5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Na całym świecie 213 mln dzieci znajduje się w centrum nieprzewidywalnych i niestabilnych kryzysów humanitarnych. Dotarcie do nich i zapewnienie terminowej oraz skutecznej pomocy to priorytet.

W 2025 roku ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej

© UNICEF/Bukhari

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Sytuacja dzieci w tych obszarach jest złożona i dynamiczna. Zmiany klimatyczne, konflikty zbrojne i ubóstwo to tylko niektóre z czynników, które wpływają ich życie. Te wielowymiarowe zagrożenia prowadzą do naruszania praw najmłodszych i zwiększają ich zależność od pomocy humanitarnej. Zrozumienie zagrożeń i związanych z nimi potrzeb dzieci jest kluczowe. 

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Afganistan 

Afganistan to jedno z najbardziej dotkniętych kryzysami humanitarnymi miejsc na świecie. 15 mln dzieci potrzebuje natychmiastowego wsparcia.

Codziennie miliony dzieci zmuszane są do pracy. Dziewczęta nie mają prawa do edukacji, ponieważ kończą ją w szóstej klasie. Ponad jedna trzecia dziewcząt zostaje wydana za mąż przed osiemnastymi urodzinami, często po to, aby pomóc bliskim w zdobyciu środków na utrzymanie. Tysiące rodzin jest wewnętrznie przesiedlanych ze względu na brak dostępu do podstawowych potrzeb, takich jak czysta woda i bezpieczne schronienie.

Afganistan to jedno z najbardziej dotkniętych kryzysami humanitarnymi miejsc na świecie

© UNICEF/Mark Naftalin

Sudan 

Z powodu wewnętrznego konfliktu życie i zdrowie 24 mln sudańskich dzieci jest zagrożone. Są one także zmuszane do opuszczania swoich domów, a Sudan jest krajem, który mierzy się z największym kryzysem przesiedleńczym na świecie.

Wysiedlenia, epidemie chorób, głód i ograniczony dostęp do pomocy humanitarnej tworzą śmiertelną kombinację dla najmłodszych mieszkańców Sudanu. Sytuacja jest szczególnie dramatyczna dla dzieci i rodzin uwięzionych na obszarach bezpośrednio dotkniętych konfliktem. Brakuje im odpowiedniej ochrony, wody, jedzenia i opieki medycznej. W całym kraju społeczno-ekonomiczne skutki wojny domowej odciskają największe piętno na dzieciach, które jednocześnie są najbardziej wrażliwe.

Z powodu wewnętrznego konfliktu życie i zdrowie 24 mln sudańskich dzieci jest zagrożone

© UNICEF/Ahmed Mohamdeen Elfatih

Demokratyczna Republika Konga 

W Demokratycznej Republice Konga trwa jeden z najbardziej złożonych i zapomnianych kryzysów na świecie, którego skutkiem jest m.in. wysiedlenie 3,5 mln dzieci.

Nasilenie konfliktu zbrojnego w tym kraju doprowadziło do masowych przesiedleń, które potęgują poziom ubóstwa. Niestabilność społeczna i trudne warunki życia zagrażają zdrowiu i dobrostanowi psychospołecznemu dzieci. W 2023 r. 14,9 mln najmłodszych doświadczyło najgorszych skutków brutalnego konfliktu. Dzieci narażone są na przemoc, dziewczęta na niechciane małżeństwa 900 tys. dzieci z Demokratycznej Republiki Konga nie ma dostępu do edukacji, co bezpośrednio odbije się na ich przyszłości.

W Demokratycznej Republice Konga trwa jeden z najbardziej złożonych i zapomnianych kryzysów na świecie, którego skutkiem jest m.in. wysiedlenie 3,5 mln dzieci

© UNICEF/Nathalie Mazinge

Strefa Gazy  

Obecnie ponad 96% kobiet i dzieci w Strefie Gazy nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb żywieniowych.

Z każdym mijającym tygodniem dzieci i ich rodziny w Strefie Gazy doświadczają niewyobrażalnego cierpienia, ponieważ są wielokrotnie zmuszane do przeprowadzki, aby uciec przed przemocą. Brak bezpieczeństwa, schronienia, jedzenia i czystej wody sprawia, że ich życie jest zagrożone. Gwałtowne wydarzenia pozostawiają głębokie ślady na ich psychice i ciałach. Z powodu złych warunków sanitarnych w Strefie Gazy istnieje duże ryzyko wybuchu epidemii polio. Ponad milion dzieci pilnie potrzebuje ochrony i wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Na północy nadal panuje głód, a dostęp do pomocy humanitarnej pozostaje poważnie ograniczony.

Ponad 96% kobiet i dzieci w Strefie Gazy nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb żywieniowych

© UNICEF/Eyad El Baba

Liban 

W wyniku nasilenia konfliktu w Libanie potwierdzono śmierć 104 dzieci, a 350 tys. musiało opuścić swoje domy. 

Sytuacja w Libanie jest niezwykle trudna. Pogłębiający się konflikt spowodował śmierć i obrażenia w tysięcy osób oraz doprowadził do przesiedlenia ponad miliona. Najmłodsi i ich rodziny często mieszkają na ulicach. Wiele osób uciekło z bombardowanych terenów bez zapasów i dobytku. Ponadto wykorzystywanie szkół jako tymczasowych schronień, chociaż konieczne, dodatkowo komplikuje sytuację, ponieważ wpływa na edukację tysięcy dzieci. Brakuje dostępu do podstawowych usług, wody, żywności i opieki zdrowotnej.

W wyniku nasilenia konfliktu w Libanie potwierdzono śmierć 104 dzieci, a 350 tys. musiało opuścić swoje domy

© UNICEF/Fouad Choufany

Zobacz wideo i dowiedz się czym jest adekwatne finansowanie i dlaczego jest tak ważne dla dzieci w kryzysach.

Dzięki wsparciu Darczyńców możemy dotrzeć do najbardziej bezbronnych dzieci i zapewnić im ratujące życie usługi, zasoby, dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji, czystej wody oraz zaplecza sanitarnego. Wspólnie możemy sprawić, że ich prawa są przestrzegane.

W 2025 roku apelujemy o 9,9 miliarda dolarów na wsparcie działań humanitarnych na rzecz dzieci. Fundusze te pomogą nam zaopiekować się 109 mln najmłodszych. Każda pomoc ma ogromne znaczenie.

Dołącz do nas i pomóż dotrzeć ze wsparciem do wszystkich dzieci w potrzebie, bo każde z nich zasługuje na zdrowe i bezpieczne dzieciństwo.

W 2025 roku pomogę dzieciom w kryzysie
Źródła:

Zobacz również

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Wpływ konfliktów zbrojnych na życie dzieci osiągnął w 2024 roku rekordowo niszczycielski poziom. Nigdy wcześniej tak wielu najmłodszych nie mieszkało w strefach działań zbrojnych ani nie zostało przymusowo przesiedlonych.

Więcej
Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wojna i chłód. Historia rodziny Katii z Ukrainy

Wołczańsk w obwodzie charkowskim był kiedyś przemysłowym miastem. Po sześciu miesiącach walk, toczących się w jego obrębie, leży w gruzach. Według lokalnych władz, 60% budynków zostało całkowicie zniszczonych, a reszta poważnie uszkodzona.

Więcej
CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. 

Więcej