Karmienie piersią po powrocie do pracy

Ten tekst przeczytasz w 6 minut.

Życie zawodowe i rodzinne, nawet w najlepszych momentach, może być trudne do pogodzenia. Matki karmiące piersią, które wracają do pracy po porodzie, mogą czuć się przytłoczone. Karmienie piersią daje dziecku najlepszy możliwy start w życie. Mleko matki działa również jak „pierwsza szczepionka” dla niemowląt, wspiera ich rozwój mózgu oraz chroni zdrowie kobiety.

Kobieta karmiąca dziecko piersią

© UNICEF/UNI418667/Ion

UNICEF i WHO wzywają rządy i pracodawców do wprowadzania polityk przyjaznych rodzinie, które zapewnią matkom czas, przestrzeń i wsparcie potrzebne w trakcie karmienia piersią.

Poniżej kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zaplanować i ułatwić powrót do pracy.

Zaplanuj z wyprzedzeniem

Powiedz rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom o swojej decyzji o karmieniu piersią i poszukaj grup wsparcia dla karmiących. Znajdziesz w nich wiele podpowiedzi i rozwiązań oraz wsparcia.

Oto kilka sposobów, kobiety których możesz skorzystać chcąc kontynuować karmienie piersią podczas pracy:

 • trzymaj dziecko przy sobie i karm je piersią przez cały dzień;
 • jeśli pracujesz niedaleko miejsca zamieszkania, idź do domu w ciągu dnia, aby nakarmić dziecko piersią lub poproś kogoś, aby przyprowadził dziecko do biura;
 • jeśli miejsce pracy jest dalej, skorzystaj z pobliskiego żłobka, w którym będziesz mogła karmić piersią w trakcie dnia pracy;
 • jeśli karmienie piersią w godzinach pracy nie jest możliwe, naucz się odciągać mleko i zostawiaj je zabezpieczone, dla osoby, która będzie opiekować się dzieckiem i je nakarmi.
Kobieta karmiąca dziecko piersią

© UNICEF/UNI418668/Ion

Wsparcie karmienia piersią w pracy

Czy Twój pracodawca oferuje takie udogodnienia jak opieka nad dziećmi na miejscu lub czy matki mogą przyprowadzać swoje dzieci do pracy? 

Pracodawca musi co najmniej przestrzegać wszelkich obowiązujących przepisów dotyczących urlopu macierzyńskiego i wsparcia karmienia piersią w miejscu pracy. Sprawdź, co jest wymagane tam, gdzie mieszkasz. 

Zapytaj o zasady dotyczące laktacji w miejscu pracy. Czy jest oddzielny pokój do karmienia piersią? Jak  wygląda korzystanie z niego? Jeśli w biurze nie ma takiego rozwiązania, porozmawiaj ze swoim przełożonym lub działem HR o tym, jakie wsparcie może być zapewnione, na przykład w formie prywatnego pokoju. 

Jeśli w Twoim miejscu pracy nie ma jeszcze polityki dotyczącej wspierania karmienia piersią, możesz rozważyć podzielenie się zaleceniami UNICEF.

Zamiast od razu wracać do pięciodniowego tygodnia pracy, sprawdź, czy możesz wprowadzić pewną elastyczność w swoim harmonogramie, kiedy zaczniesz od nowa. Jeśli to możliwe, stopniowy powrót do pracy, praca tymczasowa w niepełnym wymiarze godzin lub praca zdalna mogą pomóc Ci dostosować się do rutyny karmienia piersią. Jeśli pracujesz na nocną zmianę, zapytaj, czy możesz się przenieść na poranną zmianę, abyś mogła bezpośrednio karmić piersią w nocy.

Pamiętaj, że Twój pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci bezpieczeństwo w miejscu pracy, a także zagwarantować, aby w pracy nie dochodziło do dyskryminacji ze względu na ciążę, karmienie piersią lub sytuację rodzinną.

Kobieta karmiąca dziecko piersią

© UNICEF/UNI418672/Ion

Lista kontrolna przed powrotem do pracy  

Postaraj się zaplanować swój dzień pracy i uwzględnić w nim okresy karmienia piersią. Ustawienie alarmu w telefonie lub zaznaczenie w kalendarzu, posłużą Ci jako przypomnienie i ułatwią pilnowanie czasu.

Przed powrotem do pracy wypróbuj nowy harmonogram. Pomoże Ci to przygotować się na wyzwania i znaleźć na nie rozwiązania. 

Pamiętaj o:

 • wkładkach laktacyjnych do wyściełania biustonosza, aby zapobiec plamom mleka na ubraniach;
 • pojemnikach do przechowywania mleka;
 • etykietkach i długopisie;
 • pojemniku z wkładami z mrożonego lodu/żelu;
 • jeśli używasz laktatora, dołącz elementy potrzebne do czyszczenia urządzenia.

Mleko matki można przechowywać w czystych szklanych lub twardych plastikowych butelkach ze szczelnymi zakrętkami niezawierających bisfenolu A. Pojemniki do przechowywania należy czyścić ciepłą wodą z mydłem. Dostępne są również torby do przechowywania zamrożonego mleka matki. Zawsze oznaczaj datę i godzinę na pojemniku do przechowywania czymś, co nie będzie się rozmazywać po zamoczeniu, zwłaszcza jeśli mleko ma być zamrożone (np. niezmywalny marker na taśmie maskującej).

Zbieranie i przechowywanie mleka kobiecego w miejscu pracy

W pracy staraj się odciągać pokarm tak często, jak karmisz dziecko, i przechowuj mleko w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Pamiętaj o oznaczeniu pojemnika datą i godziną pobrania.

Przechowuj pojemniki w lodówce lub izolowanej lodówce (takiej jak oddzielna torba lub pojemnik na lód) z zamrożonymi okładami z żelu/lodu. Przechowując mleko w lodówce, trzymaj je z tyłu, gdzie temperatura jest stała. Nie umieszczaj mleka na drzwiach lodówki, ponieważ za każdym razem, gdy drzwi są otwierane, temperatura nieznacznie wzrasta i może zwiększyć ryzyko rozwoju bakterii w mleku.

Transport i przechowywanie mleka matki w domu

Transportuj odciągnięte mleko do domu w izolowanej lodówce. Skontaktuj się z przedstawicielami krajowego systemu ochrony zdrowia, aby uzyskać informacje dotyczące przechowywania mleka. Mogą się one różnić w zależności od kraju. Jako ogólne podejście, WHO i UNICEF zalecają:

 1. Świeżo odciągnięte mleko, które dziecko ma spożyć w ciągu 24 godzin, najlepiej przechowywać w tylnej części lodówki, gdzie temperatura jest najbardziej stała.
 2. Mleko matki, które nie zostanie wykorzystane w ciągu 24 godzin, będzie mogło być dłużej przechowywane, jeśli zostanie zamrożone. Zamrażanie małych ilości jest bardziej praktyczne. Unikamy wtedy wielokrotnego zamrażania i rozmrażania lub marnowania mleka.
 3. Jeśli lodówka nie jest dostępna, odciągnięte mleko można przechowywać przez około 8 godzin w temperaturze pokojowej.
Dziecko pijące mleko z piersi

© UNICEF/UNI412337/Wong

Bezpośrednio karm piersią, kiedy tylko możesz

Odciąganie pokarmu w miejscu pracy i bezpośrednie karmienie piersią dziecka, gdy tylko jest to możliwe, pomoże Ci w utrzymaniu produkcji pokarmu. Gdy mleko nie jest regularnie opróżniane z piersi, może doprowadzić do zatkania przewodów mlecznych, zapalenia sutka i zmniejszenia zasobów mleka matki.

Przeczytaj artykuł "Karmienie piersią podczas choroby".

Najlepiej jest nakarmić dziecko bezpośrednio przed pójściem do pracy i po powrocie z niej. Poinstruuj osobę opiekującą się dzieckiem, aby starała się nie karmić dziecka do końca na godzinę przed twoim powrotem do domu. W przeciwnym razie dziecko może być najedzone i nie będzie chciało od razu być karmione piersią.

W miarę możliwości staraj się nie pomijać bezpośredniego karmienia piersią w nocy, ponieważ pomaga to podtrzymać produkcję mleka.

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka nie jest łatwy i mogą być chwile, kiedy to wszystko będzie wydawało się zbyt trudne. Pamiętaj, że jest to sytuacja tymczasowa, a dostosowanie się może trochę potrwać. Na koniec: karmienie piersią nie jest zadaniem dla jednej kobiety – więc nie wahaj się prosić o pomoc członków rodziny, przyjaciół i współpracowników.

Zobacz również

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

5 prostych sposobów na interakcje z dzieckiem poprzez zabawę

W trakcie pierwszego 1000 dni życia dziecka (3 lata) mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Jeszcze zanim małe dzieci opanują naukę mówienia, możemy pomóc wpływać pozytywnie na rozwój ich mózgu.

Więcej
Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Zabawa to podstawa rozwoju dziecka

Może się wydawać, że w zabawie chodzi wyłącznie o radość, ale dla niemowląt i małych dzieci zabawa to coś znacznie więcej. Pozwala na uczenie się i rozwijanie ważnych umiejętności życiowych — od rozwiązywania problemów po wyrażanie pomysłów. 

Więcej
10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

10 zdrowych nawyków cyfrowych dla całej rodziny

Wychowywanie dzieci w erze cyfrowej nie jest proste. Czasem ciężko nadążyć za rozwojem technologii i pojawiającymi się wraz z nim zagrożeniami i udogodnieniami.

Więcej