Jak zabawa wzmacnia zdrowie psychiczne dziecka

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Jak zabawa wzmacnia zdrowie psychiczne dziecka

© UNICEF

Czas spędzony na zabawie jest niezbędny dla dobrego samopoczucia dziecka.    

Poprzez zabawę małe dzieci uczą się i nadają sens otaczającemu je światu. Podczas zabawy rozwijają się kluczowe kompetencje i umiejętności, takie jak umiejętności motoryczne, poznawcze, społeczne i emocjonalne. Siła zabawy wykracza jednak poza wczesną naukę: odgrywa ona również kluczową rolę w budowaniu zdrowia psychicznego dziecka i jego rodzica także! Dowiedz się, dlaczego czas spędzony na zabawie jest zarówno przyjemny, jak i zdrowy.

Dzieci, które regularnie bawią się z rodzicami, są mniej podatne na lęki, depresję, agresję i problemy ze snem.

Zabawa pomaga wzmocnić więź między rodzicem a dzieckiem. Wspólne przeżywanie radosnych chwil zabawy i nauki pomaga zbliżyć do siebie dzieci i ich opiekunów. Będąc pierwszym towarzyszem zabaw swojego malucha, dajesz mu okazję do poznawania nowych rzeczy i budowanie relacji. Podczas wspólnej zabawy możesz również zobaczyć świat z perspektywy dziecka.

Zapewniając miłość, wsparcie i uwagę dziecku, kładziesz podwaliny pod rozwój jego umiejętności emocjonalnych i społecznych, które wspierają zdrowie psychiczne i przyszłe dobre samopoczucie.

Zabawa pomaga obniżyć poziom stresu

Granie w gry, taniec i śpiewanie to świetne sposoby na złagodzenie stresu zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. Kiedy razem bawicie się i śmiejecie, Twoje ciało uwalnia endorfiny, które sprzyjają dobremu samopoczuciu.

Nawet krótkie chwile wspólnej zabawy są doskonałą okazją do wspierania dziecka, a jednocześnie pozwalają zapomnieć o pracy lub innych zobowiązaniach.

Badania wykazały również, że czas spędzony na zabawie może ochronić dzieci przed negatywnymi skutkami długotrwałego narażenia na stres. Długotrwałe odczuwanie stresu może wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne dziecka. Zabawa i pozytywne, wspierające relacje z dorosłymi mogą pomóc złagodzić te skutki.

Jak zabawa wzmacnia zdrowie psychiczne dziecka

© UNICEF

Zabawa pomaga dzieciom radzić sobie z trudnymi emocjami

Kiedy dzieci doświadczają problemów emocjonalnych, często przejawia się to w ich zabawie. Zapewnienie im bezpiecznej przestrzeni do zabawy pozwala przepracować uczucia, takie jak ból, strach lub strata, a jednocześnie pozwala im nadal być dziećmi. Zabawa daje możliwość wyrażenia emocji, z którymi się zmagają, a których nie potrafią jeszcze nazwać. Odtwarzając wielokrotnie w wyobraźni podczas zabawy bolesne wydarzenia, dzieci starają się je zrozumieć. Na przykład, jeśli dziecko było świadkiem kłótni dwojga dorosłych, może odtworzyć ten konflikt podczas zabawy lalkami.

Zabawa pomaga budować pewność siebie

Rozwiązywanie problemów i wymyślanie kreatywnych rozwiązań podczas gry lub układania puzzli daje dzieciom poczucie spełnienia i kompetencji. Spędzając czas na zabawie z dzieckiem pokazujesz mu, że jest doceniane i lubisz przebywać w jego towarzystwie. Ważne jest, aby poświęcić mu całą swoją uwagę podczas zabawy i w pełni się zaangażować. Dzielenie wspólnych doświadczeń sprawia, że dziecko czuje, że jest kochane i ważne – zatem uśmiechaj się, angażuj i ciesz się każdą chwilą!

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej