Rodzicielski Mini Master Class: karmienie piersią

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Spotkaliśmy się z dr Michele Griswold, ekspertką ds. laktacji, aby odpowiedzieć na niektóre z wielu pytań dotyczących karmienia piersią.

©UNICEF_Polska

Przygotowaliśmy specjalny poradnik karmienia piersią dla wszystkich mam!

Poniżej transkrypcja filmu "Karmienie piersią: Mini Parenting Master Class".

Czy wiesz, że Twoje brodawki sutkowe mają dobre bakterie? Z tego powodu nie trzeba ich myć przed karmieniem piersią. Nazywam się dr Michele Griswald, a to jest mój Rodzicielski Mini Master Class na temat karmienia piersią.  

Czy karmienie piersią jest łatwe?

Zdarza się, że matki słyszą, że karmienie piersią jest naturalne i łatwe. Czasami karmienie może być proste przy pierwszym dziecku, a trudne przy drugim dla tej samej mamy. Więc to zależy.

Poznaj 14 mitów na temat karmienia piersią

Czy karmienie piersią boli?

Jeśli bolą cię sutki, nie porzucaj karmienia piersią. Kontynuuj, lecz postaraj się uzyskać pomoc, by dowiedzieć się, dlaczego odczuwasz ból.

Ile powinno jeść moje dziecko?

Oznaki głodu powinny pojawiać się od 8 do 12 razy w ciągu doby. Noworodki muszą jeść dużo, ponieważ szybko rosną. Podwajają swoją wagę urodzeniową w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, a czasami wcześniej. Wyobraź sobie, ile trzeba jeść, żeby podwoić swoją wagę!

Czy należy myć brodawki sutkowe przed karmieniem piersią?

Mycie brodawek sutkowych przed karmieniem nie jest konieczne, ponieważ piersi i skóra wokół nich wytwarzają dobre bakterie. To właśnie one pomagają zapobiegać infekcjom piersi matki.

Kiedy powinnam zacząć karmić piersią?

Pierwsza godzina po porodzie to bardzo ważny czas dla matki i dziecka. Karmienie piersią jest doskonale zorganizowanym, neurologicznym procesem. Trzymanie dziecka przy ciele matki zaraz po urodzeniu może pomóc mu uspokoić się na tyle, by zaczęło szukać piersi. Jeśli ułożymy matkę i dziecko w ten sposób po narodzinach, zwykle dziecko samo zacznie zbliżać się do piersi. Nastąpi to w czasie od 30 minut do godziny.

Co powinnam jeść podczas karmienia piersią?

Większość matek podczas karmienia piersią może jeść wszystko na co mają ochotę i może stosować swoją normalną dietę. Interesujące jest to, że cokolwiek zjedzą, dzieci będą czuły ten smak w mleku i w ten sposób zaczną przygotowywać się do zwykłego jedzenia, które wprowadza się w wieku około 6 miesięcy.

Czy po powrocie do pracy będę musiała przestać karmić dziecko piersią?

Byłoby najlepiej, gdyby matki, które wracają do pracy, nie musiały odstawiać swoich dzieci od piersi. Mamy potrzebują czasu i wsparcia, aby kontynuować karmienie piersią. Zarówno ze strony swoich rodzin, miejsc pracy, pracodawców oraz wsparcia całych swoich społeczności.

Karmienie piersią to nie tylko przekazywanie pokarmu. To część pielęgnacji dziecka, która pomaga mu rosnąć i rozwijać się przez całe życie.

UNICEF i WHO zalecają, aby niemowlęta były karmione tylko piersią przez 6 miesięcy, począwszy od pierwszej godziny życia. Po ukończeniu 6 miesiąca życia dzieci powinny otrzymywać pokarmy uzupełniające, przy jednoczesnym kontynuowaniu karmienia piersią przez okres do 2 lat lub dłużej.

Dr Michele Griswold jest konsultantką laktacyjną, pielęgniarką, badaczką i zwolenniczką karmienia piersią. Reprezentuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Konsultantów Laktacyjnych w WHO/UNICEF Global Breastfeeding Collective, które wzywa rządy i społeczeństwo do zapewnienia matkom wsparcia potrzebnego do karmienia piersią.

Zobacz również

O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

WIDEO - O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Jaka jest rola rodziców w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży? Czy kryzysom można przeciwdziałać? Kiedy szukać wsparcia specjalisty? 

Więcej
Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Rozstrzygnięcie konkursu grantowego „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”

Konkurs grantowy „Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce”, organizowany przez UNICEF Polska i firmę Symbase, został rostrzygnięty.

Więcej
Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej