Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci
Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.
Wojna, masowe wysiedlenia, głód i choroby. W Jemenie ludzie już od 5 lat codziennie walczą o przetrwanie. COVID-19 powoduje globalny chaos. To sprawia, że kryzys w Jemenie pogłębia się w zastraszającym tempie – dosłownie z dnia na dzień, z minuty na minutę. Potrzeby jemeńskich dzieci nigdy nie były bardziej palące. Prosimy, pomóż im już teraz!
Dziewczynka przebywa w obozie dla osób przesiedlonych w Ahl Al-Jalal w Marib w centralnym Jemenie. Tutaj schroniła się z ojcem i siostrą, uciekając z domu przed wojną i prześladowaniami.
Rodzina otrzymuje w obozie miesięczny przydział żywności, ale to nie wystarcza. Życie i prawidłowy rozwój Arwy i jej siostry są zagrożone z powodu ciężkiego niedożywienia.
Z powodu kryzysu humanitarnego i trwającej od 5 lat wojny w Jemenie, 80% ludności tego kraju potrzebuje pomocy. Ponad 12 milionów potrzebujących wsparcia, to dzieci. Życie w nieustannym zagrożeniu, przesiedlenia, głód i choroby - doświadczają tego codziennie.
Aż 2 miliony dzieci jest niedożywionych. Prawie 325 tysięcy z nich, w wieku poniżej piątego roku życia, cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia i walczy o życie. Pogłębiający się kryzys humanitarny sprawia, że liczba cierpiących z głodu dzieci może w niedługim czasie wzrosnąć nawet do 2,8 milionów! Brak dostępu do pożywienia to nie jedyny dramat, którego doświadczają najmłodsi. Szacuje się, że już 2 miliony dzieci straciło dom na skutek działań wojennych. Przez brak czystej wody 687 tysięcy dzieci ciężko choruje m.in. na cholerę czy biegunkę - choroby, które nieleczone stanowią śmiertelne zagrożenie.
Nie mamy czasu do stracenia! Dzieci takie jak Arwa nie mają kolejnych miesięcy na czekanie. Potrzebują naszej pomocy teraz! Jeśli nie dostarczymy pomocy natychmiast, 51 tysięcy dzieci w Jemenie może umrzeć przed końcem 2021 roku.
Wystarczą 3 saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia mały pacjent przybrał na wadze kilogram, a jego organizm otrzymał niezbędne do rozwoju składniki. Miesięczne leczenie kosztuje 131 zł i zapewnia 90 porcji ratującej życie żywności terapeutycznej.
Sytuacja dzieci w Jemenie jest dramatyczna. Najmłodsi każdego dnia umierają z głodu. Zdecydowałem się wesprzeć kampanię UNICEF Polska dla Jemenu, bo nasza pomoc jest teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Ufam, że poruszymy serca Polaków i razem uratujemy wiele istnień.
mówi Maciej Orłoś, twarz tegorocznej kampanii Pomoc dzieciom w Jemenie.
Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.
30% badanych młodych osób uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej jest problemem. To dane z raportu UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”.
Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka dołącza do programu UNICEF Polska Miasto Przyjazne Dzieciom na mocy porozumienia podpisanego 28 października 2024 r. Troska o dobrostan najmłodszych i pełne wdrożenie praw dziecka na poziomie krajowym to priorytet na dla obu instytucji.