Głodne dzieci nie mogą czekać

Niedożywienie dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej

W ostatnim roku w Republice Środkowoafrykańskiej trzykrotnie wzrosła liczba dzieci potrzebujących natychmiastowej pomocy z powodu niedożywienia – wynika z ostatniego raportu UNICEF. Na skutek trwającego od ponad 1,5 roku konfliktu, większość rodzin nie była w stanie uprawiać pól. Brakuje pożywienia oraz miejsc, gdzie można zgłosić się po pomoc. Przewiduje się, że liczba niedożywionych dzieci w najbliższych miesiącach będzie gwałtownie rosnąć.

Tutaj w Republice Środkowoafrykańskiej, mimo toczącej się krwawej wojny, więcej dzieci umiera z powodu niedożywienia, niż od kul, mówi Souleymane Diabaté, przedstawiciel UNICEFw Republice Środkowoafrykańskiej. Niedożywienie jest jeszcze większym zabójcą w porze deszczowej, kiedy biegunka i malaria z łatwością atakują osłabione dziecięce organizmy. W takich warunkach są one często dla tych maluchów zabójcze, dodaje.

Od stycznia do marca tego roku, w szpitalu dziecięcym w Bangui, 680 dzieci było leczonych z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. W porównaniu do tego samego okresu sprzed roku, kiedy leczonych było 214 dzieci, to ogromny wzrost. Szpital w Bangui to jedyny szpital dla dzieci w kraju.

Od początku trwania kryzysu UNICEF wraz z partnerami udzielił pomocy ponad 6800 dzieciom cierpiącym z głodu. Niestety nic nie wskazuje, że sytuacja miałaby ulec poprawie. Przewiduje się, że ostre ciężkie niedożywienie może dotknąć w tym roku kolejnych 28 tys. dzieci – poważnie zagrażając ich życiu i zdrowiu. Wszystkie potrzebują natychmiastowej pomocy.

Poziom niedożywienia dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej jest wciąż alarmująco wysoki.

Aby walczyć z niedożywieniem, UNICEF wraz z partnerami wspiera 154 ośrodków leczenia niedożywienia, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Jest to ogromny postęp w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to w Republice Środkowoafrykańskiej działało zaledwie 59 takich ośrodków.

UNICEF jest głównym dostawcą mleka terapeutycznego i gotowej do użycia żywności terapeutycznej typu Plumpy’nut, stosowanych w leczeniu ciężkiego ostrego niedożywienia. Dzięki hojnemu wsparciu Darczyńców, tylko w tym roku dostarczyliśmy ponad 6 800 kartonów terapeutycznej żywności i mleka.

Aby dotrzeć z pomocą do wszystkich potrzebujących dzieci, UNICEF planuje znacząco zwiększyć swoją obecność i rozmiar operacji humanitarnej w Republice Środkowoafrykańskiej. Sytuacja jest dramatyczna i nie ma czasu do stracenia. Ta pomoc musi nadejść teraz. 

Prosimy! Jeśli chcesz wesprzeć akcję ratunkową UNICEF i pomóc dziecku w Republice Środkowoafrykańskiej, wpłać darowiznę, a my w Twoim imieniu dostarczymy tę pomoc na miejsce.

baner_CAR

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej