Catherine M. Russell nową Dyrektor Generalną UNICEF

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Catherine M. Russell zastąpi Henriettę H. Fore na stanowisku Dyrektora Generalnego UNICEF. Informację przekazał Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres.

Catherine M. Russell ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań, które są w stanie pomóc najsłabszym społecznościom na świecie oraz w realizowaniu programów chroniących kobiety i dziewczęta, zwłaszcza podczas kryzysów humanitarnych.

Obecnie Catherine M. Russell pełni funkcję Dyrektora Biura Kadr Prezydenckich w Białym Domu oraz Asystentki Prezydenta USA. W latach 2013-2017 była Ambasadorem Nadzwyczajnym ds. Kobiet w Departamencie Stanu USA. Na tym stanowisku zajmowała się kwestiami kobiet we wszystkich elementach polityki zagranicznej USA, reprezentowała Stany Zjednoczone w ponad 45 krajach i współpracowała z zagranicznymi rządami, organizacjami wielostronnymi i społeczeństwem obywatelskim. Była głównym architektem przełomowej strategii USA na rzecz wzmocnienia pozycji dziewcząt.

Wcześniej Catherine M. Russell pełniła funkcję Zastępcy Asystenta Prezydenta Baracka Obamy, Starszego Doradcy ds. Kobiet w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, Zastępcy Prokuratora Generalnego w Departamencie Sprawiedliwości oraz Dyrektora ds. Personalnych w Senackiej  Komisji Sądownictwa. 

Catherine M. Russell wykładała w Harvard Kennedy School jako stypendystka Instytutu Polityki. Pełniła również funkcję współprzewodniczącej zarządu Women's Foreign Policy Group, członka zarządu Women for Women International, członka organizacji non-profit KIVA Advisory Council oraz członka inicjatywy Trust Women fundacji Thomson Reuters.

Nowa Dyrektor Generalna UNICEF posiada licencjat z filozofii uzyskany z wyróżnieniem na Boston College oraz tytuł doktora nauk prawnych Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona. 

Catherine Russell ma ogromną wiedzę i cieszę, że stanowisko Dyrektora Generalnego UNICEF mogę przekazać osobie z jej doświadczeniem oraz głęboką troską o dzieci i kobiety. Nie mam wątpliwości, że UNICEF i najmłodsi na całym świecie będą w dobrych rękach pod jej kierownictwem, powiedziała Henrietta Fore, dotychczasowa Dyrektor Generalna UNICEF.

Serdecznie witam Catherine Russell w rodzinie UNICEF i nie mogę się doczekać współpracy. Ma ona nasze pełne poparcie w pełnieniu tej kluczowej roli, powiedział Rytis Paulauskas, Ambasador Litwy przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i Przewodniczący Rady Zarządzającej UNICEF.

Catherine M. Russell przejmie obowiązki Dyrektora Generalnego UNICEF na początku przyszłego roku. Będzie ósmym Dyrektorem Generalnym UNICEF i czwartą kobietą, która pokieruje największą organizacją humanitarną działającą na rzecz dzieci. 

Zobacz również

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Strach, samotność i zimno. Historie dzieci ze Strefy Gazy

Ciągłe poczucie zagrożenia, brak dostępu do wody, jedzenia i opieki medycznej, przerwana edukacja - tak wygląda codzienność dzieci ze Strefy Gazy.

Więcej
Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

Minął rok od trzęsień ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego 2023 r. dwa niszczycielskie trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Byliśmy i jesteśmy na miejscu w obu krajach, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom.

Więcej
PAGEN kolejny rok „Przyjacielem UNICEF”

PAGEN kolejny rok „Przyjacielem UNICEF”

PAGEN Sp. z o.o. wspiera dzieci poprzez program „Przyjaciel UNICEF”. Firma przedłużyła partnerstwo na kolejny rok i przekazała środki, które przeznaczymy na pomoc najmłodszym, cierpiącym z powodu kryzysów humanitarnych związanych między innymi z konfliktami zbrojnymi.

Więcej