Trzęsienie ziemi w życiu bliźniaczek z Nepalu

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI185642

Charikot, dystrykt Dholkha, Nepal – dziewięcioletnia Ganga Nepali czesze swoje długie włosy w obozie dla osób, które w wyniku trzęsienia ziemi w Nepalu straciły domy. Choć nieśmiało wpatruje się w podłogę, z całą stanowczością potwierdza, że jest najstarsza z trojga rodzeństwa.

Mam taką wyjątkową siostrę. Ale to ja jestem starsza, mówi Ganga Nepali. Mówiąc „wyjątkowa” ma na myśli siostrę bliźniaczkę.

To prawda, urodziła się kilka sekund przede mną, więc jest ode mnie starsza, ale to ja opiekuję się nimi wszystkimi,mówi niezwykle pewna siebie Jamuna, siostra Gangi. 

Kiedy 25 kwietnia Nepal nawiedziło trzęsienie ziemi, Jamuna była w domu wraz z rodzeństwem i matką i to ona przejęła kontrolę nad sytuacją. Powiedziałam im, aby się nie martwili i poleciłam wyjść z domu, jak tylko ziemia przestanie się trząść,przypomina sobie. 

Niecałe trzy tygodnie później kraj nawiedziło drugie trzęsienie ziemi, którego epicentrum znajdowało się 15 kilometrów od Charikot. Jamuna była właśnie w odwiedzinach u koleżanki. Tak bardzo się bałam. Myślałam, że dom się zawali,mówi. Pamięta, że myślała: „nie ma tu moich rodziców i mogę umrzeć”.

Jamuna odnalazła mamę, bliźniaczkę i młodszego brata całych i zdrowych, ale nigdzie nie było jej ojca. Kiedy pojawił się w końcu siedem godzin później, poczułam ogromną radość,mówi z uśmiechem. Buzowało we mnie tyle emocji, że nie mogłam wydusić z siebie słowa!

Tę noc spędzili na zewnątrz, na jednym z pól namiotowych należących do miasta. We wspomnieniach Gangi ta noc wydawała się nie mieć końca.

Tak się bałam, że nie mogłam ani jeść, ani spać. Całą noc trzymałam siostrę za rękę, drżąc i pocąc się przy każdym drgnięciu ziemi,wspomina.

UNI185655

Od tego czasu Ganga i Jamuna mieszkają w namiocie. W wolnym czasie odwiedzają prowadzone przez UNICEF Miejsce Przyjazne Dzieciom - świetlicę stworzoną specjalnie dla dzieci. Jednym z pracujących tam wolontariuszy jest Kuisang Rumba, słynny aktor znany z nepalskich teledysków. Często uczy tam tanecznych ruchów, tworząc do tego akompaniament za pomocą ruchu warg. Dziwaczne dźwięki i taniec sprawiają, że dzieci śmieją się do rozpuku.

Jamuna jako pierwsza podchodzi do niego i powtarza choreografię. Ganga tylko patrzy i uśmiecha się nieśmiało.

Pierwszego dnia wiele z tych dzieci było nieśmiałych, przestraszonych i biernych,tłumaczy Kuisang. Jednak po trzech lub czterech spotkaniach większość z nich ośmieliła się, zaczęła aktywnie uczestniczyć w zajęciach i powtarzać moje ruchy.

Ganga lubi spędzać czas w świetlicy, ale wolałaby wrócić do normalności. Brakuje mi szkoły i najlepszej przyjaciółki. Nie mam pojęcia, gdzie się teraz podziewa. Nie słyszałam o niej od czasu drugiego trzęsienia ziemi.

Jamuna martwi się o swoją rodzinę. Powtarza, że „o wszystkich się troszczy” - o bliźniaczkę, czteroletniego braciszka i mamę, która ma w dodatku problem z alkoholem.

UNI185676
UNI185690

Jamuna ma jeszcze tyle marzeń do spełnienia. Nie może się doczekać powrotu do szkoły. Lubię śpiewać, tańczyć i bawić się w świetlicy dla dzieci, ale zaczynam się nudzić. Chcę czytać i pisać. Tęsknię za dawnymi czasami,mówi. Słyszałam, że naukowiec to dobry zawód. Chcę więc pilnie się uczyć, aby móc nim zostać w przyszłości. Proszę, pomóżcie nam wrócić do szkoły jak najszybciej.

Mariana Palavra

Według szacunków UNICEF, na  skutek tragicznego trzęsienia ziemi w Nepalu 32 000 sal lekcyjnych uległo zniszczeniu, a w najbardziej dotkniętych przez kataklizm regionach ponad 90% szkół zostało całkowicie zburzonych. Pracownicy UNICEF cały czas są na miejscu i robią wszystko, aby zapewnić dzieciom tymczasowe miejsca do nauki i odbudować istniejące szkoły.

Dołącz do nas – przekaż dziś darowiznę i pomóż dzieciom w Nepalu. Liczy się każda pomoc.

900x323

Zobacz również

Rok działalności UNICEF na świecie

Rok działalności UNICEF na świecie

Wielopłaszczyznowy kryzys obserwowany na całym świecie powoduje, że w minionym roku liczba osób wymagających pomocy humanitarnej wzrosła do ok. 274 mln. UNICEF nie ustaje w staraniach o poprawę sytuacji dzieci wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne. 

Więcej
Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Na całym świecie matki cierpią z powodu niedożywienia

Globalnie ponad miliard nastolatek i kobiet cierpi z powodu niedożywienia (w tym niedowagi i niskiego wzrostu), niedoborów podstawowych mikroelementów oraz anemii, co ma katastrofalne skutki dla ich życia i samopoczucia. Epicentrum kryzysu żywieniowego stanowią Azja Południowa i Afryka Subsaharyjska.

Więcej
5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich.

Więcej