osłabione dziecięce organizmy. W takich warunkach są one często dla tych maluchów zabójcze, dodaje.

Od stycznia do marca tego roku, w szpitalu dziecięcym w Bangui, 680 dzieci było leczonych z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. W porównaniu do tego samego okresu sprzed roku, kiedy leczonych było 214 dzieci, to ogromny wzrost. Szpital w Bangui to jedyny szpital dla dzieci w kraju.

Od początku trwania kryzysu UNICEF wraz z partnerami udzielił pomocy ponad 6800 dzieciom cierpiącym z głodu. Niestety nic nie wskazuje, że sytuacja miałaby ulec poprawie. Przewiduje się, że ostre ciężkie niedożywienie może dotknąć w tym roku kolejnych 28 tys. dzieci – poważnie zagrażając ich życiu i zdrowiu. Wszystkie potrzebują natychmiastowej pomocy.

Poziom niedożywienia dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej jest wciąż alarmująco wysoki.

Aby walczyć z niedożywieniem, UNICEF wraz z partnerami wspiera 154 ośrodków leczenia niedożywienia, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Jest to ogromny postęp w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to w Republice Środkowoafrykańskiej działało zaledwie 59 takich ośrodków.

UNICEF jest głównym dostawcą mleka terapeutycznego i gotowej do użycia żywności terapeutycznej typu Plumpy’nut, stosowanych w leczeniu ciężkiego ostrego niedożywienia. Dzięki hojnemu wsparciu Darczyńców, tylko w tym roku dostarczyliśmy ponad 6 800 kartonów terapeutycznej żywności i mleka.

Aby dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci, UNICEF planuje znacząco zwiększyć swoją obecność i rozmiar operacji humanitarnej w Republice Środkowoafrykańskiej. Sytuacja jest dramatyczna i nie ma czasu do stracenia. Ta pomoc musi nadejść teraz. 

Prosimy! Jeśli chcesz wesprzeć akcję ratunkową UNICEF i pomóc dziecku w Republice Środkowoafrykańskiej, wpłać darowiznę, a my w Twoim imieniu dostarczymy tę pomoc na miejsce.

baner_CAR

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej