Afu – ciężka praca tuż po porodzie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
_X8A4533_rtr_aktu

Afu budzi się o świecie. Z maleństwem w chuście wychodzi z glinianej chaty i rusza poza osadę nazbierać drewna na opał. Potem grzeje wodę na palenisku i szykuje śniadanie dla całej rodziny. Wioska Mahadougu, w której mieszka, jest położona w regionie Sikasso, na południu Mali. Sikasso to spiżarnia całego kraju. Większość mieszkańców regionu utrzymuje się z rolnictwa. W wiosce Afu uprawia się orzeszki ziemne i maniok. Jest właśnie końcówka pory deszczowej, więc pracy w polu jest mnóstwo. Dobre plony to nie tylko żywność dla całej rodziny, ale też szansa na zarobek.

Po śniadaniu mąż Afu i pozostali członkowie rodziny idą do pracy w polu. Dla Afu to czas na przygotowanie obiadu, który następnie wkłada do dużego kosza i niesie na głowie w miejsce, gdzie pracują jej bliscy.

Jej maleńki synek śpi zazwyczaj wygodnie umieszczony w owiniętej wokół matczynego ciała chuście.

Po drodze do domu młoda mama musi jeszcze nazbierać drewna, gdyż opału musi starczyć na cały wieczór. Afu mówi, że bardzo lubi gotować, ale dopytywana zdradza, że jej ulubionym zajęciem jest taniec – belafon.

_X8A4376_rtr_aktu

Afu wyszła za mąż jako 15-latka. W Mali to niestety norma.

Tu młode dziewczęta wcześnie zostają matkami, a wskaźnik umieralności podczas porodu należy do najwyższych na świecie.

W regionie Sikasso zaledwie 12% porodów odbywa się przy wsparciu personelu medycznego. Afu pierwszego synka urodziła w wieku 17 lat, niestety chłopiec przeżył tylko 8 dni. Drugiej ciąży nie udało jej się donosić.

Teraz Afu ma 21 lat. Uważała na siebie w czasie ciąży i była aż na 4 konsultacjach medycznych. Opowiada, że zaczęła rodzić w środku nocy. Planowała dotrzeć do ośrodka zdrowia, ale w rodzinie są tylko dwa motocykle i niestety obydwa nie były dostępne.

Afu nie miała wyjścia, musiała rodzić w glinianej chacie.

Kiedy poród trwał już wiele godzin, starszy brat męża podał jej tradycyjne lekarstwo na przyspieszenie skurczy. Pomagała też najstarsza i najbardziej doświadczona członkini rodu – babcia męża. Na szczęście, mimo braku bieżącej wody, prądu i jakiejkolwiek pomocy medycznej synek Afu jest zdrowy i rozwija się dobrze. Nie wszystkie dzieci w Mali mają tyle szczęścia.

_X8A4516_rtr_aktu

W Mali, z powodu braku dostępu do opieki medycznej, tysiące dzieci umiera w pierwszych dniach po narodzinach. Tysiące mam traci życie podczas porodu. Pojawia się jednak nadzieja, bo możemy zapobiec takim sytuacjom w przyszłości wyposażając szpitale w Mali w aparaturę i leki oraz zapewniając położnym sprzęt pozwalający na bezpieczne przyjmowanie porodów w domach.

Przekaż darowiznę teraz i pomóż dziecku w Mali bezpiecznie przyjść na świat.

banner_528x220

Zobacz również

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Miesiąc rodzicielstwa. O co chodzi z self-care?

Self-care można tłumaczyć jako dbanie, troskę o siebie lub samoopiekę. Bez względu jaką nazwą się posługujemy, to oznacza ona każdą czynność, którą wykonujemy celowo, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Potrzebuje jej każdy – zarówno rodzic, jak i dziecko. 

Więcej
Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Miesiąc rodzicielstwa. Proste i skuteczne sposoby na zarządzanie stresem

Bycie rodzicem to istny rollercoaster uczuć - od radości i miłości, przez złość, aż do obojętności. Wychowywaniu towarzyszy także stres związany z ciągłym niedoczasem, godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, a także troską o małe pociechy. Jest on jednak nieodłącznym elementem życia i naturalną reakcją organizmu.

Więcej
Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej