5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Social media to narzędzia służące do nawiązywania nowych kontaktów, dzielenia się swoimi przeżyciami, wymiany wiedzy i wyrażania własnego zdania na aktualne tematy. Z dostępem do nich wiąże się jednak także odpowiedzialność oraz troska o bezpieczeństwo swoje i innych.

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale mogą też przyczynić się do odczuwania negatywnych emocji. Stres, zazdrość, samotność, niska samoocena – to tylko niektóre z nich. Jeśli kiedykolwiek podczas przeglądania aktualności w sieci wystąpiły u was podobne emocje, to wiedzcie, że nie jesteście sami.

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

1. Unikaj bezmyślnego scrollowania

Zwróćcie uwagę na to, jak media społecznościowe wpływają na wasze emocje, myśli i działania. Możecie zadać sobie kilka pytań kontrolnych:

  • Co czuję, gdy przeglądam profile społecznościowe?
  • Oglądanie tych treści sprawia, że czuję się dobrze czy źle?
  • Bezwiednie przeglądam powiadomienia, czy robię to z pełną świadomością?

Określcie, dlaczego korzystacie z internetu i jak się wtedy czujecie. Pomoże wam to w ustaleniu odpowiednich limitów czasu spędzanego w mediach społecznościowych lub innych aplikacjach. Możecie też wyciszyć powiadomienia lub przestać obserwować konta, które źle wpływają na wasze samopoczucie.

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

2. Znajdź pozytywne treści

Istnieje mnóstwo programów i treści online, które pomagają w dbaniu o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Od aplikacji do medytacji i relaksu, przez kursy online pozwalające rozwijać nowe umiejętności, po platformy, które wzmacniają poczucie własnej wartości. Spróbujcie znaleźć pozytywne, motywujące treści i twórców, którzy was inspirują. 

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

3. Chroń siebie i innych

Sprawdźcie ustawienia prywatności na wszystkich profilach w mediach społecznościowych. Zasłońcie kamerkę w laptopie, gdy jej nie używacie. Zachowajcie także ostrożność podczas rejestracji w aplikacjach i usługach online – nie podawajcie danych osobowych bez zastanowienia.

Jeśli dane treści w internecie wzbudziły wasze obawy, pamiętajcie, że możecie o tym porozmawiać z zaufanym dorosłym, rodzicem lub nauczycielem. Zgłoszenie incydentu na danej platformie to również dobry pomysł – pamiętajcie o zrobieniu zrzutu ekranu jako dowodu. Jeśli potrzebujecie wsparcia, to skorzystajcie z telefonów zaufania.

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Możecie także pomóc innym, zwracając uwagę na ich aktywność online. Widzicie, że kolega z klasy lub przyjaciel nie czuje się dobrze, a może wykazuje oznaki niepokoju? Zapytajcie o jego samopoczucie, okażcie zrozumienie i zaoferujcie wsparcie.

4. Wybierz życzliwość

Korzystajcie z mediów społecznościowych w dobrym celu, dzieląc się pozytywnymi i wspierającymi treściami z rodziną i znajomymi. Możecie na przykład poinformować kogoś, że o nim myślicie lub dodać pozytywny komentarz do udostępnionego postu.

Chcecie napisać negatywny komentarz? Zatrzymajcie się na chwilę i zastanówcie, czy możecie ująć to w inny sposób lub zamiast tego odbyć osobistą rozmowę z daną osobą. Słowa mają znaczenie i ważne jest, aby dokładnie przemyśleć to, w jaki sposób się komunikujemy. Jeśli widzicie albo otrzymujecie wiadomości, które uznajecie za nękanie, zgłoście je lub zablokujcie.

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

5. Bądź obecny tu i teraz

Granice między światem online i offline coraz bardziej się zacierają, co utrudnia życie tu i teraz oraz zaspokajanie naszej naturalnej potrzeby kontaktu z ludźmi. Czy zdarza wam się przerywać to, co robicie, aby opublikować to w mediach społecznościowych lub przewijać relacje znajomych, zamiast się z nimi spotkać lub zadzwonić? Ważne jest, aby od czasu do czasu spróbować się wyłączyć i zrobić przerwę od mediów społecznościowych, a także spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną w prawdziwym życiu.

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Postarajcie się wyznaczać sobie realistyczne i osobiste cele związane z korzystaniem z social mediów. Możecie na przykład nie sięgać po telefon przez pierwszą godzinę po przebudzeniu lub tuż przed zaśnięciem. Czynności takie jak spacer lub rozmowa na żywo z przyjacielem pomogą wam zadbać o zdrowie psychiczne oraz relacje z bliskimi.

5 sposobów, jak dbać o siebie i innych w świecie online

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej