W tym kraju 70 procent mieszkańców potrzebuje pomocy

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
W Jemenie 70 procent mieszkańców potrzebuje pomocy

© UNICEF/Saleh Hayyan

Sześć lat wojny. 400 tysięcy skrajnie niedożywionych dzieci. 20 milionów ludzi w potrzebie. Jeden z najstarszych krajów świata jest dziś pogrążony w jednym z największych kryzysów humanitarnych. Jemen – państwo na skraju upadku.

Jemen w starożytności nazywany był Arabia Felix, czyli Szczęśliwa Arabia. Kraj szczycił się rozwiniętym rolnictwem i handlem morskim. Dziś to państwo jest nie do poznania. Wyniszczająca wojna, głód i przesiedlenia najbardziej odbiły swoje piętno na dzieciach. 

Jednym z nich jest półtoraroczna Gosson. Dziewczynka cierpi z powodu skrajnego niedożywienia. Waży zaledwie 5 kilogramów, czyli dwa razy mniej niż zdrowe dziecko w jej wieku. Wyniszczony organizm nie jest w stanie sam zwalczyć chorób takich jak biegunka czy zapalenie płuc, które dotykają głodujące dzieci. Gosson jest w szpitalu, trwa walka o jej życie.

Dzieci takich jak Gosson jest w Jemenie prawie 400 tysięcy. UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc najmłodszym w tym kraju. Wiele z nich żyje tylko dzięki pomocy humanitarnej. Brak środków uniemożliwia nam pomoc wszystkim potrzebującym dzieciom, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Sytuacja w Jemenie jest bardzo trudna od samego początku konfliktu w 2015 r. W ciągu ostatnich sześciu lat, zginęło tam lub zostało rannych 10 tysięcy dzieci. To czworo dzieci każdego dnia. UNICEF Polska już kilkakrotnie prowadził zbiórkę środków na pomoc dla Jemenu. Ostatnio Polacy przekazali ponad 3,3 mln zł! Pracownicy UNICEF na miejscu mogli za tę kwotę uratować zdrowie i życie tysięcy dzieci. To ogromna pomoc.

Sytuacja dzieci w Jemenie nadal jest dramatyczna. Najmłodsi każdego dnia umierają z głodu. Zdecydowałem się wesprzeć kampanię UNICEF Polska dla Jemenu, bo nasza pomoc jest teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Ufam, że poruszymy serca Polaków i razem uratujemy wiele istnień, powiedział Maciej Orłoś, który wspiera kampanię UNICEF Polska.

Jak pomóc?

Celem akcji UNICEF Polska jest zbiórka środków na pomoc żywnościową i medyczną dla dzieci w Jemenie. Organizacja chce zakupić i dostarczyć przede wszystkim żywność terapeutyczną stosowaną w leczeniu niedożywienia, np. wysokokaloryczną pastę z orzeszków ziemnych czy bogate w wartości odżywcze mleko w proszku. 

Każdy może pomóc. Nawet najmniejsza darowizna ma znaczenie, ponieważ może uratować zdrowie i życie dziecka w Jemenie. Aby ją przekazać, wystarczy wejść na stronę unicef.pl/jemen. Już dziś z całego serca dziękujemy za wsparcie okazane jemeńskim dzieciom, powiedziała Sylwia Nowik-Spiczonek, Dyrektor Fundraisingu UNICEF Polska. 

Walka z czasem trwa. Dzieci takie jak Gosson – bohaterka kampanii UNICEF Polska – nie mogą już dłużej czekać. Organizacja apeluje o pomoc. Kampania potrwa co najmniej do końca stycznia 2022 roku. W tym czasie UNICEF Polska będzie prosić o wsparcie Darczyńców z naszego kraju, podejmując szereg działań, m.in. w telewizji będą emitowane specjalne spoty z udziałem Maciej Orłosia. Wszystko po to, aby zebrać środki i uratować jak najwięcej dzieci w Jemenie.

Zobacz również

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej
Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Wpływ konfliktów zbrojnych na życie dzieci osiągnął w 2024 roku rekordowo niszczycielski poziom. Nigdy wcześniej tak wielu najmłodszych nie mieszkało w strefach działań zbrojnych ani nie zostało przymusowo przesiedlonych.

Więcej
Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej