Catherine M. Russell nową Dyrektor Generalną UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Catherine M. Russell zastąpi Henriettę H. Fore na stanowisku Dyrektora Generalnego UNICEF. Informację przekazał Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres.

Catherine M. Russell ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań, które są w stanie pomóc najsłabszym społecznościom na świecie oraz w realizowaniu programów chroniących kobiety i dziewczęta, zwłaszcza podczas kryzysów humanitarnych.

Obecnie Catherine M. Russell pełni funkcję Dyrektora Biura Kadr Prezydenckich w Białym Domu oraz Asystentki Prezydenta USA. W latach 2013-2017 była Ambasadorem Nadzwyczajnym ds. Kobiet w Departamencie Stanu USA. Na tym stanowisku zajmowała się kwestiami kobiet we wszystkich elementach polityki zagranicznej USA, reprezentowała Stany Zjednoczone w ponad 45 krajach i współpracowała z zagranicznymi rządami, organizacjami wielostronnymi i społeczeństwem obywatelskim. Była głównym architektem przełomowej strategii USA na rzecz wzmocnienia pozycji dziewcząt.

Wcześniej Catherine M. Russell pełniła funkcję Zastępcy Asystenta Prezydenta Baracka Obamy, Starszego Doradcy ds. Kobiet w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, Zastępcy Prokuratora Generalnego w Departamencie Sprawiedliwości oraz Dyrektora ds. Personalnych w Senackiej  Komisji Sądownictwa. 

Catherine M. Russell wykładała w Harvard Kennedy School jako stypendystka Instytutu Polityki. Pełniła również funkcję współprzewodniczącej zarządu Women's Foreign Policy Group, członka zarządu Women for Women International, członka organizacji non-profit KIVA Advisory Council oraz członka inicjatywy Trust Women fundacji Thomson Reuters.

Nowa Dyrektor Generalna UNICEF posiada licencjat z filozofii uzyskany z wyróżnieniem na Boston College oraz tytuł doktora nauk prawnych Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona. 

Catherine Russell ma ogromną wiedzę i cieszę, że stanowisko Dyrektora Generalnego UNICEF mogę przekazać osobie z jej doświadczeniem oraz głęboką troską o dzieci i kobiety. Nie mam wątpliwości, że UNICEF i najmłodsi na całym świecie będą w dobrych rękach pod jej kierownictwem, powiedziała Henrietta Fore, dotychczasowa Dyrektor Generalna UNICEF.

Serdecznie witam Catherine Russell w rodzinie UNICEF i nie mogę się doczekać współpracy. Ma ona nasze pełne poparcie w pełnieniu tej kluczowej roli, powiedział Rytis Paulauskas, Ambasador Litwy przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i Przewodniczący Rady Zarządzającej UNICEF.

Catherine M. Russell przejmie obowiązki Dyrektora Generalnego UNICEF na początku przyszłego roku. Będzie ósmym Dyrektorem Generalnym UNICEF i czwartą kobietą, która pokieruje największą organizacją humanitarną działającą na rzecz dzieci. 

Zobacz również

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej
Jan Bratkowski nowym rzecznikiem UNICEF Polska

Jan Bratkowski nowym rzecznikiem UNICEF Polska

Do działu Marketingu i Komunikacji UNICEF Polska dołączył Jan Bratkowski, obejmując funkcję rzecznika.

Więcej
Pięć kluczowych obszarów, w jakich UNICEF pomaga dzieciom w Turcji i Syrii

Pięć kluczowych obszarów, w jakich UNICEF pomaga dzieciom w Turcji i Syrii

Po niszczycielskich trzęsieniach ziemi i licznych wstrząsach wtórnych w Syrii i Turcji liczba ofiar śmiertelnych w obu krajach wynosi obecnie ponad 44 000.

Więcej