Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.
Eskalacja przemocy seksualnej
Konflikt w Sudanie odsłania brutalną prawdę o przemocy seksualnej wobec dzieci, która dotyka najmłodszych w całym kraju. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów i 77 aktów napaści seksualnej na dzieci, w tym na roczne niemowlęta. Wiele ofiar boi się zeznawać przeciw swym oprawcom z powodu stygmatyzacji i ryzyka zemsty, dlatego ich liczba jest znacznie większa.
Konflikt w Sudanie to tysiące zabitych i rannych. Wewnętrznie przesiedlonych jest ponad 11 mln osób. W kraju trwa poważny kryzys humanitarny, który doprowadził już do powszechnego niedożywienia i epidemii.
Kobiety i dziewczęta, które są ofiarami przemocy seksualnej, stoją przed dramatycznymi wyborami, ryzykując odrzucenie przez rodziny i społeczności. Często zmagają się z niechcianymi ciążami, chorobami przenoszonymi drogą płciową i brakiem dostępu do opieki medycznej oraz psychologicznej. Piętno i strach zmuszają je do milczenia, pozbawiając niezbędnego wsparcia. Mimo że przetrwały, są uwięzione w koszmarze trwającej wojny. Kryzys ten dotyka również chłopców. Przemoc ma miejsce w domach, podczas ucieczki, a nawet po przybyciu do tymczasowych schronień, które niestety nie są bezpieczną przystanią.
Sudan to dziś jedno z najgorszych miejsc na ziemi do bycia dzieckiem. Pomóż najmłodszym.
Historie zgwałconych dzieci
Tymczasowym miejscem schronienia ośmioletnich bliźniaczek jest szkolna klasa. Zostały przesiedlone z powodu konfliktu. Pewnego dnia, podczas nabierania wody w pobliżu klasy, jedna z dziewczynek została zgwałcona przez mężczyznę z lokalnej społeczności.
Zostaliśmy wysiedleni, a moja córka została zgwałcona przez 58-letniego mężczyznę. Jest teraz w ciężkim stanie psychicznym. Nie może się uczyć, nie śpi w nocy. Zagraża nam także rodzina tego mężczyzny - mówi Imani*, matka bliźniaczek.
Sudańskie kobiety nie zasługują na to, co je spotkało. Doświadczyłyśmy wszystkich form przemocy - grabieży, gwałtów i zabójstw. Okradziono nas nie tylko z pieniędzy i biżuterii. Odebrano nam to, co najcenniejsze w życiu - dodaje.
Córka Imani otrzymuje wsparcie psychospołeczne od organizacji zajmującej się prawami kobiet, która pomaga ofiarom przemocy na tle seksualnym.
Miliony dzieci w Sudanie są zagrożone gwałtem i innymi formami przemocy seksualnej, która jest wykorzystywana jako taktyka wojenna.
11-letni Musa* po wizycie u psychologa i pracownika socjalnego mocno trzyma matkę za rękę. Specjaliści pomagają mu poradzić sobie z traumą. Chłopiec jest jedną z wielu ofiar przemocy seksualnej, która spotyka dzieci podczas przesiedleń w Sudanie.
Mama wysłała mnie do młyna z workiem pszenicy. Po drodze spotkałem młodego mężczyznę z sąsiedztwa i poprosiłem go o pomoc w niesieniu ciężkiego worka. Miał 20 lat i zgodził się mi pomóc, ale poprosił, żebym najpierw poszedł z nim do jego domu. W środku nikogo nie było. Poprosił mnie o zdjęcie ubrań. Odmówiłam, ale nalegał. Powiedział, że jeśli tego nie zrobię, to będzie się modlił, aby Allah zabił moich rodziców. Zdjąłem więc ubranie - mówi Musa.
Robił to wielokrotnie, przy różnych okazjach. Odwiedziliśmy fryzjera, aby obciął nam włosy. Zostaliśmy sami w pustym pokoju. Tam trzeci raz poprosił mnie o zdjęcie ubrania. Kiedy tego dnia wróciłem do domu, moja mama zauważyła, że moje ubrania są w nieładzie i że nie zachowuję się tak jak zawsze. Usiadła obok mnie i zapytała, co jest ze mną nie tak. Na początku nie byłem w stanie nic powiedzieć, ale w końcu opowiedziałem jej o mężczyźnie i o tym, co mi robił. Następnie zgłosiliśmy sprawę - dodaje Musa.
Chłopiec otrzymuje wsparcie psychospołeczne i pomoc prawną, udostępnianą osobom, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć. Matka Musy dostrzega, że pomoc specjalistów pomogła jej synowi przetworzyć oraz rozmawiać o tym, co go spotkało. Jednak Musa wciąż jest zagubiony, wydaje się bardziej niespokojny, a jego wyniki w szkole pogarszają się.
Stał się cichym chłopcem, a wcześniej taki nie był - mówi mama Musy.
Musa uwielbia piłkę nożną i gra w szkolnej drużynie jako bramkarz. Marzy o tym, aby zostać inżynierem.
Sudańskie dzieci potrzebują natychmiastowej pomocy
Mimo wszechobecnej przemocy lokalne organizacje prowadzone przez kobiety, wspierane przez UNICEF, niosą pomoc, zapewniając ofiarom dostęp do kluczowych usług medycznych i wsparcia psychologicznego. Dzieci będące ofiarami przemocy seksualnej potrzebują przede wszystkim ochrony i pilnego wsparcia.
*Imiona ofiar przemocy seksualnej zostały zmienione ze względu na ich bezpieczeństwo.