UNICEF Polska - Razem pomagamy na Ukrainie

Pomoc dla Ukrainy

Dziękujemy! Twoja pomoc ma znaczenie

Dziękujemy, że razem z nami niesiesz pomoc mieszkańcom Ukrainy. Twoje wsparcie pozwala nam ratować i chronić dzieci, którym konflikt tak brutalnie i z dnia na dzień odebrał dzieciństwo. 

Konwoje z pomocą humanitarną dotarły na Ukrainę

UNICEF-Ukraina-pomoc-UN0606248

© UNICEF/Filippov

Dzięki Tobie od początku konfliktu dostarczył już blisko 1200 ton pomocy humanitarnej. Miejscem przeznaczenia transportów jest Ukraina, ale też punkty przygraniczne krajów przyjmujących uchodźców. 92 ciężarówki już dostarczyły na Ukrainę artykuły dla ponad 8 milionów potrzebujących, w tym 2 milionów dzieci.  

Wśród  produktów pomocowych są m.in. środki ochrony osobistej dla pracowników medycznych, leki, apteczki pierwszej pomocy, zestawy położnicze, sprzęt chirurgiczny, koncentratory tlenu, przenośne lodówki, koce i ubrania zimowe, środki higieniczne i sanitarne, ale także zestawy edukacyjne dla małych dzieci i młodzieży.  

Gdzie dotarła pomoc humanitarna UNICEF?

6-UNICEF-Ukraina-pomoc-UN0604226

© UNICEF/Ratushniak

Apteczki pierwszej pomocy i sprzęt ratujący życie został dostarczony m.in. do 25 szpitali i placówek medycznych w Czernichowie, Kijowie, Charkowie, Doniecku i Połtawie. Z pomocy skorzysta 25 000 kobiet w ciąży i dzieci.

Zestawy higieniczne, pieluchy, środki dezynfekujące i woda butelkowana zostały dostarczone do ośrodków opieki społecznej we wschodniej Ukrainie. Zaopatrzenie stanowi bezpośrednią pomoc rodzinom dotkniętym konfliktem. 

160 zestawów edukacyjnych dla małych dzieci zostanie rozdystrybuowanych, aby wspierać edukację około 8000 dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Jak jeszcze pomagamy na Ukrainie?

UNICEF-Blue-Dot-UN0611000a

© UNICEF/Modola

Do 47 zwiększyliśmy liczbę mobilnych zespołów UNICEF, które docierają do najmłodszych z pomocą psychologiczną na obszarze Ukrainy.

Powstaje też 100 mobilnych zespołów ds. edukacji i wczesnego rozwoju. 15 z nich będzie na stałe stacjonować na dworcach i na granicy, aby dotrzeć do około 6000 dzieci.

Opracowywany jest także program pomocy finansowej, aby zaspokoić podstawowe potrzeby ponad 265 000 gospodarstw domowych, w których mieszkają dzieci. 

 

Z Tobą pomagamy uchodźcom z Ukrainy

Tworzymy Blue Dots (tzw. „niebieskie punkty”) - czyli punty wsparcia dziecka i rodziny, zlokalizowane w kluczowych miejscach na szlakach migracyjnych.

Powstają one we współpracy z UNHCR i lokalnymi władzami w Polsce, Rumunii, Mołdawii, Słowacji i na Węgrzech. Pierwsze niebieskie punkty działają już w Mołdawii i Rumunii. W Polsce docelowo będzie 34. Do magazynu w Rzeszowie dotarły już pierwsze transporty z niezbędnymi do budowy Blue Dots materiałami. 

Jaką pomoc zapewnią Blue Dots?

UNICEF-BlueDotUN0607808

© UNICEF/Holerga

  • Blue Dots to punkty pomocy, w których przemieszczające się rodziny mogą uzyskać niezbędne informacje o dostępnym możliwym wsparciu

  • Punkty te mają specjalnie zaadaptowane dla dzieci przestrzenie do odpoczynku i zabawy, wydzielone strefy dla matek z małymi dziećmi i niemowlętami, w których kobiety mogą karmić piersią i zadbać o higienę swoich maluchów. 

  • To miejsca, w których jest dostęp do zdatnej/bezpiecznej wody do picia, doustnych soli nawadniających, wyposażenia niezbędnego do przygotowania posiłków dla najmłodszych, np. mleka w proszku.

  • W punktach znajdują się też artykuły pierwszej potrzeby (odzież, artykuły higieniczne, koce) przeznaczone dla najbardziej potrzebujących dzieci i kobiet.

 

UNICEF-Ukraina-pomoc-PL-UN0607358

© UNICEF/English

  • Blue Dots to punkty udzielające pierwszej pomocy medycznej i psychospołecznej.

  • W punktach Blue Dots UNICEF i partnerzy identyfikują też szczególnie narażone na przemoc i nadużycia dzieci i kobiety (np. samotnych matek czy dzieci bez opieki), kierując je do miejsc, w których mogą uzyskać specjalistyczne wsparcie. 

  • Blue Dots to bezpieczne miejsca do spania, w których osoby o szczególnych potrzebach mogą odpocząć przez krótki czas lub zostać skierowane do miejsc długoterminowego zakwaterowania w nagłych wypadkach. 

 

TAK POMAGAMY - FOTORELACJA 

Aktualności

Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
Opole przystąpiło do programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom

Opole przystąpiło do programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom

Do programu UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom dołączyło Opole. Porozumienie z miastem zostało podpisane 19 marca 2024 roku. 

Więcej
Co zagraża dzieciom w Unii Europejskiej?

Co zagraża dzieciom w Unii Europejskiej?

Mimo że Unia Europejska to jeden z najlepiej prosperujących regionów na świecie, to prawa dzieci w krajach wchodzących w jej skład nadal są zagrożone. Przyczyniają się do tego m.in. konflikty zbrojne, kryzys migracyjny, zmiany klimatu, złe warunki środowiskowe, a także transformacja cyfrowa.  

Więcej