Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Od 2 lat w Sudanie trwa brutalny, ogólnokrajowy konflikt zbrojny. Dzieci są ofiarami przemocy – w tym gwałtów i napaści na tle seksualnym. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów na niepełnoletnich.

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

© UNICEF/Tess Ingram

Eskalacja przemocy seksualnej

Konflikt w Sudanie odsłania brutalną prawdę o przemocy seksualnej wobec dzieci, która dotyka najmłodszych w całym kraju. Od początku 2024 roku odnotowano 221 gwałtów i 77 aktów napaści seksualnej na dzieci, w tym na roczne niemowlęta. Wiele ofiar boi się zeznawać przeciw swym oprawcom z powodu stygmatyzacji i ryzyka zemsty, dlatego ich liczba jest znacznie większa.

Konflikt w Sudanie to tysiące zabitych i rannych. Wewnętrznie przesiedlonych jest ponad 11 mln osób. W kraju trwa poważny kryzys humanitarny, który doprowadził już do powszechnego niedożywienia i epidemii.

Kobiety i dziewczęta, które są ofiarami przemocy seksualnej, stoją przed dramatycznymi wyborami, ryzykując odrzucenie przez rodziny i społeczności. Często zmagają się z niechcianymi ciążami, chorobami przenoszonymi drogą płciową i brakiem dostępu do opieki medycznej oraz psychologicznej. Piętno i strach zmuszają je do milczenia, pozbawiając niezbędnego wsparcia. Mimo że przetrwały, są uwięzione w koszmarze trwającej wojny. Kryzys ten dotyka również chłopców. Przemoc ma miejsce w domach, podczas ucieczki, a nawet po przybyciu do tymczasowych schronień, które niestety nie są bezpieczną przystanią.

Sudan to dziś jedno z najgorszych miejsc na ziemi do bycia dzieckiem. Pomóż najmłodszym.

Historie zgwałconych dzieci

Tymczasowym miejscem schronienia ośmioletnich bliźniaczek jest szkolna klasa. Zostały przesiedlone z powodu konfliktu. Pewnego dnia, podczas nabierania wody w pobliżu klasy, jedna z dziewczynek została zgwałcona przez mężczyznę z lokalnej społeczności.    

Zostaliśmy wysiedleni, a moja córka została zgwałcona przez 58-letniego mężczyznę. Jest teraz w ciężkim stanie psychicznym. Nie może się uczyć, nie śpi w nocy. Zagraża nam także rodzina tego mężczyzny - mówi Imani*, matka bliźniaczek.

Sudańskie kobiety nie zasługują na to, co je spotkało. Doświadczyłyśmy wszystkich form przemocy - grabieży, gwałtów i zabójstw. Okradziono nas nie tylko z pieniędzy i biżuterii. Odebrano nam to, co najcenniejsze w życiu - dodaje.

Córka Imani otrzymuje wsparcie psychospołeczne od organizacji zajmującej się prawami kobiet, która pomaga ofiarom przemocy na tle seksualnym.  

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

© UNICEF/Tess Ingram

Miliony dzieci w Sudanie są zagrożone gwałtem i innymi formami przemocy seksualnej, która jest wykorzystywana jako taktyka wojenna.

11-letni Musa* po wizycie u psychologa i pracownika socjalnego mocno trzyma matkę za rękę. Specjaliści pomagają mu poradzić sobie z traumą. Chłopiec jest jedną z wielu ofiar przemocy seksualnej, która spotyka dzieci podczas przesiedleń w Sudanie.

Mama wysłała mnie do młyna z workiem pszenicy. Po drodze spotkałem młodego mężczyznę z sąsiedztwa i poprosiłem go o pomoc w niesieniu ciężkiego worka. Miał 20 lat i zgodził się mi pomóc, ale poprosił, żebym najpierw poszedł z nim do jego domu. W środku nikogo nie było. Poprosił mnie o zdjęcie ubrań. Odmówiłam, ale nalegał. Powiedział, że jeśli tego nie zrobię, to będzie się modlił, aby Allah zabił moich rodziców. Zdjąłem więc ubranie - mówi Musa.

Robił to wielokrotnie, przy różnych okazjach. Odwiedziliśmy fryzjera, aby obciął nam włosy. Zostaliśmy sami w pustym pokoju. Tam trzeci raz poprosił mnie o zdjęcie ubrania. Kiedy tego dnia wróciłem do domu, moja mama zauważyła, że moje ubrania są w nieładzie i że nie zachowuję się tak jak zawsze. Usiadła obok mnie i zapytała, co jest ze mną nie tak. Na początku nie byłem w stanie nic powiedzieć, ale w końcu opowiedziałem jej o mężczyźnie i o tym, co mi robił. Następnie zgłosiliśmy sprawę - dodaje Musa.

Chłopiec otrzymuje wsparcie psychospołeczne i pomoc prawną, udostępnianą osobom, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć. Matka Musy dostrzega, że pomoc specjalistów pomogła jej synowi przetworzyć oraz rozmawiać o tym, co go spotkało. Jednak Musa wciąż jest zagubiony, wydaje się bardziej niespokojny, a jego wyniki w szkole pogarszają się.

Stał się cichym chłopcem, a wcześniej taki nie był - mówi mama Musy.

Musa uwielbia piłkę nożną i gra w szkolnej drużynie jako bramkarz. Marzy o tym, aby zostać inżynierem.

Eskalacja przemocy seksualnej w Sudanie

© UNICEF/Tess Ingram

Sudańskie dzieci potrzebują natychmiastowej pomocy

Mimo wszechobecnej przemocy lokalne organizacje prowadzone przez kobiety, wspierane przez UNICEF, niosą pomoc, zapewniając ofiarom dostęp do kluczowych usług medycznych i wsparcia psychologicznego. Dzieci będące ofiarami przemocy seksualnej potrzebują przede wszystkim ochrony i pilnego wsparcia.

*Imiona ofiar przemocy seksualnej zostały zmienione ze względu na ich bezpieczeństwo. 

Zobacz również

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

Jak UNICEF wykorzystuje drony, aby pomagać dzieciom?

W UNICEF od 2016 roku wykorzystujemy drony, które umożliwiają nam dostarczanie niezbędnych produktów zdrowotnych, takich jak szczepionki, leki czy próbki diagnostyczne, do odległych obszarów, w tym wysp czy regionów górskich.

Więcej
Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Sprawdzamy, jak realizowane są zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ dla Polski

Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, kwestia pieczy zastępczej i sytuacja dzieci z doświadczeniem uchodźczym – to główne zagadnienia z raportu zaprezentowanego podczas spotkania sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży w Sejmie RP. 

Więcej
Czy dzieci w Polsce naprawdę są szczęśliwe? Wyniki badania UNICEF Polska

Czy dzieci w Polsce naprawdę są szczęśliwe? Wyniki badania UNICEF Polska

Zaskakujące rozbieżności w postrzeganiu szczęścia dzieci ujawnia nasz najnowszy raport „Prawa dziecka w Polsce 2024". Większość rodziców jest przekonana o dobrym samopoczuciu swoich dzieci, ale one mają odmienne zdanie.

Więcej