CREATON Polska czwarty rok w programie „Przyjaciel UNICEF”
CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych.
Decyzje biznesowe dotyczące warunków pracy, zatrudnienia oraz cen i strategii rynkowych bezpośrednio wpływają na dobrostan dzieci. Niekiedy praktyki akceptowalne dla dorosłych mogą nie uwzględniać praw dzieci, jak na przykład normy zanieczyszczenia powietrza oparte wyłącznie na tolerancji dorosłych, ignorujące skutki dla najmłodszych.
Ponad miliard dzieci na świecie odczuwa wpływ globalnych łańcuchów dostaw, które oddziałują na ich rodziny. W 2020 roku, około 160 milionów dzieci było zmuszanych do pracy, a ryzyko to zwiększyło się wskutek pandemii COVID-19. Dodatkowo, ponad 800 milionów matek na świecie nie korzysta z odpowiedniego urlopu macierzyńskiego ani świadczeń związanych z macierzyństwem, a około 2 miliardy dzieci mieszka w obszarach z zanieczyszczeniem powietrza przekraczającym normy Światowej Organizacji Zdrowia.
Kiedy firmy przeglądają swoje standardy i praktyki, prawa dzieci często pozostają niezauważone. Włączenie tych praw do strategii korporacyjnych wymaga przemyślenia takich aspektów jak warunki pracy, bezpieczeństwo produktów, praktyki marketingowe oraz wpływ na środowisko. UNICEF wspiera przedsiębiorstwa w identyfikacji i zarządzaniu tym wpływem, promując prawa dzieci w każdym aspekcie działalności biznesowej.
Współpracując z Save the Children i UN Global Compact, UNICEF opracował Zasady dotyczące praw dziecka i biznesu (CRBP), które kładą nacisk na korporacyjną odpowiedzialność za przestrzeganie tych praw. Zasady te wzywają do zapobiegania szkodom i aktywnej ochrony interesów dzieci, podkreślając konieczność szacunku dla ich praw we wszystkich działaniach i relacjach biznesowych.
W 2012 roku UNICEF, wspólnie z Save the Children i UN Global Compact, wprowadził Zasady dotyczące praw dziecka i biznesu, które mają na celu zwrócenie uwagi na wpływ przedsiębiorstw na dzieci i opracowanie skutecznych metod radzenia sobie z tym wpływem. UNICEF współpracuje globalnie z firmami w ponad 70 krajach oraz z szerokim spektrum interesariuszy, w tym z rządami, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, branżami i agencjami ONZ. Ta współpraca umożliwiła zgromadzenie dowodów na temat wpływu działalności biznesowej na prawa dzieci w różnych sektorach, od odzieżowego po żywnościowy.
UNICEF wspiera firmy w integrowaniu poszanowania praw dzieci do ich codziennej praktyki, oferując praktyczne narzędzia i wskazówki, które pomagają w ocenie wpływu, zarządzaniu łańcuchami dostaw, marketingu oraz ochronie dzieci. Dzięki tym działaniom, UNICEF dąży do osiągnięcia skali i zrównoważonego rozwoju, stawiając dzieci na pierwszym miejscu i inspirując do tworzenia odpowiedzialnych praktyk biznesowych.
POBIERZ ZASADY W ZAKRESIE PRAW DZIECKA I ODPOWIEDZIALNEGO BIZNESU
Aby szanować i wspierać prawa dziecka, firmy muszą zarówno zapobiegać szkodom, jak i aktywnie chronić interesy dzieci
Prawa dziecka i zasady biznesowe
Bardziej sprawiedliwy świat i przyszłość, w której warto żyć dla wszystkich ludzi: do tego zobowiązała się społeczność międzynarodowa w 2015 roku, przyjmując Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.
W Agendzie 2030 wszystkie kraje – bez wyjątku – postawiły sobie za cel wspólne stawienie czoła globalnym wyzwaniom i wzięcie odpowiedzialności za to i przyszłe pokolenia. W centrum Agendy 2030 znajduje się 17 celów zrównoważonego rozwoju (SDG), które mają na za zadanie przyspieszyć rozwój gospodarczy, społeczny i ekologiczny. Nikt – łącznie z dziećmi – nie powinien zostać pozostawiony w tyle na drodze do zrównoważonego rozwoju. „Nie pozostawiaj nikogo w tyle” to główna zasada przewodnia Agendy 2030. Oznacza to również: tylko jeśli poprawimy warunki życia dzieci, możemy osiągnąć te cele do 2030 roku i uczynić świat lepszym miejscem dla nas wszystkich.
Nikt – łącznie z dziećmi – nie powinien zostać pozostawiony w tyle na drodze do zrównoważonego rozwoju. „Nie pozostawiaj nikogo w tyle” to główna zasada przewodnia Agendy 2030.
Oznacza to również: tylko jeśli poprawimy warunki życia dzieci, możemy osiągnąć te cele do 2030 roku i uczynić świat lepszym miejscem dla nas wszystkich.
Każdy z 17 celów zawartych w Agendzie 2030 ma kluczowe znaczenie dla dzieci i ich dobrostanu. Wiele celów bezpośrednio odnosi się do jednego lub większej liczby praw dziecka.
Na przykład w Agendzie 2030 społeczność międzynarodowa postawiła sobie za cel zwiększenie szans dzieci na przeżycie i rozwój, zapewnienie wszystkim dzieciom i młodym ludziom dostępu do edukacji, lepszą ochronę dziewcząt i chłopców na całym świecie przed przemocą i wyzyskiem, a także środowiska życia przyszłych pokoleń, aby chronić i promować równe szanse dzieci.
To, czy uda nam się urzeczywistnić wizję bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata do 2030r., zależy w decydującym stopniu od realizacji praw dziecka.
To, jak daleko zaszedł świat we wdrażaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju, można zatem zobaczyć także w tym, jak radzą sobie dzisiaj dzieci. Ten obraz jest bardzo krytyczny.
Na półmetku przyjętej w 2015 roku Agendy 2030 jesteśmy dalecy od osiągnięcia globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). Dlatego tym ważniejsze jest, aby w nadchodzących latach przywrócić świat na właściwe tory.
W centrum uwagi muszą znajdować się dzieci i ich prawa. Tylko pod warunkiem, że wszystkie dzieci są odpowiednio chronione i wspierane oraz mają takie same możliwości dobrego dorastania i godnego życia, będą mogły kształtować jutrzejszy świat w sposób zrównoważony.
Rządy ponoszą szczególną odpowiedzialność za wdrażanie praw dziecka i realizację Agendy 2030.
Dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ważne jest, aby wszystkie kraje znacznie bardziej systematycznie niż dotychczas gromadziły dane o sytuacji życiowej dzieci. W ten sposób można zidentyfikować ewentualne luki we wdrażaniu praw dziecka i trwale je wyeliminować.
Inwestycje muszą być kierowane tam, gdzie dzieci ich najbardziej potrzebują – w Polsce i na całym świecie. Najlepszą inwestycją w przyszłość jest przekazywanie środków na poprawę zdrowia i możliwości rozwoju dzieci, na edukację, ochronę przed przemocą i wyzyskiem, bezpieczne i czyste środowisko oraz tworzenie równych szans dla każdego dziecka. Nie można zapominać o dzieciach znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji.
Bardziej sprawiedliwy i bardziej zrównoważony świat można osiągnąć jedynie wtedy, gdy wszyscy wspólnie przejmą odpowiedzialność za dzieci: politycy, biznes, społeczeństwo obywatelskie i każdy z nas. Musimy opierać się na dobrych doświadczeniach we wdrażaniu praw dziecka zdobytych na przestrzeni ostatnich 30 lat i poczynić nowe postępy na rzecz dzieci. Aby to osiągnąć, potrzebujemy między innymi pogłębionego dialogu, większych innowacji i bliższej współpracy między wszystkimi właściwymi podmiotami.
Dzieci i młodzież są głównymi aktorami zmian, ponieważ dotyczą one ich życia i przyszłości. Agenda 2030 wyraźnie to podkreśla. Aby jednak dzieci i młodzież mogły aktywnie przyczyniać się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, wszystkie dzieci muszą znać swoje prawa oraz znaczenie i cele Agendy 2030. Aby to osiągnąć, należy udostępniać im informacje odpowiednie do wieku, na przykład w szkołach, oraz stwarzać nowe formaty partycypacji, aby młodzi ludzie mogli odpowiednio uczestniczyć w odpowiednich procesach politycznych i społecznych.
Celem UNICEF jest trwała poprawa świata dla dzieci i nie pozostawienie żadnej dziewczynki ani chłopca w tyle. UNICEF jest do tego wyraźnie upoważniony na mocy Konwencji ONZ o prawach dziecka.
CREATON Polska sp. z o.o. jako wieloletni partner UNICEF Polska, ponownie przekazuje środki finansowe na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach życiowych.
Firma Gold Drop Sp. z o.o. dołączyła do programu „Firma z Sercem”. Swoim udziałem w programie chce przyczynić się do ochrony życia i zdrowia dzieci przebywających w strefach konfliktu, a także najmłodszych cierpiących z powodu głodu i susz.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN przedłużyło udział w programie „Przyjaciel UNICEF” o kolejny rok, przekazując środki m.in. na pomoc dzieciom w strefach konfliktu.