5 porad jak radzić sobie ze stresem
Stres potrafi zablokować nasze myślenie, sprawić, że zaczynamy panikować i działać nierozsądnie, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak się zachować, gdy rozpoznasz stresującą sytuację.
Stres potrafi zablokować nasze myślenie, sprawić, że zaczynamy panikować i działać nierozsądnie, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć jak się zachować, gdy rozpoznasz stresującą sytuację.
Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.
Jak młody człowiek może zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Dlaczego relacje rówieśnicze są tak ważne? Jaką rolę pełnią emocje? Czym jest kryzys? Kiedy skorzystać z pomocy innych, w tym specjalisty?
Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?
Umiejętność komunikowania tego, co czujemy i czego potrzebujemy, w sposób pełen szacunku, jest umiejętnością wyuczoną i jak w przypadku każdej kompetencji, im częściej ją praktykujemy tym stajemy się w niej lepsi. Asertywna komunikacja to zdolność do informowania innych z szacunkiem o tym, co czujemy lub myślimy.
Nasze relacje z innymi mogą wpływać na nasze samopoczucie w sposób pozytywny ale też negatywny. Posiadamy w swoim życiu wiele relacji – z przyjaciółmi, kolegami i koleżankami ze szkoły, członkami rodziny, nauczycielami, a nawet z nami samymi.
Możliwość mówienia bliskimi o tym, co leży nam na sercu, jest pierwszym krokiem do dobrego zdrowia psychicznego. Czasami jednak rozmowa z rodzicami o uczuciach i potrzebach bywa trudna.
Zdrowie psychiczne może nie być dobrze rozumiane. Różne społeczności i kultury inaczej postrzegają zdrowie psychiczne, co wpływa na to, w jaki sposób mówimy i myślimy na ten temat.
Wszyscy od czasu do czasu odczuwamy niepokój, kiedy mierzymy się z czymś niepewnym, przerażającym lub stanowiącym dla nas wyzwanie. Strach jest całkowicie naturalną ludzką emocją, której celem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa przed potencjalnymi zagrożeniami.
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się, że korzystając z mediów społecznościowych lub internetu odczuwałeś stres, doświadczyłeś samotności, zazdrości, lęku, czy obniżonej samooceny, wiedz, że nie jesteś sam.