Przyszłość dzieciństwa w zmieniającym się świecie
Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane.
Mboumbou ma 9 miesięcy i 3 tygodnie. Siedzi na kolanach swojej mamy, Jasine Simayo i jest karmiona odżywczą pastą terapeutyczną. Dziewczynka trafiła do szpitala pediatrycznego w Bangui w Republice Środkowoafrykańskiej z powodu niedożywienia. Dzięki temu, że znalazła się tu odpowiednio wcześnie, ma szansę na przeżycie. Wiele dzieci w Afryce nie ma tego szczęścia.
Od października zeszłego roku w Republice Środkowoafrykańskiej gwałtownie nasilają się krwawe starcia i zamieszki. Grupy zbrojne nieustannie dopuszczają się brutalnych i destabilizujących działań, których ofiarą w przeważającej mierze pada ludność cywilna. Kobiety i dzieci znów stają się celem nasilających się ataków. Władze nie są w stanie zapewnić im podstawowego poziomu bezpieczeństwa.
Kryzys rozprzestrzenia się błyskawicznie i dociera do wcześniej bezpiecznych części kraju. Już prawie jedna na cztery rodziny została zmuszona do ucieczki lub szukania schronienia w sąsiednich krajach. Zostawiają cały dobytek, w pośpiechu ratując życie.
Klęski żywiołowe i konflikty zbrojne dramatycznie ograniczają dostęp do pożywienia i wody. W tak ekstremalnych warunkach niezwykle trudno o zapewnienie nawet najbardziej podstawowych potrzeb. Najdotkliwiej doświadczają tego dzieci, takie jak Mboumbou. Są szczególnie zagrożone niedożywieniem, malarią oraz innymi chorobami, które przy braku odpowiedniej opieki medycznej rozprzestrzeniają się błyskawicznie.
Wiele dzieci w Afryce mieszka na terenach dotkniętych suszą. Inne, jak Mboumbou, wraz z rodziną opuszczają dom, w poszukiwaniu bezpieczeństwa z dala od przemocy. A są też takie dzieci, które w konflikcie tracą najbliższych i nagle znajdują się bez opieki. Brak stabilnego dostępu do wody i jedzenia to bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia i życia.
Dlatego potrzebna jest Twoja pomoc. Akcja „Uratuj dziecko w Afryce” trwa.
Skoro ziemia daje taki potencjał, żeby wyżywić wszystkich, to nie ma racjonalnego powodu, aby ktokolwiek głodował.
– tak Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, apeluje o pomoc dla dzieci dotkniętych skutkami niedożywienia.
W regionie Afryki Zachodniej i Środkowej dzieci są narażone nie tylko na głód i brak wody, ale również na zachorowanie na odrę, malarię czy cholerę. Te dzieci potrzebują kogoś, kto zapewni im opiekę medyczną i poczucie bezpieczeństwa. Potrzebują właśnie Ciebie.
Celem akcji „Uratuj dziecko w Afryce” jest zebranie środków na ratunek i leczenie dzieci. Dzięki wsparciu Darczyńców takich jak Ty planujemy sfinansować:
1. Pomoc dla dzieci znajdujących się w ośrodkach zdrowia położonych na szczególnie zagrożonych obszarach oraz w miejscach, gdzie do tej pory dzieci skrajnie niedożywione nie miały dostępu do odpowiedniej terapii.
2. Wyposażenie ośrodków zdrowia w leki i sprzęt, w celu zapewnienia pełnej możliwości leczenia dzieci cierpiących z powodu niedożywienia.
3. Dostarczenie gotowej do spożycia żywności terapeutycznej (pasta, mleko terapeutyczne i herbatniki wysokoenergetyczne), która ratuje życie najbardziej niedożywionych dzieci.
4. Szkolenia personelu w zakresie rozpoznawania i leczenia niedożywienia wśród dzieci.
5. Edukację w zakresie dobrych praktyk żywieniowych i zdrowotnych wśród lokalnych społeczności.
Dzięki takim ludziom jak Ty udało nam się zapewnić pomoc wielu dzieciom, jednak wciąż miliony potrzebują naszej pomocy. Bardzo liczymy na każde wsparcie.
Raport UNICEF “The State of the World's Children 2024” to próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o przyszłość dzieci, w której ich wszystkie prawa będą respektowane.
Debata wokół stanu realizacji zaleceń Komitetu Praw Dziecka to wspólne przedsięwzięcie UNICEF Polska, Koalicji Organizacji Pozarządowych monitorujących wdrażanie Konwencji o prawach dziecka w Polsce oraz Rzeczniczki Praw Dziecka.
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska -Specjalista/ka ds. Partnerstw Marketingowych